Koszyk 0
Opis:
Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieci. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy, odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia odkryć największy sekret pani Ming, dowiedzieć się, co kobieta skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści ... W swojej nowej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Eric-Emmanuel Schmitt
 • 2014
 • 1
 • 78
 • 200
 • 130
 • 978-83-240-2514-5
 • 9788324025145
 • ZBBF9

Recenzje czytelników

Takie wrzuty, to piękne liliputy

Ocena:
Autor:
Data:
I znów Eric pokazał, że umie pisać. Wszyscy znający jego twórczość poczują się jak w domu. Jednak od jakiegoś czasu obserwuję niepokojącą tendencję w wydawaniu Erica w Polsce. Otóż pomimo, że pani Ming jest pozycją zacną, o tyle wydawanie jej w twardej oprawie, jest o tyle dziwne co głupie. Szczególnie, gdy ma się w pamięci fakt, że wiele jego książek i mam tu na myśli pełnokrwistych książek, a nie opowiadań, na twardą obwolutę nigdy nie zaslużyło ... Tym nie mniej nasza Chinka to bardzo dobre opowiadanie, które można polecić każdemu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kolejna odsłona twórczości Schmitta

Ocena:
Autor:
Data:
Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z autorów, na którego książki czekam z wielkim utęsknieniem. Poruszana tematyka, sposób przekazu najważniejszych wartości oraz obecne w jego książkach elementy zaskoczenia nie pozwalają przejść obojętnie obok pojawiających się co jakiś czas publikacji. W utworach Schmitta swoje pięć minut mieli już pani Róża oraz pan Ibrahim. Tym razem przyszła kolej na Panią Ming. Jaką lekcję otrzymamy od tej sympatycznej chińskiej kobiety ... Najnowsza książka francuskiego autora jest niedużych rozmiarów opowiadaniem. Trzeba jednak przyznać, że gustownie wydanym. Twarda oprawa i klimatyczna okładka to jej niezaprzeczalne atuty.

Narratorem opowiadania jest młody biznesmen, przedstawiciel francuskiej firmy, negocjujący warunki współpracy z chińskimi producentami. Bezproblemowo porozumiewa się w kilku obcych językach, w tym w chińskich i kilku jego dialektach, a jego zwyczajem jest podnoszenie napięcia w trakcie negocjacji poprzez opuszczanie sali obrad. To właśnie w trakcie jednej z takich przerw spotyka kobietę, która z czasem zmieni jego życie. Tytułowa pani Ming pracuje na niechlubnym, w naszym odczuciu, stanowisku babci klozetowej w jednym z chińskich hoteli. Jednak już w pierwszym kontakcie okazuje się być osobą z bogatym bagażem doświadczeń, obdarzoną wielką życiową mądrością.

"Rodzimy się braćmi, lecz pod wpływem wychowania stajemy się różni".

Te słowa powitania padają z ust pani Ming w kierunku francuskiego biznesmena odwiedzającego hotelową toaletę. Przyznacie, że to dość nietypowe przywitanie biorąc pod uwagę okoliczności spotkania. Krótka, niezręczna rozmowa staje się początkiem niezwykłej relacji łączącej młodego Europejczyka z panią Ming, która podtrzymywana będzie w czasie kolejnych podróży do Chin. Kto w większym stopniu skorzysta z tej lekcji? Przekonajcie się sami.

„Prawda to tylko kłamstwo, które podoba nam się najbardziej”.

„Tajemnica pani Ming” to kolejny utwór utrzymany w charakterystycznym dla Schmitta stylu. Autor nie podaje czytelnikowi gotowych rozwiązań, jedynie naprowadza czytelnika na właściwy tor myślenia, który prowadzi do rozwiązania przedstawionej zagadki. Niemal do samego końca nie wiadomo jakie będzie finał historii oraz jaką naukę powinniśmy z niej wynieść. Kto czytał i zna wcześniejsze utwory Schmitta, wie co mam na myśli.

Pisarz wplata w tekst swoje spostrzeżenia na temat polityki Chin, która obowiązującymi przepisami krzywdzi społeczeństwo. Wprowadzona przez rząd „polityka jednego dziecka” przyczyniła się do wychowywania całej rzeszy skupionych na sobie, jedynaków, nazwanych przez autora dobitnie „cesarzami”. Pomyśleliście kiedyś o tym w ten sposób?

"W Chinach ograniczono rolę rodziców do wychowania tylko jednego dziecka, ale to nie wychodzi na dobre ani rodzicom, ani dzieciom. Mamy teraz miliony poirytowanych, zaniepokojonych, histerycznych rodziców drepczących za synem, któremu wydaje się, że jest cesarzem. Nasz kraj stał się wylęgarnią egoistów niańczonych przez neurotyków".

Wyobrażacie sobie mieć z góry nakazane, że możecie mieć tylko jedno dziecko, ewentualnie dwójkę jeśli pierwsze urodziło się kaleką lub dziewczynką (dotyczy obszarów wiejskich). Wiem, grozi nam przeludnienie, ale jak muszą się czuć te biedne, chińskie kobiety… Przy okazji warto co nieco poczytać na temat konsekwencji wprowadzenia tego budzącego kontrowersje przepisu.

„Tajemnica pani Ming” to ciepła, refleksyjna opowieść o rodzinie i drzemiącej w niej sile, pełna życiowych prawd i złotych myśli zaczerpniętych z kultury Dalekiego Wschodu. Fanom i miłośnikom twórczości Schmitta nie muszę polecać. Wiem, że prędzej czy później po nią sięgniecie. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z tym utalentowanym francuskim pisarzem niniejsza książka może stać się udanym początkiem emocjonującej przygody z jego twórczością.

"(…) jeśli spotkasz człowieka pełnego zalet, staraj się do niego upodobnić. Jeśli spotkasz człowieka miernego, staraj się odnaleźć jego wady w sobie".

Cytaty pochodzą z książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena