Koszyk 0
Opis:
Poznań, wiosna 1924 roku. Mieszkańcami miasta wstrząsa fala brutalnych morderstw. Z rąk nieznanego sprawcy giną prostytutki. Śledztwo prowadzą komisarz Antoni Fischer oraz jego zastępca Albin Siewierski. Ten pierwszy to dystyngowany i elokwentny oficer najpierw pruskiej, a potem polskiej armii, przystojny trzydziestokilkulatek, znany ze swojego roztropnego i przemyślanego działania, ponad wszystko ceniący sobie poznański sznyt ... Ten drugi to pochodzący z Kongresówki jegomość, dla którego najważniejsze są szybkie efekty pracy, blichtr i brylantyna. I choć reprezentują zupełnie inne wartości, muszą połączyć siły, żeby złapać bezwzględnego zabójcę. W międzywojennym Poznaniu, gdzie niemal w każdej bocznej uliczce czają się drobni złodziejaszkowie, a także zwyrodniali mordercy, trudno utrzymać mores i ład. W mieście, które mimo wszystko szczyci się tradycją pruskiego porządku i mieszczańskiej stabilizacji, dochodzi do serii bestialskich morderstw. A jakby tego było mało – śledztwo utrudniają bolszewiccy szpiedzy. Czy zatem uda się powstrzymać mordercę? Tam ci będzie lepiej to początek nowej, fascynującej serii książek autora znanego dotychczas z powieści neomilicyjnych, która odsłoni zupełnie inne, mroczniejsze oblicze Poznania. Ryszard Ćwirlej to niekwestionowany mistrz powieści kryminalnej. Światowa liga! Katarzyna Bonda. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ryszard Ćwirlej
  • 2015
  • 552
  • 205
  • 135
  • *, 9788379762972
  • 9788379762972
  • ZCXA2

Recenzje czytelników

poznańskie klimaty...

Ocena:
Autor:
Data:
Tam Ci będzie lepiej to moje pierwsze spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem. O dotychczasowej twórczości autora nie słyszałam zbyt wiele, a na książkę czekałam głównie z uwagi na jej okładkę, która wydawała mi się wyjątkowo mroczna i kojarzyła mi się z całkiem dobrym polskim serialem „Naznaczony” z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

Akcja kryminału osadzona jest w Poznaniu XX-lecia międzywojennego, tuż po polskim zwycięstwie w powstaniu wielkopolskim ... Główni bohaterowie stanowią przekrój społeczny tamtych czasów, i tak mamy polskiego komisarza z wojskową przeszłością, herszta bandy złodziei o złotym sercu i wyjątkowo twardej ręce oraz całą plejadę żołnierzy, drobnych pijaczków i policyjnych bandziorów. Śledzimy ich losy podczas rozwiązywania afery szpiegowskiej i kryminalnego śledztwa w sprawie mordercy miejscowych prostytutek, ale także podglądamy ich miłosne perypetie i wzruszenia.

Ryszard Ćwirlej zatopił akcję całkowicie w barwnym okresie XX-lecia międzywojennego – język bohaterów, ich maniery i sposób reagowania na różne sytuacje wydają mi się wyjątkowo wierne realiom epoki i wiarygodne. Bo czy po kimś, kto na wojnie zabijał i widział jak giną jego przyjaciele, można spodziewać się większych wzruszeń na widok trupa? Czy nawet wyrzutów sumienia po klasycznym mordobiciu czy morderstwie? Bohaterowie Tam Ci będzie lepiej, pozostają w obliczu takich sytuacji zupełnie obojętni i daleko im do problemów współczesnych śledczych, którzy zazwyczaj przedstawiani są jako wyjątkowo wrażliwi na ludzkie cierpienie czy niezbyt przyjemne widoki rozkładających się ciał…

Akcja książki, choć nie jest specjalnie brawurowa i miejscami pozostaje moim zdaniem lekko niedopracowana, wciąga czytelnika i sprawia, że kolejne rozdziały czyta się coraz chętniej i szybciej. Muszę jednak przyznać, że specyficzny, choć autentyczny, język bohaterów sprawia, przynajmniej na początku, spore problemy w lekturze. Dodam, że jestem Ślązaczką i niemieckie naleciałości nie stanowią dla mnie nowości, dzięki czemu książka pewnie stała się dla mnie łatwiejsza w odbiorze, niż np. dla mieszkańca Warszawy czy Gdańska. Jak jednak wspominałam powyżej, pomimo początkowych trudności z przyzwyczajeniem się i „wczytaniem” w książkę, dość szybko fabuła staje się na tyle wciągająca, że język bohaterów w niczym nam już nie przeszkadza. O ile początkowe rozdziały czytałam dość wolno i w małych ilościach, tak z każdą kolejną stroną coraz bardziej przyspieszałam. Finalnie, 550-stronicowa cegła podróżowała ze mną niemal wszędzie, a czas spędzany na innych czynnościach niż czytanie, uznawałam za stracony. A to, Moi Drodzy, stanowi moim zdaniem niewątpliwy dowód na to, że książka jest dobra.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tam Ci będzie lepiej

Ocena:
Autor:
Data:
Nie da się nie polubić bohaterów, bo połączeni na zasadzie kontrastu szybko zapadają w pamięć, a ich postacie są na tyle wiarygodnie wykreowane, że skupiają na sobie sporą część uwagi czytelnika. Dopiero po nich, na drugim planie, pojawia się fabuła z całą swoją wielowątkową akcją i powolnym śledzeniem mordercy. Muszę przyznać, że akcja sama w sobie nie jest skomplikowana, nie szokuje na każdym kroku, ale wciąga i intryguje. W dodatku styl autora jest bardzo przyjemny, lekki i swobodny ... dzięki czemu trudno się oderwać od rozgrywanych wydarzeń, a nuda nie pojawia się ani przez chwilę.

"-Nie tak szybko, panie władza. Najpierw komisyjnie trza sprawdzić, co kryje wnętrze.
-A ty co, zdurniałżeś całkiem? "


Zadaniem bohaterów jest odnalezienie sprawcy. Jednak musicie wiedzieć, że to wcale nie jest łatwe, z jednego, konkretnego powodu - czasu akcji. Bohaterowie nie mają dostępu do nowoczesnych technologii, więc ich działania są spowolnione a morderca szczęśliwy. Tym samym pojawia się przyjemny klimat XX wiecznego Poznania, z ciemnymi zaułkami i inną od dzisiejszej mentalnością. Akcja od razu nabiera innego wydźwięku, wszystko wydaje się jakby bardziej realne, choć przecież cofa się w czasie i bardziej interesujące. Mimo, że wydarzenia swobodnie odnajdują się w całej fabule w powietrzu wisi wyczuwalne napięcie, które tylko potęgowało moją ciekawość. Wszystko w tej książce okazało się na swoim miejscu, dopasowane i potrzebne - takie jak być powinno.

"Tam ci będzie lepiej" to wciągający kryminał z licznymi zakrętami, w których nie ma miejsca na nudę. Napisany z pomysłem i humorem, bawi i cieszy. Pierwszy tom to ciekawa zapowiedź tego, co dopiero nas czeka. Przyznaję - czuję się zaintrygowana i czekam na więcej. Szczególnie, że Antoni i Albin to zapowiedź duetu, który podoła każdej sprawie. Fanom powieści kryminalnych i nie tylko - polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena