Koszyk 0
Opis:
Wormius już za życia został uznany przez mieszkańców Wenecji świętym. Na moment całe Włochy wydały się opromienione jego chwałą. Lecz tej niezwykłej postaci od początku pisany był zgoła inny los. Jego udziałem stało się odtrącenie, męczeńska śmierć, usunięcie z ołtarzy i wreszcie zapomnienie. Blisko sto pięćdziesiąt lat po zagubieniu relikwiarza zawierającego szczątki świętego papieski szpieg wyrusza śladem starej tajemnicy. Dociera do małej wioski na Kujawach ... gdzie kult Wormiusa odżywa z nową siłą. W tym samym czasie w Bydgoszczy przestępca zwany Węgliszkiem zarzeka się, że przypadkiem natrafił na ukryte w kryptach klasztoru skrzynie, a w nich kości, które w cudowny sposób rosną... Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jarosław Klonowski
  • 0
  • 420
  • 205
  • 145
  • 97883-61297-710
  • 9788361297710
  • ZAERE

Recenzje czytelników

Kość niezgody

Ocena:
Autor:
Data:
„Tajemnica świętego Wormiusa”, to powieść napisana przez Jarosława Klonowskiego z wykształcenia historyka, na co dzień pracownika banku, gdzie zajmuje się doradztwem. Wspominam o jego pracy zawodowej nie bez powodu, bo jeśli Jarosław Klonowski doradza klientom tak, jak pisze powieści, jestem pewna, że klienci jedzą mu z ręki! Fakt zaś, że jest historykiem, który dużą część swoich zainteresowań i poszukiwań naukowych poświęcił świętym, również miał ogromny wpływ na powstanie jego powieści ...
„Tajemnica…” to powieść historyczno-przygodowa. Akcja osadzona została na przełomie dwóch epok – średniowiecza i renesansu, w czasach papieża Aleksandra VI (Rodrigo de Borgia), walki papiestwa i Państwa Kościelnego o dominację w sferze nie tylko duchowej, ale i politycznej. To czasy, w których Kościół i jego najwyższe władze cieszą się niepochlebną opinią na swój temat z uwagi na szerzący się nepotyzm, handel stanowiskami kościelnymi, rozwiązłość duchownych (sam papież miał nieślubne dzieci, co istotne jest w tej powieści). Jednak nie te problemy stają się główną osią książki. Na ich tle oraz na tle XVI-wiecznej Polski za panowania Jagiellonów rozgrywa się akcja utworu. Trójka bohaterów – Miriam, Alfred Ostenwald oraz Piołun poszukują zaginionej skrzyni z relikwiami świętego Wormiusa, obiektu poszukiwanego na zlecenie m.in. papieża, Krzyżaków, czy Polaków. Każde z nich otrzymało zadanie odnalezienia kości świętego od innego mocodawcy, kierują nimi różne motywy i różne pobudki. W pewnym momencie ich drogi i losy krzyżują się, a trójka poszukiwaczy wspólnie postanawia rozwikłać tajemnicę sprzed lat. Ich podróż zamieni się w próbę odwagi, determinacji, ale i człowieczeństwa. Podczas swojej podróży przez polskie miasta: Bromberg (Bydgoszcz), Cestryjewo, czy Strzelno, będą musieli stawić czoło przeciwnikowi równie sprytnemu, co bezwzględnemu. W walce tej w ruch pójdą wszelkie możliwe i dostępne narzędzia. Od mieczy, grabi, wideł poczynając, na nożach i pięściach kończąc. Nie bez znaczenia będzie tu również bystry umysł bohaterów, którzy dzięki niemu niejednokrotnie ocalą swoją skórę. Choć Miriam, Ostenwald i Piołun walczyć będą wspólnie przeciwko tajemniczemu Maćkowi i Francescowi z Florencji, w swoich zmaganiach ze wspólnym wrogiem dalecy będą od postępowania zgodnie z maksymą dumasowskich Trzech Muszkieterów: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.
Zawrotne tempo, nagłe zwroty akcji, ucieczki, pościgi, walki wręcz (łącznie z wyrywaniem kłaków), to wszystko sprawia, że książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Dużym atutem jest również język powieści stylizowany na staropolszczyznę, nie jest on na szczęście przesycony zwrotami czy terminologią, która wymagałaby wprowadzania przypisów. Jest całkowicie zrozumiały dla współcześnie żyjącego czytelnika, dzięki połączeniu naszego potocznego języka, z językiem przodków.
Na szczególną uwagę zasługuje w powieści postać Miriam – Żydówki. Jest dla mnie absolutnie intrygująca, ze względu na moje przyzwyczajenie do kobiecych bohaterek z tego okresu, jako kruchych i delikatnych gołębic, Miriam zaś bardziej pasuje do naszej epoki, przypominając często wojującą feministkę, która nie dość że nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać, w kaszę dmucha innym. Porównać mogłabym ją ewentualnie do Sienkiewiczowskiej Jagienki z „Krzyżaków” (choć to postać z powieści osadzonej ponad pół wieku wcześniej), która w zestawieniu z Miriam wypada na płoche i kruche dziewczę.
To, co dodaje książce kolorytu i autentyczności, to bohaterowie: Litwin, Niemiec i Żydówka, wszyscy przebywający na terenie Polski. Daje to świadectwo wielokulturowości, wielonarodowości i tolerancji na ziemiach polskich w owym okresie. To prawdziwa lekcja historii, jeśli zwróci się także uwagę na inne elementy serwowane przez Klonowskiego: moda, uzbrojenie, życie codzienne. Jednym słowem jest to znakomita wycieczka w dość odległą przeszłość.
By jeszcze bardziej zachęcić do przeczytania „Tajemnicy świętego Wormiusa” dorzucę, że zakończenie książki, jest inne niż można było się spodziewać. A może raczej inne, niż oczekiwane. Zaskoczenie, to uczucie jakie do dziś towarzyszy mi po lekturze książki. I to podwójne. Zaskakujący finał, zaskakująco dobra powieść.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

fascynacja :)))

Ocena:
Autor:
Data:
Dostałam na imieniny cudowny prezent ?. książkę. Muszę powiedzieć, że przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Weszłam dzięki niej w magiczny świat końca XV wieku i zdecydowanie warto było.
,, Tajemnica Świętego Wormiusa? została napisana przez Jarosława Klonowskiego. Jest to młody pisarz, jeszcze z niewielkim dorobkiem literackim a to daje nadzieję, że każda z jego książek będzie rewelacyjna ... Jest on absolwentem Wydziału Historii bydgoskiego UKW i myślę, że dzięki temu a dokładniej swojej historycznej wiedzy tak dobrze osadził wszystko w tamtejszych realiach.
Akcja powieści rozpoczyna się w rzymskim Lateranie, jednak to tylko wstęp. Wszystko co najciekawsze rozgrywa się na ziemiach kujawskich, a dokładniej Inowrocław, Strzelno, Bydgoszcz. Miło było czytać o terenach tak mi znanych.
Główny bohater nie jest kryształowym charakterem i wzbudza mieszane uczucia. W krótkim czasie dołącza do niego dwoje kompanów, niekoniecznie z jego aprobatą i ku jego zadowoleniu. Całą grupą próbują odnaleźć zaginione relikwie ze szczątkami Wormiusa. Tenże już za życia został uznany w Wenecji za świętego. Jednak dane mu było poznać odtrącenie, męczeńską śmierć oraz usunięcie z ołtarzy. To doprowadziło do zapomnienia o nim. Jego rozdzielone na kawałki ciało umieszczone w relikwiarzach zostaje zagubione. Dopiero po blisko 150 latach od jego śmierci historia ponownie wychodzi na światło dzienne. Papież przypomina sobie o wprost magicznych właściwościach jakie przypisywane były relikwiarzom. Nasz bohater Alfred Ostenwald zostaje przez niego wyznaczony do znalezienia części szczątków świętego. Ma do tego wykorzystać znajomości ze swoich wcześniejszych pobytów na Kujawach. Postać może niezbyt sympatyczna ale inteligentna, błyskotliwa i nie bojąca się wyzwań. Na drodze staje mu Piołun (niewylewający za kołnierz Litwin) oraz temperamentna Miriam. Postanawiają we troje pokonać przeciwności losu choć każde z nich decyduje się na to z całkiem innych pobudek.
Duża ilość wątków, ciekawa fabuła i nieprzewidywalność zdarzeń gwarantują świetną zabawę przy tej lekturze. Do tego lekkie pióro autora i niewymuszone dialogi które dodatkowo podkreślają walory tej powieści. Nic w niej nie nuży, akcja toczy się wartko i nie odczuwamy żadnej monotonności.
Każdy kto lubi przygodę i historię powinien zdecydowanie po nią sięgnąć. Polecam również tym którzy w tego rodzaju literaturze nie gustują , może to właśnie ten pisarz was do niej przekona??
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena