Koszyk 0
Opis:
Jeszcze niedawno można było je spotkać w tramwaju albo autobusie miejskim w Sofii. Wiosną i latem tańczyły w niemal w każdej miejscowości nadmorskiej. Tresowali je Cyganie, ale kiedy Bułgaria weszła do Unii Europejskiej, specjalna organizacja zabrała im zwierzęta i umieściła w parku, w górach. Uczą je tam życia na wolności, ale czasami to nowe życie je przerasta. Co wtedy robią? By się ... dowiedzieć, trzeba przeczytać tę książkę.Historia tańczących niedźwiedzi to niezwykła metafora naszego wychodzenia z komunizmu. Szabłowski w swojej książce przygląda się uwolnionym niedźwiedziom w Bułgarii i wędruje po krajach, które wciąż na wolność czekają, i tych, które mają jej zbyt wiele. Objeżdża autostopem ogłaszające niepodległość Kosowo, wozi zdezelowanym peugeotem drżących o życie Fidela Kubańczyków, kłóci się z zakochanymi w Stalinie przewodniczkami po jego muzeum, przemyca samochód na Ukrainę, nocuje na londyńskiej Victorii z bezdomną spod Pabianic. W jego książce wszyscy okazujemy się tańczącymi niedźwiedziami, którym wolność przynosi jednocześnie ulgę i ból.Witold Szabłowski - reporter "Gazety Wyborczej", laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Beaty Pawlak i im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego debiut "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji" z 2010 r. był nominowany do nagrody Nike, a w Stanach Zjednoczonych został uznany za jedną z najważniejszych książek przetłumaczonych na język angielski w 2013 r. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Agora
 • twarda
Mniej Więcej
 • Witold Szabłowski
 • 2014
 • 0
 • 224
 • 216
 • 143
 • 9788326813351
 • 9788326813351
 • ZBGD8

Recenzje czytelników

Książka warta przemyślenia!

Ocena:
Autor:
Data:
Książka Witolda Szabłowskiego „Tańczące niedźwiedzie” jest nowością na polskim rynku, co łatwo zauważyć również w jej treści, uwzględniającej najnowsze wydarzenia. Zainteresowała mnie ona przede wszystkim ze względu na swoją formę, gdyż reportaż należy do moich ulubionych gatunków literackich, jednak w miarę stopniowego zagłębiania się w treść tejże publikacji, dostrzegłam jak intrygującą i ciekawą porusza tematykę.

Bułgarscy Cyganie jeszcze nie tak dawno tresowali niedźwiedzie tak ... aby stanowiły atrakcję turystyczną w najpopularniejszych kurortach. Jeździli z nimi na jarmarki i zabawiali publiczność doskonale wyćwiczonymi sztukami. Swoją wiedzę przekazywali z pokolenia na pokolenie, pielęgnując zawód „niedźwiednika”. Kultura ta, z biegiem czasu wrosła w tamtejsze społeczeństwo, stając się dla niego czymś naturalnym, jednak sytuacja uległa diametralnej zmianie, kiedy Bułgaria weszła do Unii Europejskiej. Organizacje broniące praw zwierząt zaczęły alarmować, że niedźwiedziom zabiera się wolność, że nie rozwijają się one w naturalnych warunkach (odzwyczaja się je m. in. od hibernacji, czy polowania na jedzenie), a przede wszystkim, że zwierzęta te są maltretowane. Cyganie bowiem, wbijali w ich nosy (najwrażliwsze części ciała u niedźwiedzia) tzw. holki, czyli metalowe kółka, umożliwiające prowadzenie zwierzęcia na łańcuchu. Zdarzały się również przypadki bicia niedźwiedzi podczas tresury. Wydano zatem odpowiednie przepisy, umożliwiające odebranie zwierząt „niedźwiednikom”. Całą akcję przeprowadzono profesjonalnie, z udziałem wybitnych weterynarzy i odpowiednim nagłośnieniem w mediach. Pomyślano także o tym, że odebrane właścicielom niedźwiedzie nie poradzą sobie na wolności, gdyż od maleńkości rozwijały się wśród ludzi. Dzięki unijnym dotacjom uruchomiono zatem specjalny Park Tańczących Niedźwiedzi, w którym dba o nie szerokie grono specjalistów. Powrót do wolności jest jednak trudny zarówno dla niedźwiedzia, jak i dla jego pana.

Druga część książki, to duże zaskoczenie. Przenosimy się w niej bowiem do naszego świata. Wraz z autorem udajemy się m. in. do Gruzji, Serbii, Albanii, czy Grecji, z każdą kolejną stroną odkrywając wcześniej opisane niedźwiedzie w nas samych. Takie porównanie może szokować, ale jest niezwykle trafne, gdyż zwiedzając kolejne kraje coraz bardziej zauważamy jak trudno nam nauczyć się wolności, przystosować do zupełnie nowych warunków, zrozumieć kapitalizm, o który tak walczyliśmy. Autor podaje przykłady tych, którzy potrafili przystosować się do wielkich zmian niczym niedźwiedzie, które zaczynają hibernować w specjalnie przygotowanych, nadzorowanych przez pracowników parku budkach. Zwraca jednak uwagę również na te nieudane próby udźwignięcia nowej rzeczywistości, tak bardzo podobne do zagubionych Cyganów, popadających w depresję z tęsknoty za swoim przyjacielem i do zdezorientowanych niedźwiedzi, które pomimo długiego pobytu w parku, nadal tańczą.

Obie części książki są scalone dzięki powtarzającym się tytułom kolejnych rozdziałów i cytatom z pierwszej części, zgrabnie umieszczonym w części drugiej. Zabieg ten doskonale uwydatnia zbieżność między historią niedźwiedzi, a opowieściami kolejnych bohaterów. Autor zabiera nas w niezwykłą podróż po wielu krajach ukazując ich problemy, a także uświadamiając nam, jak wiele mamy z nimi wspólnego. Barwny język, różnorodność prezentowanych postaci i ich historii, to kolejne atuty tej niezwykłej pozycji.

Książka skłania do przemyśleń. Porusza tematykę bardzo aktualną i bliską nam – Polakom, bo sami przecież wciąż uczymy się „życia na wolności”. W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak wiele nam jeszcze brakuje, aby tą nową rzeczywistość zrozumieć i oswoić. Czego zdołaliśmy się już nauczyć, a z czym wciąż nie potrafimy sobie poradzić? I wreszcie: czy, aby na pewno w tym naszym pędzie do wolności nie umyka nam nic istotnego?

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena