Koszyk 0
Opis:
Wstrząsające tajemnice malowideł Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej odkryte Tak jak w czasie przeprowadzonego niedawno oczyszczenia fresków usunięto warstwa po warstwie nagromadzony na nich przez stulecia brud, tak na kartach tej książki podjęto próbę zmycia z najsłynniejszego i najpopularniejszego skarbu sztuki na świecie całych wieków uprzedzeń, cenzury i zwykłej głupoty. Nigdy już ... nie spojrzymy na Kaplicę Sykstyńską Michała Anioła tym samym okiem. Pięćset lat temu Michał Anioł rozpoczął prace nad malowidłami na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, które stały się najsłynniejszym na świecie dziełem sztuki. Każdego roku miliony ludzi przyjeżdżają do Rzymu, by je oglądać – największy na świecie fresk w najświętszej kaplicy chrześcijaństwa. Na owym olbrzymim, wspaniałym dziele nie ma jednak ani jednego przedstawienia chrześcijańskiego. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej są fascynującą opowieścią o tym, jak Michał Anioł wplótł w malowidła przesłanie braterstwa, tolerancji i wolnomyślności, by wesprzeć „towarzyszy podróży” w dążeniu do stawienia oporu represyjnemu Kościołowi tamtej epoki. „Dzięki wieloletniej nauce w pewnej ustronnej szkole we Florencji, ogarnięty chęcią dotarcia do prawdy zawartej w tekstach judaistycznych i kabalistycznych, prawdy stojącej w sprzeczności z przyjętą doktryną chrześcijańską, Michał Anioł pragnął przekazać widzom to, w co tak głęboko wierzył. Nie miał zamiaru pozwolić Kościołowi, by zamknął mu usta. Do przekazania tego, czego nie pozwalano mu powiedzieć otwarcie, użył tajemnego języka, znajdując genialny sposób komunikacji z wszystkimi, którzy są na tyle dociekliwi, by się go nauczyć”. (Z Przedmowy) Blech i Doliner wyjaśniają, co miał na myśli Michał Anioł, malując anioły sprytnie przedrzeźniające papieża, jego mecenasa, jak udało mu się przemycić w pozornie pobożnych przedstawieniach treści heretyckie i w jaki sposób zdołał zrealizować życiowy cel: połączenia mądrości opartej na wiedzy z krytyką religii. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej wydobywają na światło dzienne sekrety, które przez wieki kryły się w zasięgu wzroku. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Benjamin Blech, Roy Doliner
 • 2016
 • 2
 • 400
 • 225
 • 150
 • 9788375102994
 • 9788375102994
 • ZDBR9

Recenzje czytelników

Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej

Ocena:
Autor:
Data:
Kaplica Sykstyńska przyciągała mnie zawsze swymi freskami, nie udało mi się niestety nigdy zobaczyć jej "na żywo". Po przeczytaniu "Tajemnic Kaplicy Sykstyńskiej" uważam, że nic się nie dzieje bez przyczyny. Pojadę tam w najbliższej przyszłości, by z dużo większym zapałem obejrzeć dzieło Michała Anioła. Z wiadomościami, które uzyskałam z tej książki będzie to uczta nad ucztami.

"Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej" ... to dzieło spisane przez Rabina Benjamina Blech'a - autora książek, wykładowcy, przywódcy religijnego, znawcy Talmudu oraz Roy'a Dolinera autora dramatów i scenariuszy filmowych, którego pasją są językoznawstwo, religioznawstwo porównawcze, historia sztuki, w tym szczególnie historia Rzymu i Włoch oraz judaizm.
Książka napisana bardzo przystępnym językiem dla każdego i myślę, że nie trzeba być pasjonatem, by z przyjemnością i wypiekami na twarzy przeczytać historię Michała Anioła oraz ludzi z którymi przyszło mu się w życiu zetknąć. A było ich sporo, i to znanych pewnie każdemu z Was, jak Giovanni Pico della Mirandola, Marsilio Ficino, papież Syktus IV (Francesco della Rovere), czy Leonardo da Vinci. Długo wymieniać trzeba by osoby, które miały wpływ na życie i twórczość Michała Anioła - autora nie tylko fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, ale również rzeźb, jak choćby Piety i Dawida.
Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti) włoski malarz, rzeźbiarz i poeta, pobierający nauki w pałacu Medyceuszy, pod patronatem Lorenza de Medicci (Wawrzyńca Wspaniałego).

Przeczytajcie koniecznie, książka pełna intryg, znanych postaci. To fascynująca opowieść o tym, jak Michał Anioł w swych freskach zostawił przekaz pełen symboliki, pokazując swój opór przeciw zepsutemu Kościołowi tamtych czasów. Nigdy nie przypuszczałam, że w jego twórczości ukryty jest przekaz. Teraz wiem, że w tamtych czasach symbolika była wszechobecna. Moje spojrzenie na sztukę dzięki tej książce będzie od dziś zupełnie inne.

Wydawnictwo Rebis "odwaliło kawał dobrej roboty". Twarda oprawa, ilustracje, a książka dodatkowo owinięta w okładkę przedstawiającą ... sprawdźcie sami, to niespodzianka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena