Koszyk 0
Opis:
Windsorowie są nadzy! Niezliczone zdrady, romanse i mezalianse, biseksualizm, alkoholizm, zamiłowanie do hazardu i ekscentrycznych hobby czy raczej natręctw... Arogancja, ignorancja i snobizm. Dobijanie konających przodków. Współpraca z faszystami. Przez setki lat pieczołowicie skrywane ponure sekrety wychodzą na światło dzienne. Gdyby brukowce istniały w XIX wieku, Wielka Brytania od dawna byłaby republiką. Czy powszechnie lubiani William, Kate i ich dziecko uratują monarchię ... Czy tron po Elżbiecie II przejmie jej syn Karol, zwany złośliwie Karolem III Ostatnim, czy ukochany wnuczek królowej? Czy poddani nadal zechcą płacić 62 pensy rocznie za przyjemność oglądania tej jedynej w swoim rodzaju "opery mydlanej"? Marek Rybarczyk - publicysta "Newsweeka", znawca kultury i historii Wielkiej Brytanii, wieloletni dziennikarz radia BBC, korespondent "Gazety Wyborczej" w Londynie, komentator Radia TOK FM, radiowej Trójki i TVN24 zdradza pełne pikantnych szczegółów i kąśliwych uwag Tajemnice Windsorów, jednocześnie snując wartką opowieść o burzliwej historii Europy. Czy czytelnik będzie miał odwagę czytać tę książkę? Być może lektura tak wstrząsających historii wywróci jego wizję świata. Po Tajemnice Windsorów sięga się na własną odpowiedzialność. Ciekawość jest największą pułapką a wiedza prawdziwym afrodyzjakiem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Marek Rybarczyk
  • 2013
  • 1
  • 320
  • 220
  • 145
  • *, 9788363656522
  • 9788363656522
  • ZB0YA

Recenzje czytelników

Królewskie tajemnice

Ocena:
Autor:
Data:
W książce „Tajemnice Windsorów” Marek Rybarczyk sięga wstecz i przedstawia burzliwe życie królowej Wiktorii i jej męża księcia Alberta, pełne ekscesów, pikanterii, ale toczące się za zamkniętymi drzwiami. Później skupia się na Edwardzie VII i Jerzym V, którzy wprowadzili monarchię brytyjską w dwudziesty wiek, erę radia, telewizji i internetu, a tym samym nieograniczonych możliwości rozprzestrzeniania informacji i plotek ... Tak więc poznamy historię romansu Edwarda VIII z ‘tą kobietą’ Wallis Simpson, początki małżeństwa Elżbiety II i księcia Filipa oraz księżniczki Małgorzaty i Tony’ego Armstronga – Jonesa. Będziemy z uwagą śledzić związek księżnej Diany z księciem Karolem, a także romanse obydwojga zarówno w trakcie trwania małżeństwa jak i już po rozwodzie. Ale autor w swojej książce nie ograniczył się tylko do tajemnic natury romantycznej. Dowiadujemy się tutaj o politycznych ciągotach księcia Karola, jego szansach na tron brytyjski, sekretach królowej Elżbiety II i jej sposobach na kontrolowanie rodziny, a także o zagadkach z okresu II wojny światowej i sympatyzowaniu niektórych członków rodziny królewskiej z nazistami. A najbardziej interesujące informacji dotyczą Polski i tutaj byłam mocno zaskoczona takimi rewelacjami.

„Tajemnice Windsorów” są przede wszystkim bardzo dobrze napisane. Widać tutaj dziennikarski styl autora, jest krótko zwięźle i na temat. Rybarczyk nie rozpisuje się, nie gdyba, nie docieka co mogła zrobić Królowa w tej czy innej sytuacji, pisze konkretnie, przedstawia fakty, informacje, które znajdują potwierdzenie w wielu źródłach. Autor nie narzuca swojej opinii, nie interpretuje, nie komentuje. Przedstawia co i jak, kto co napisał, co było prawdą, a co plotką, kto był źródłem przecieku, a trzeba przyznać, że czasami było to dość zaskakujące.

„Tajemnice Windsorów” to pozycja warta przeczytania przez miłośników historii, ale też nie ukrywajmy plotek i sekretów. Wiele tutaj smaczków, które sama pamiętam sprzed kilku lat, ale również tajemnic sprzed stu lat, kiedy jedynym źródłem informacji była prasa, do tego mocno podporządkowana rodzinie królewskiej. Dzisiaj w dobie internetu i szeroko rozwiniętej techniki plotki mnożą się niepostrzeżenie na każdy temat, a żadna informacja nie przejdzie niezauważona, wystarczy popatrzeć na tabuny dziennikarzy od kilku dni koczujących przed szpitalem w Londynie i czekających na narodziny królewskiego potomka lub potomki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tajemnice Windsorów

Ocena:
Autor:
Data:
Pomimo mojego zainteresowania brytyjską rodziną królewską oraz ikonami takimi jak Lady Di, lub choćby obecnie Kate Middleton, nigdy specjalnie nie interesowałam się ich bogatą historią rodzinną. Oczywiście, miałam świadomość, że znalazłoby się w niej pełno brudów, a samej dynastii do świętych daleka droga. W tematy te jednak się nie zagłębiałam, podobnie jak w żadne reportaże czy artykuły na ich temat. Tak było do czasu otrzymania „Tajemnic Windsorów” autorstwa Marka Rybarczyka ...
Publicysta Newsweeka i znawca historii Wielkiej Brytanii wziął sobie za cel napisanie książki, która zawierałaby wszystkie ujawnione grzechy Windsorów. Byłoby to pierwsze takie dzieło w Polsce, które umożliwiłoby odszukanie wszystkich informacji o nich w jednym miejscu. Informacji przez wiele lat gromadzonych w formie artykułów, zapisków i wycinków.
Książka na szczęście nie przypomina ogromnej encyklopedii i jest bardzo prosta w odbiorze. Rybarczyk postawił przede wszystkim na łatwość przekazu i umiejętnie ominął wszystkie niepotrzebne nazwy, daty, imiona i niezliczoną ilość przypisów, które u czytelnika wywołałyby w najlepszym przypadku ból głowy. Zamiast tego autor skupił się na faktach i ciekawostkach, zamieszczając jedynie krótką bibliografię na końcu książki.
Styl dziennikarza jest bardzo łatwy, dobrym i przemyślanym pomysłem było rozpoczęcie, w którym czytamy głównie o Kate i księciu Williamie. Nowe informacje o sławnej parze królewskiej na pewno zaciekawią nie jednego czytelnika i z powodzeniem zachęcą do kupna. Dodatkowo na ów informacje nie ma co narzekać. Zaspokajają ciekawość i zaostrzają apetyt na dalszą lekturę. Ja osobiście czuję się po niej mądrzejsza ;).
O skandalach zarówno w czasach teraźniejszych, jak i odległej przeszłości, o tym jak starano się je maskować, o oszustwach, spiskach, kłótniach i kompleksach członków rodziny królewskiej, ich zainteresowaniach, sposobie życia, obowiązkach. O tym wszystkim możemy przeczytać w tej niezbyt obszernej jak na ilość zawartego materiału pozycji. Całość została wzbogacona o fotografie, podpisy oraz ciekawie zaprojektowane drzewo genealogiczne, naszkicowane ze szczyptą humoru, którego w treści nie brakuje ;).
Wydanie jest bardzo przejrzyste i eleganckie, czytanie jest więc jeszcze bardziej przyjemne oraz szybkie, gdyż książkę można skończyć jednym tchem. Okładka jest ciekawa i zdecydowanie zachęca do wyboru.
Mi lektura sprawiła ogromną przyjemność i bardzo się cieszę mogąc polecić ją innym. Sądzę, że wszyscy powinni być z niej zadowoleni tak samo jak ja, dlatego zachęcam do zapoznania się z nią.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena