Koszyk 0
Opis:
Tajemnice mojej mamy to powieść zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Bohaterką książki jest rezolutna dziewczynka, której poczucie humoru, rzadko spotykana dojrzałość i błyskotliwość pomagają uporać się z bardzo trudnymi problemami, stwarzanymi głównie przez dorosłych. Janina Zającówna, autorka poczytnych powieści dla dorosłych i młodzieży debiutowała w 1967 roku powieścią o dziewczętach z zakładu poprawczego Brama na drodze, która stała się bestsellerem. Wysoko ocenił ją Janusz Głowacki ... podkreślając, że „autentyzm relacji jest poważnym walorem tej książki, a także autentyzm języka, postaci i konfliktów”. Spośród powieści dla dorosłych ogromnym uznaniem spotkały się wielokrotnie wznawiane tytuły: Skończyło się lato, Podróż poślubna, Dom schadzek, Zemsta jest rozkoszą bogów, Moje życie z panną K…, Perkusista. Również dużą poczytnością cieszą się jej książki dla młodzieży: Wesele mojej mamy, Klub białej perły, Z piękniejszej strony świata, Bilet do raju.Na podstawie powieści Mój wielki dzień powstał film Kochankowie mojej mamy, nagrodzony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1986 roku. Z kolei Heca z łysym stała się kanwą dla serialu telewizyjnego Tylko Kaśka, emitowanego w wielu krajach. Janina Zającówna jest również autorką ponad trzystu opowiadań, drukowanych w czasopismach. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Janina Zającówna
  • 2014
  • 280
  • 205
  • 145
  • 978-83-7791-161-7
  • 9788377911617
  • ZBDOA
  • 14-16 lat

Recenzje czytelników

Tajemnice mojej mamy

Ocena:
Autor:
Data:
Muszę przyznać, że do tej lektury nie podchodziłam zbyt entuzjastycznie. Zniechęcił mnie fakt, że to książka dla młodzieży, a ja mam akurat fazę na romanse dla dorosłych. No i drobna czcionka. Bardzo drobna. Miałam wątpliwości czy przebrnę przez te kilkaset stron. Czy się nie zanudzę. Tymczasem lektura ta już na samym początku bardzo mnie wciągnęła. Nie tylko ze względu na treść, bo choć trzeba przyznać, że jest bardzo ciekawa to i tak nie jest to jedyna zaleta tej lektury ... Przede wszystkim szalenie spodobał mi się styl pisania jej autorki. Błyskotliwe spostrzeżenia, trafne, cięte riposty, dużo dialogów, szybka akcja, zaskakująca fabuła. W zasadzie mogłabym tak wymieniać bez końca, bo zdaje się, że spokojnie już po tej pierwszej książce mogę zaliczyć Panią Janinę Zającównę do moich ulubionych pisarzy. Książkę czytałam jednym tchem i bardzo się cieszę, że miałam okazję ją poznać. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tajemnice mojej mamy

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy człowiek ma problemy, niektórzy umieją sobie z nimi poradzić, a innych one przerastają. Niestety nie da się tego uniknąć. Wtedy taka osoba potrzebuje mieć przy sobie bliskie i zaufane osoby, na których może polegać nawet w bardzo trudnych chwilach.
Zazwyczaj te przeciwności losu są dostosowane do wieku. Lecz zdarza się, że niektóre dzieci we wczesnym okresie życia muszą uczyć się dorosłości. Na przykład bywa tak, że młode jeszcze osoby opiekują się swoimi rodzicami ... pomagając im i wspierając w ciężkich momentach.
W tej powieści główną bohaterką jest dziewczynka w wieku 11 lat, która ma mocny charakter. Jest bardzo rezolutna, błyskotliwa, oraz niezwykle zabawna. Dzięki czemu dobrze sobie radzi w swoim życiu, które niestety nie jest usłane płatkami róż.
Już w jej młodym wieku musi zajmować się sprawami dorosłych. Zazwyczaj mówi się, że to ojciec zostawia matkę z dzieckiem, ale w tej książce jest inaczej. To właśnie rodzicielka zostawia córkę wraz z jej biologicznym opiekunem, nie martwiąc się co u nich, ani jak sobie radzą. Dla dziewczynki jej matka za to co zrobiła już nie istnieje, uważa, że ta kobieta umarła i nie chce mieć z nią nic wspólnego. Ale to nie jest jedyny problem bohaterki, zajmuje się ona swoim ojcem, który pomimo tego, iż stara się jak może, to i tak nie zawsze mu to wychodzi. W szkole również nie ma łatwo. Nie ma przyjaciół, ani nawet znajomych, jednak to ją nie interesuje. Uważa, że to przez to, że jest inna niż reszta dzieci. Wystarcza jej pies, który budzi postrach u innych.
Moim zdaniem ta książka jest dla każdej zainteresowanej nią osoby. Dla młodzieży, do której jest skierowana pokazuje, że życie jest pełne komplikacji, lecz mimo tego nie wolno się poddawać. Natomiast starsi ludzie, mogą się przekonać jak wygląda dorosłe życie widziane oczyma dziecka, oraz pozwala na przeniesienie się do czasów, kiedy tak jak bohaterka było się dzieckiem.
Moja ocena : 8/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena