Koszyk 0
Opis:
Mary Lennox przenosi się do swojego wuja. Stary ponury dom kryje w sobie wiele tajemnic. Część pokoi pozostaje stale zamknięta, a Mary co wieczór słyszy czyjś płacz. Podczas jednego ze spacerów spotyka małego ptaszka i odnajduje drogę do ukrytej furtki, za którą rośnie przygoda. Uwielbiana, wielokrotnie ekranizowana opowieść o przyjaźni i uzdrawiającej mocy natury.
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Frances Hodgson Burnett
 • 2016
 • 1
 • 250
 • 194
 • 125
 • *, 97883240-3931-9
 • 9788324039319
 • ZD5RB
 • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

W tajemniczym ogrodzie..

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść "Tajemniczy ogród" jest zapewne znana większości z was z lat szkolnych. Kolejna niepotrzebna, męcząca, nudna lektura? Dla mnie nigdy taką nie była i z ogromną chęcią wróciłam do świata Mary Lennox oraz jej przyjaciela Colina. Na nowo poznałam wspaniale wykreowany przez autorkę tajemniczy ogród pełen ptaków i cudownych, niespotykanych roślin. Przeniosłam się do niego i obserwowałam piękną naturę wraz z głównymi bohaterami ...

Młoda Mary Lennox jest zmuszona przenieść się do starej posiadłości wuja Archibalda Cravena, ponieważ jej rodzice umierają podczas epidemii. Pomimo chorowitości dziewczynki, zostaje przeniesiona na wrzosowiska wuja i od tamtej pory mieszka wraz z nim. Wszystko byłoby normalnie i na porządku dziennym, gdyby nie fakt, że wuj wcale w tym domu nie mieszka. Mary nie widuje go, a w jego posiadłości jest traktowana ozięble. Pokojówki nie mają obowiązku opiekować się nią, za zadanie mają zaspokajać jedynie jej podstawowe potrzeby.

Bohaterka ma problem z nawiązaniem kontaktu z kimkolwiek, ponieważ czuje, że powinna być traktowana po królewsku jak w poprzednim domu. Poznaje jednak pokojówkę Martę, z którą udaje jej się nawiązać kontakt i wraz z nią zaczyna poznawać świat wokół. Następnie poznaje ogrodnika Bena, który pomimo swojej małomówności potrafi znaleźć wspólny świat z Mary. Młoda dziewczynka zaczyna słyszeć płacz w posiadłości wuja i za wszelką cenę usiłuje dowiedzieć się kto za tym stoi i kto jeszcze mieszka w owym domu. Jej przygoda rozpoczyna się wraz ze znalezieniem pięknego, tajemniczego i magicznego ogrodu nieopodal wrzosowiska.

"Tylko czasami odczuwa się jakby się miało żyć zawsze."

Często poprzez pryzmat obowiązkowej lektury można się zniechęcić do wielu niezapomnianych i wspaniałych dzieł. W "Tajemniczym ogrodzie" czytelnik odnajduje wiele wzruszających momentów, radosnych chwil oraz może obserwować przemianę młodych ludzi w osoby dorastające i poznające otaczający ich świat. Bohaterowie są bardzo realni i świetnie wykreowani, mają określone charaktery oraz osobowość.

Pomimo, że powieść nie należy do najdłuższych, to czyta się ją wspaniale. Ma w sobie iskierkę magii, która dodaje całej lekturze uroku i pozwala się w nią jeszcze bardziej zagłębić. Cudownie wspominam tą pozycję ze szkoły i z ogromną chęcią powróciłam do owego ogrodu ponownie.

Blog: livingbooksx.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tajemniczy ogród

Ocena:
Autor:
Data:
,,Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett to klasyczna opowieść, będąca lekturą szkolną, więc teoretycznie większość z nas powinna ją znać. Nie pamiętam, czy ją czytałam, jednak na pewno kilkukrotnie oglądałam film.

Mary już od dzieciństwa była strasznie rozpieszczonym dzieckiem. Być może działo się tak za sprawą braku zainteresowania rodziców i tego, że służący usługiwali jej we wszystkim i spełniali jej zachcianki, gdyż nie chcieli by była niezadowolona ... Po śmierci rodziców i większości służby przez cholerę zostaje wysłana do wuja, którego nigdy nie widziała. Jest to człowiek ze wszech miar nieuprzejmy, zrzędliwy, niezadowolony z życia. Niewątpliwie miała na to wpływ śmierć jego żony oraz chorowity syn. Czy Mary odnajdzie się w tym domostwie?

Wydań tej książki na pewno jest mnóstwo, jednak mnie bardzo zainteresowało najnowsze wydane nakładem wydawnictwa Znak. Jest ono niemal całe białe, z kwiatowym kluczem, w sztywnej oprawie. Do pełni szczęścia brakowało mi tylko czerwonej wstążeczki w funkcji zakładki. Dzięki temu publikacja byłaby jeszcze bardziej ekskluzywna. Niemniej, już w obecnym stanie robi fenomenalne wrażenie.

Pozycję czyta się szybko, z przyjemnością i sporym zainteresowaniem. Zaskoczyło mnie zaskoczenie, ostatni akapit. Za bardzo nie pamiętałam, jak ta klasyczna powieść się kończy. Jest to opowieść o przemianie bohaterów, pokonywaniu własnych słabości, walce o marzenia, zdobywaniu przyjaźni. Na pewno każdy z nas znajdzie w tej publikacji cząstkę siebie.

,,Tajemniczy ogród" to pięknie wydana klasyczna pozycja, którą warto mieć na swojej półce. Z przyjemnością będę do niej wracać i na pewno stanie na honorowym miejscu w domowej biblioteczce. Jeśli jesteście ciekawi ,,Powrotu do tajemniczego ogrodu" Holly Webb zapraszam na jutrzejszy wpis.

Moja ocena: 6/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena