Koszyk 0
Opis:
Ameryki Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników. Niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom. Tańczymy już tylko w zaduszkito mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystują ... ce na peryferiach świata i czasu. „Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów”. Szymon Opryszek (ur.1987), reporter, publikuje m.in. „Dużym Formacie” i „Tygodniku Powszechnym”. Mieszkał w Afryce i na Kaukazie, ostatnio eksploruje Amerykę Łacińską. Najbardziej interesują go państwa upadłe.  Maria Hawranek (ur.1987), reporterka i hispanistka, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Najchętniej pisze o Ameryce Łacińskiej. Absolwentka UJ i Universidad de Sevilla.  Autorzy zostali wspólnie nominowani do Stypendium Newsweeka T.Torańskiej (2015) i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże (2014) za projekt Intoamericas. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Szymon Opryszek, Maria Hawranek
 • 2016
 • 1
 • 288
 • 205
 • 144
 • *, 97883240-3611-0
 • 9788324036110
 • ZD4GL

Recenzje czytelników

Książka o życiu

Ocena:
Autor:
Data:
O czym jest ta książka? Odpowiedź jest bardzo prosta – o życiu. „Ojciec” reportażu, Ryszard Kapuściński, powiedział kiedyś: „Zatrzymaj się. Oto obok ciebie jest inny człowiek”. Reportaże Opryszka i Hawranek są właśnie o ludziach. Prawdziwych, z krwi i kości, czujących, myślących poprzez pryzmat uwarunkowań kulturowych, w których wyrośli:

„Staraliśmy się zrozumieć, co składa się na ich normalność. Towarzyszyliśmy im w codzienności i szukaliśmy odpowiedzi na proste pytania ... Co znaczy śmierć w umierającej wiosce w Ekwadorze? A słowo `Żyd` w aryjskiej kolonii w Paragwaju? Jak rodziny z kolumbijskich gór radzą sobie ze świadomością, że ich krewni za chwilę stracą pamięć?”

Te reportaże należy czytać powoli, z zastanowieniem. Nie wolno czytać pobieżnie, bo straci się cały sens lektury. A przeczytać książkę naprawdę warto. Reporterzy mają bardzo wnikliwe oko, dobrze rozwinięty zmysł obserwacji. A co najważniejsze, potrafią zrozumieć drugiego człowieka, otworzyć się na jego problemy, wątpliwości i radości. „Tańczymy już tylko w Zaduszki” to bardzo dobre reportaże, jedne z najlepszych, jakie kiedykolwiek przeczytałam. To nie tylko wędrówka po Ameryce Łacińskiej, poznawanie jej kultury i życia codziennego, ale również opowieści o losach pojedynczych ludzi. Zachęcam do przeczytania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna Pozycja

Ocena:
Autor:
Data:
Książka Tańczymy tylko w Zaduszki to pozycja napisana przyjemnym językiem łatwa w odbiorze oraz o perypetiach ludzi. Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem , przypatrujemy się życiu niezwykłych ludzi i jednostek. Nie sądziłam że w tej książce będzie tyle interesujących informacji a jednak . Bardzo mi się podoba styl pisania Tych Autorów piszą ciekawie bez suchych faktów i zbaczania z tematu. Pochłania ją się z niezwykłą łatwością i tylko zdrowy rozsądek kazał robić sobie pauzy ... aby nie przeczytać jej za szybko.
Jest to tez zbiór opowieści ciekawostek i zrozumienie drugiego człowieka. Widać tu nie tylko ogromną wiedze Autorów lecz też maja co najważniejsze dużo empatii poznają ich zwyczaje, przyrodę i jakimi pozytywnymi uczuciami Autorzy otaczają ten kraj i ludzi.
Po przeczytaniu tej książki bardzo bym chciała pojechać do Ameryki Łacińskiej i poznać tych ludzi i przyrodę na żywo. książka jest godna polecenia Autorzy ciekawie i w umiejętny sposób piszą o życiu zwykłych ludzi. Interesujące spojrzenie polskimi oczami na Amerykańską codzienność kulturę i zwyczaje.
Polecam do sięgnięcia po tą pozycję są tam reportaże które trzeba czytać powoli i powinna dawać dużo refleksji nad życiem ludzkim i nie tylko.
http://beata1987.blogspot.com/2016/02/recenzja-tanczmy-juz-tylko-w-zaduszki.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena