Koszyk 0
Opis:
Amerykanka po włosku Dowcipna i pełna soczystych anegdot opowieść młodej Amerykanki, która przyjeżdża na staż do Neapolu. Krótki pobyt zamienia się w trwałą fascynację kulturą, kuchnią i mieszkańcami tego urokliwego miasta. Katherine zakochuje się w Salvatore i zaprzyjaźnia z jego rodziną. Będąc stałym gościem w ich domu, poznaje włoskie tradycje i uczy się ... siebie od nowa. Odkrywa niezwykłe jedzenie i wyjątkowe podejście Włochów do świętowania, cielesności i miłości. Autorka, która przez wiele lat borykała się z zaburzeniami odżywiania, zaczyna po raz pierwszy w życiu doświadczać carnale, czyli poczucia zmysłowości i dobrego samopoczucia we własnym ciele. Uczy się też trudnej sztuki sdrammatizzare – umiejętności wysysania tragizmu z wydarzeń i wypluwania go z szerokim uśmiechem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Katherine Wilson
  • 2016
  • 1
  • 320
  • 203
  • 133
  • *, 978838015-203-8
  • 9788380152038
  • ZD77J

Recenzje czytelników

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:
Wiosna i zbliżające się wakacje zawsze napawają optymizmem. Zieleń za oknem i perspektywa wakacyjnych wyjazdów wywołują uśmiech na twarzach. W tym czasie wyjątkowo często i z nieudawaną przyjemnością sięga się po książki o podróżach. Nie tylko prowokują do przyjemnych wspomnień wakacyjnych wycieczek, ale są też namiastką gorącego słońca, na które z upragnieniem czekamy. Właśnie dlatego ostatni czas spędziłam na lekturze "Takie życie tylko w Neapolu" ... I dzięki tej książce rzeczywiście zrobiło mi się jakoś tak wakacyjnie i słonecznie.

"Takie życie tylko w Neapolu" to przyjemna i pełna soczystych anegdot opowieść o losach młodej Amerykanki, która przyjeżdża na staż do Neapolu zbyt wiele o tym kraju i kulturze nie wiedząc. Już na początku popełnia wiele "odrażających" gap, ale jej optymizm i pogodne nastawienie do życia sprawiają, że szybko nawiązuje kilka bliższych relacji. Jej krótki pobyt w Neapolu zamienia się w trwałą fascynację kulturą, budownictwem, klimatem kuchnią i mieszkańcami tego urokliwego miasta. Katherine zakochuje się też w niezwykle intrygującym Salvatore i zaprzyjaźnia z jego wielopokoleniową rodziną. To właśnie będąc stałym gościem w ich domu, poznaje włoskie tradycje oraz zwyczaje, ale też uczy się siebie od nowa. Z każdym kolejnym dniem odkrywa niezwykłe, pyszne jedzenie i wyjątkowe podejście Włochów do świętowania, ale też ich podejście do cielesności oraz miłości.

"Takie życie tylko w Neapolu" to nie typowa powieść fabularna, ale raczej swoisty dziennik z podróży, w którym wiele jest opisów miejsc, ludzi, tradycji i zwyczajów. Chociaż Włochy nie są obiektem moich fascynacji, to historii głównej bohaterki udało się mnie wciągnąć. Przyznam, że nie wiele wiem o włoskim życiu i podejściu do niego. Kraj kojarzył mi się tylko ze słońcem i charakterystycznymi miejscami, które każdy z nas zna ze zdjęć czy filmów i niezmiernie miło było mi zagłębić się w tę kulturę właśnie z perspektywy kogoś, kto również nie wiele wie oraz stopniowo dowiadywać się o życiu w Neapolu kolejnych ciekawostek i śledzić kolejne gafy głównej bohaterki. To książka, podczas lektury której czytelnik nie tylko dobrze się bawi, ale pogłębia swoją wiedzę. W dodatku autorka nie przedstawia tych wszystkich informacji nachalnie, ale w sposób przyjemny dla odbiorcy.

Przedstawiony w utworze Neapol, ale też wielopokoleniowa włoska rodzina (nie mówiąc o niezwykle otwartym Salvatore) wzbudziły we mnie tęsknotę za wakacyjnym słońcem nawet pomimo tego, że w utworze zdecydowanie dominują opisy miejsc czy włoskiego życia, a mało w nim emocji głównej bohaterki. Dla dzienników z podróży to chyba jednak normalne. Na pewno jest to książka inna od tych, jakie czytam na co dzień i jest to w moim uznaniu kolejna jej zaleta. Dobrze przeczytać czasem coś innego.

Na pewno ciekawie jest spojrzeć na "Takie życie tylko w Neapolu" znając kontekst, w jakim pisała ten utwór autorka. Na okładce książki zawarta jest informacja, że "Katherine Wilson, która przez wiele lat borykała się z zaburzeniami odżywiania, zaczyna po raz pierwszy w życiu doświadczać carnale, czyli poczucia zmysłowości i dobrego samopoczucia we własnym ciele. Uczy się też trudnej sztuki sdrammatizzare – umiejętności wysysania tragizmu z wydarzeń i wypluwania go z szerokim uśmiechem" i o tym właśnie jest "Takie życie tylko w Neapolu". O fascynacji nową kulturą, ale też nową sobą, którą dzięki tej kulturze Katherine się staje.

Jeżeli szukacie wakacyjnej pozycji, która już teraz wniesie do waszego życia trochę gorącego, włoskiego słońca, to "Takie życie tylko w Neapolu" jest utworem dla Was. Nie jest to książka, której fabuła zapiera dech w piersiach, ale ma swój niezaprzeczalny urok. Czytałam ją z przyjemnością.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobra wakacyjna lektura

Ocena:
Autor:
Data:
Włochy, a zwłaszcza dobytek kulturowy tego kraju, to jedna z moich fascynacji. Kiedy mam okazję zaczerpnąć trochę włoskości - zwłaszcza w formie książek, nie omieszkam skorzystać. Dlatego, moje zainteresowanie pozycją "Takie życie tylko w Neapolu" jest całkowicie usprawiedliwione i zrozumiałe, gdyż włoski klimat prosto z Południa, aż kipi ze świetnej okładki i obiecującego opisu. Z książką tą spędziłam miłe chwile, rozkoszując się ciepłą atmosferą Italii ... jednak kilka elementów niestety przeszkodziło mi w całkowitym oddaniu się jej rytmowi.

Oczywiście największym plusem tej książki jest jej włoska tematyka. Autorka poruszała wiele aspektów życia w Italii, począwszy od najbardziej charakterystycznych, czyli kuchni, poprzez relacje międzyludzkie, skończywszy na ciekawostkach np. o obchodach dnia świętego patrona. Bardzo przypadło mi do gustu to szczegółowe podejście do tematu, gdyż dzięki niemu dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Katherine Wilson najbardziej skupiła się na życiu w tytułowym Neapolu, jednak wraz z jej życiowymi podróżami przenosi nas ze sobą również w inne zakątki Włoch.

Książka ta, jak można się spodziewać, nie należy do ciężkich lektur. Jest lekka, dodatkowo dzięki krótkim rozdziałom czyta się ją bardzo szybko. Jednocześnie łatwo można ją rozłożyć na raty, nie tracąc wątku, gdyż wspomniane rozdziały są tak naprawdę mini historyjkami i epizodami z życia autorki. Z drugiej strony, ich forma troszkę mi przeszkadzała w dłuższym skupieniu się nad lekturą, przez co, musiałam ją sobie dawkować. Myślę jednak, że jest to raczej osobista preferencja - wolę po prostu czytać bardziej spójne historie.

Największym minusem tej powieści, była dla mnie zdecydowanie główna bohaterka, czyli jakby na to patrząc - autorka. Jej narracja często mnie irytowała. Naprawdę trudno mi było czytać fragmenty osobistych wynurzeń autorki bez konsternacji. Ileż razy można narzekać na jakieś braki, a jednocześnie chwalić się swoim bogactwem... Dodatkowo narracja jest momentami dość chaotyczna, a przez podzielenie książki na mini historie, często odczuwałam małe zamieszanie chronologii.

"Takie życie tylko w Neapolu" ma swoje mocne plusy (świetny opis Italii, pełen ciekawostek na jej temat), jak i trochę minusów (w tym średnia narracja), jednak podsumowując szczerze polecam tę idealną wakacyjną książkę włoskim pasjonatom, jak i również tym którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na Półwyspie Apenińskim.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena