Koszyk 0
Opis:
Kolejny tom nowej serii rewelacyjnego duetu autorskiego o zimnej wojnie i początkach CIA. Młody kapitan i szef supertajnej operacji Jim Cronley jest przekonany, że dobrze sobie radzi. Ale jego pozycja i poczynania ściągają na niego uwagę wszystkich: Sowietów, Pentagonu i J. Edgara Hoovera. Cronley zaczyna sobie zdawać sprawę, że jeśli któraś z jego ryzykownych akcji pójdzie źle ... bez wahania zostanie rzucony wilkom na pożarcie. Tymczasem sprawy się komplikują: ujawnia się kuzyn Cronleya z Niemiec o niechlubnej nazistowskiej przeszłości, a rosyjska agentka generała Gehlena, Siedem K, okazuje się powiązana z Mossadem. Właśnie spotkanie z Siedem K będzie dla Cronleya prawdziwym zaskoczeniem… Griffin po mistrzowsku łączy pisarskie umiejętności i ogromne doświadczenie, dzięki czemu strony tej powieści dosłownie same się przewracają.- „Publishers Weekly” Szalenie ciekawy okres historii, iście żołnierski humor i doskonały warsztat.- „Publishers Weekly” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • W.E.B. Griffin
 • 2016
 • 1
 • 416
 • 215
 • 135
 • 97883-7818-8841, 978837818-884-1
 • 9788378188841
 • ZDC3V

Recenzje czytelników

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/07/opcja-zabojstwa-web-griffin-william-e.html

Ocena:
Data:
W.E.B. Griffin jest autorem ponad pięćdziesięciu powieści, przetłumaczonych na kilkanaście języków. Jego książki na całym świecie ukazały się w 50-milionowym nakładzie. Nic więc dziwnego, że uważany jest za jednego z najlepszych autorów powieści sensacyjnych i szpiegowskich. Niedawno na naszym rynku wydawniczym, nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się jego kolejna książka, której współautorem jest jego syn William E. Butterworth IV. Opcja Zabójstwa, bo taki nosi tytuł ... jest drugim tomem cyklu Tajne Operacje, skupiającego się na wydarzeniach po II Wojnie Światowej, początkach Zimnej Wojny, a także genezie Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Głównym bohaterem jest młody kapitan Jim Cronley, który po wykonaniu jednej z tajnych misji zostaje szefem nowo powstałej agencji. Jednym z jej zadań jest wydostanie z terenu ZSRS rodziny radzieckiego agenta, który zdecydował się na współpracę z USA. Żeby tego dokonać, Conley musi podjąć współpracę z rosyjską agentką, która ma także powiązania z Mosadem. Jak by tego było mało, w międzyczasie ujawnia się kuzyn Cronleya z Niemiec o niechlubnej nazistowskiej przeszłości. Młody kapitan świadom jest, że mimo iż obecnie sprawy idą po jego myśli, przy nawet najmniejszym potknięciu rzucony zostanie na pożarcie wilkom. Szczególnie, że jest pod baczną obserwacją Pentagonu, radzieckich agentów, a nawet samego J.E. Hoovera.

Fanów twórczości Griffina chyba nie trzeba zbyt mocno przekonywać do jego kolejnej książki. Tym bardziej, że serwuje on czytelnikom to, co dobra powieść sensacyjno-szpiegowska zawierać powinna. Najważniejsza jest mocna i dobrze skrojona intryga, osadzona w samym centrum największych zimnowojennych terenów działań. Wrażenie robią także barwne postaci. Twardzi faceci, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Bohaterowie operują mocnym i soczystym językiem, a dialogi przepełnione są sporą dawka humoru.

Wydarzenia ukazane w powieści osadzone są na tle prawdziwych wydarzeń. Koniec II Wojny Światowej, procesy norymberskie, Zimna Wojna. Poza tym świetnie nakreślone zostają stosunki pomiędzy USA a ZSRS, czy okupowanymi Niemcami, z którymi alianci podjęli współpracę. Mocno zarysowany zostaje także polski wątek. Autor otwarcie mówi o zdradzie zachodu, w sprawie mordu Polaków w Katyniu. Nie poruszali oni tego tematu i nie rozliczali Związku Sowieckiego za to ludobójstwo, licząc na ustępstwa Stalina w wielu powojennych decyzjach. Ostatecznie w wyniku tych działań przez wiele lat po wojnie o ten mord oskarżani byli Niemcy.

Opcja Zabójstwa jest kolejną świetną pozycją w twórczości Griffina, będącą połączeniem fikcji literackiej i faktów historycznych. Oczywiście powieść ta nie każdemu przypadnie do gustu, przez szczególną specyfikę. Poza kilkoma wyjątkami całość jest raczej powolna, a autorzy stawiają na dobrze poprowadzoną intrygę, kosztem pędzącej akcji. Fani Griffina, którzy dobrze już znają styl autora, na pewno będą usatysfakcjonowani, szczególnie że pod kątem warsztatu, powieść prezentuje bardzo wysoki poziom. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena