Koszyk 0
Opis:
Wyobraźcie sobie, że w noc przed śmiercią na gilotynie Maria Antonina ukrywa w więziennej celi dziennik... Maria Antonina, królowa Francji, żona Ludwika XVI, ścięta jak jej małżonek w dobie rewolucji francuskiej. Postać nietuzinkową, kobieta wielbiona i nienawidzona, podziwiana i wyszydzana. Wiąże się z nią wiele skandali obyczajowych, a sporo krzywdzących opinii na jej temat przeszło do historii. Carolly Erickson w niezwykle błyskotliwy sposób przemawia głosem królowej ... opisując jej nadzieje i cierpienie. Oczarowani śledzimy szczegóły niezwykłego, bogatego życia - od czasów gdy nastoletnia Maria Antonina zaczęła prowadzić dziennik aż po ostatnie dni, gdy czekała na krwawe spotkanie z gilotyną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Carolly Erickson
  • 2013
  • 352
  • 230
  • 155
  • 978-83-245-8105-4
  • 9788324581054
  • ZB0F2

Recenzje czytelników

Tajemny dziennik Marii Antoniny

Ocena:
Autor:
Data:
"Tajemny dziennik Marii Antoniny" to jedno z wielu dzieł pisarki Carolly Erickson, znanej z tego, że łączy w swych powieściach fikcję, z historią, szczególnie królewskich rodów. Tak też jest w tej książce. To pamiętnik Marii Antoniny, w którym realne fakty mieszają się z twórczością autorki, fikcja z prawdą. Jest to inne, często nie adekwatne do historii, ale fascynujące spojrzenie na wielką władczynię, która jest chyba najsłynniejszą królową w historii.
Jak wspomniałam wyżej ... cała książka pisana jest w formie pamiętnika, autorstwa samej Marii Antoniny. To jej przemyślenia, opinie i zwierzenia, dotyczące nie tylko wydarzeń z jej życia, ale też i z życia całego królestwa, państwa. Jednak najwięcej wiarygodności dodają według mnie, wtrącane co jakiś czas krótkie wpisy, które nie wnoszą nic do fabuły, ale sprawiają, że czytelnikowi wydaje się, jakby naprawdę czytał autentyczny pamiętnik. Często są to wpisy dosłownie o niczym, jak wspomnienie o wyrywaniu zębów, czy o złej pogodzie. Dodają jednak wiarygodności i pozwalają oderwać się od wielu trudnych i przejmujących wątków, bo takich jest mnóstwo w książce.
Maria Antonina przedstawiona jest jako kobieta piękna, mądra i dobra. Jest oddana swoim poddanym, rodzinie i królestwu. Jej życie pozornie jest sielanką, jednak i ona ukrywa wiele tajemnic i dramatów. W powieści zawarto wiele ciekawych wątków, często zabawnych ale i przejmujących. Królową próbowano otruć, co jednak nie doszło do skutku dzięki spostrzegawczości Ludwika XVI, natomiast synka Marii Antoniny, który rozwijał się słabiej niż inne dzieci, leczono przez wbijanie gwoździ w kręgosłup.
Władczyni nie była jednak idealna. Jej współczucie i oddanie nie zmieniają faktu, że nie była to królowa świadoma, znająca potrzeby swego ludu. Często nie zdawała sobie sprawy z biedy i głodu panujących wśród zwykłych ludzi, nie znała ich zwyczajów, życia i sytuacji. Trzeba też przyznać, że nie interesowała się zbytnio ich życiem, skupiała się raczej na swoim otoczeniu w pałacu.
Myślę, że jest to dobra lektura dla fanów dawnych epok, historii i władców, jednak bez znajomości historii można łatwo się zagubić, nie wiedzieć kiedy autorka wykorzystuje autentyczne wątki, a kiedy dodaje coś od siebie. Dlatego ja polecam najpierw zapoznać się z historią panowania Marii Antoniny, a następnie potem przeczytaniu tej książki. Jednak dla miłośników tego gatunku na pewno będzie to wspaniała lektura. Prosty i przejrzysty układ książki, oraz łatwy i lekki język autorki sprawiają, że mam ochotę przeczytać także inne jej powieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena