Koszyk 0
Opis:
Justyna Skotnicka powraca do swoich rodzinnych stron. Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji, przejmuje również tymczasową opiekę nad synami siostry: niesfornym pierwszoklasistą, Kubą i jego dużo starszym bratem, Maciejem. W Brzozowie zamierza spędzić tylko rok. Wbrew oczekiwaniom nadchodzący czas przyniesie jej sporo niespodziewanych wrażeń ... Kobieta pozna związaną ze Śląskiem Cieszyńskim rodzinę Kossaków i ekscentrycznego Witkacego, porozmawia z dawną dziedziczką Brzozowa, spotka wyniosłego prawnuka hrabiny, a także mieszkańców prowincji. Odtworzy niezwykłe wydarzenia z przeszłości, wpisane w rytm wielkiej historii, dostrzeże urok zmieniających się pór roku, które z dala od zgiełku wielkich miast każą spojrzeć na życie i ludzi z innej perspektywy. Czy Justyna znajdzie prawdziwe i dojrzałe uczucie? Jaki wpływ na nią i mieszkańców prowincji będą miały rozwiązane zagadki i ujawnione tajemnice? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Joanna Jurgała-Jureczka
  • 2014
  • 1
  • 304
  • 200
  • 130
  • 978-83-7785-365-8
  • 9788377853658
  • ZBH3R

Recenzje czytelników

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
To moje drugie spotkanie z twórczością autorki. Wcześniej miałam okazję czytać doskonałą książkę Zofia Kossak. Opowieść biograficzna.
W treść Tajemnic prowincji autorka wplata wątek Kossaków, na którym z racji pełnienia funkcji kierownika Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich, zna się wybornie. Tym razem Kossakami, a raczej ich powiązaniami ze Śląskiem Cieszyńskim zajmuje się główna bohaterka powieści, Justyna Skotnicka, która po latach powraca do swoich rodzinnych stron ... Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Niby praca w delikatnie to ujmując prowincjonalnym, lekko trącącym myszką muzeum, nie wróży nic ciekawe, ale czasami bardzo można się pomylić. W tymczasowym miejscu pobytu Justyna zamierza spędzić zaledwie rok. Jednak wiadomo, los lubi czasami płatać figla. Kobieta nawet przez moment nie zdaje sobie sprawy z tego, co najbliższe miesiące dla niej przygotowały. Bohaterce przyjdzie zmierzyć się nie tylko z problemami dnia codziennego, nową praca, nie zawsze przychylnymi jej ludźmi, czy opieką nad dwójką dzieci, ale także z przeszłością, która stanie na jej drodze.Justyna odkryje wiele skarbów, zarówno tych materialnych, jak i tych, których żadną wartością nie da się oszacować. Jaki wpływ na Justynę i mieszkańców niewielkiej miejscowości będą miały zagadki tajemnice sprzed lat?
Powieść jest doskonale napisana, głównie poprzez wykreowanie bardzo ciekawych bohaterów, spośród których nie tylko Justyna wychodzi na pierwszy plan.Ciekawym jest podzielenie opowieści na cztery części, które odpowiadają czterem porom roku. Losy poszczególnych postaci, historia Justyny ukazane są na tle mijających miesięcy, zmieniających się pór roku, a także na tle odkrywanych tajemnic sprzed lat.
Dużo w książce ciekawych, niejednokrotnie poruszających historii, jeszcze więcej morału i sposobności do chwili zastanowienia się nad różnymi sprawami.
Większa część wydarzeń opisanych przez autorkę to fikcja. Jednak jest kilka momentów, które są odzwierciedleniem rzeczywistych wydarzeń, jak np. odnalezienie obrazu Witkacego, ale nie tylko.
Zachęcam do sięgnięcia po książkę, która okazała się nie tylko letnim czytadłem, ale także mądrą, życiową powieścią.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lekka, relaksacyjna książka dla każdego czytelnika

Ocena:
Autor:
Data:
Do przeczytania tej książki zachęcił mnie tytuł i okładka i przyznam, że się nie zawiodłam. Książkę napisaną pięknym językiem przeczytałam jednym tchem, śledząc przygody jej bohaterki Justyny. Jest to młoda dziewczyna, historyk sztuki, która czekając na pracę w galerii sztuki w Krakowie, postanowiła na rok powrócić w Beskidy w swoje rodzinne strony. W Brzozowie, gdzie jej matka była burmistrzem ... dostała posadę kierownika niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff wraz z zadaniem uporządkowania tej placówki. Zamieszkała w domu swojej siostry, która wyjechała wraz z mężem do pracy do Niemiec, opiekując się ich synami. Z początku było jej ciężko podołać obowiązkom, ale nawet nie zorientowała się kiedy życie na prowincji zaczęło się jej podobać. Znalazła wspólny język z siostrzeńcami a także z miejscowymi ludźmi, którzy nie wszyscy jej sprzyjali. Podczas porządkowania muzeum znajduje oryginalny obraz Witkacego i od tego momentu staje się o niej i prowadzonym przez nią muzeum głośno w mediach. Zbiega to się z przyjazdem potomka hrabiny i jego kuzynki, którzy zamierzają przejąć majątek. I tu zaczyna się wręcz sensacyjna historia, której szczegółów nie zdradzę zachęcając do przeczytania powieści Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena