Koszyk 0
Opis:
Czy istnieją granice wybaczenia? Szanowna pani Anno, Trudno mi pisać o tym, co muszę pani przekazać, a przy tym zdaję sobie sprawę, że pani jeszcze trudniej będzie dać sobie z tym radę. Ogromnie mi przykro... Niedokończony list to jedyny trop, który może odsłonić przed Tarą i Emerson przyczyny samobójstwa ich przyjaciółki, Noelle. Znały ją jako zaabsorbowaną swoim zajęciem, gotową do poświęceń położną, kobietę oddaną rodzinie i przyjaciołom, kochającą życie. Nie znały jednak całej prawdy.. ... Zagadkowy list, zdradzający istnienie bolesnej tajemnicy, stał się dla przyjaciółek zmarłej bodźcem do szukania prawdy o kobiecie o złożonej osobowości, która życie każdej z nich oraz losy trzeciej, nieznanej im osoby naznaczyła miłością i współczuciem, ale też zdradą i kłamstwem. Piękna opowieść o matkach i córkach, o tajemnicach, o przyjaźni, miłości i tragedii. O tym, jak dzieci przychodzą na świat i jak je wychowujemy. Wywołuje łzy, ale też napełnia nadzieją. Bohaterowie powieści Diane Chamberlain są tak prawdziwi, że czytelnik ma wrażenie, jakby ich znał osobiście, a gdy przewróci ostatnią kartkę, zaczyna za nimi tęsknić. Tatiana de Rosnay, autorka "Klucza Sary" Porywająca historia przyjaźni i macierzyństwa, pełna współczucia i opowiedziana z głęboką szczerością. Chamberlain zabiera czytelnika w podróż pełną tajemnic, cierpienia, ale i nadziei. (To powieść, która złamie ci serce, ale później pomoże je skleić na nowo). Heathem Gudenkauf, autorka "Ciężaru milczenia" Pełna tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji powieść, która do samego końca trzyma czytelnika w najwyższym napięciu. Eileen Goudge, autorka "Serca matki" Diane Chamberlain jest wielokrotnie nagradzaną autorką licznych powieści, przetłumaczonych na kilkanaście języków i plasujących się na szczytach list bestsellerów. Obecnie mieszka w Karolinie Północnej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Diane Chamberlain
  • 2012
  • 0
  • 472
  • 200
  • 130
  • 9788378392583
  • 9788378392583
  • ZAN9M

Recenzje czytelników

Otworzyć puszkę Pandory

Ocena:
Autor:
Data:
Tara, Emerson i Noelle znają się jeszcze od czasów studenckich. Są serdecznymi przyjaciółkami. Choć każda z nich wiedzie nieco inne życie, to łączy ich bardzo silna więź. Spotykają się, rozmawiają, wspierają w trudnych chwilach. Są sobie bliskie jak siostry i to trwa wiele lat. Te kobiety są niczym trzej muszkieterowie. Tara i Emerson są przekonane, że mają za sobą zjedzenie beczki soli i nic ich we wzajemnych relacjach nie zaskoczy. A jednak mylą się. Noelle pewnego dnia odbiera sobie życie ... Popełnia samobójstwo zażywając mieszankę leków uspokajająco-przeciwbólowych. Zasypia na własnym łóżku i już się nie budzi. Odchodzi we śnie. Pomoc by ją odratować przybywa za późno. Noelle zostawia pożegnalny list, rozdysponowuje majątek. Jej przyjaciółki są w sporym szoku. Nie spodziewały się zupełnie, że Noelle targnie się na życie. Postanawiają za wszelką cenę odkryć prawdę. Są zdeterminowane, by odkryć co popchnęło ich przyjaciółkę do tak drastycznego kroku. Uważają, że są jej to winne. Ich śledztwo prowadzi do bardzo nieprzewidzianych odkryć. Okazuje się, że mimo bliskiego kontaktu nie miały zielonego pojęcia co działo się w życiu Noelle. A przy tym otwierają prawdziwą puszkę Pandory. Ich życie ulegnie wielu zmianom..............
To pierwsze moje czytelnicze spotkanie z prozą autorstwa Diany Chamberlain. Ale spotkanie bardzo owocne. Przeczytanie jednej powieści wystarczyło, bym została fanką pióra tej Pani. Bo ona pisze znakomicie. Zniewalająco i tak, że czytając jej książkę zapomniałam o bożym świecie. Liczyło się tylko to, co dalej i jakie będzie rozwiązanie przyjacielskiego dochodzenia. Strona po stronie chłonęłam historię kobiety, która miała bardzo poplątane życie, a zarazem i dość skomplikowany charakter. Popełniła błąd, który położył się cieniem na jej całym późniejszym życiu. A poczucie winy zabijało ją dzień po dniu. Postać Noelle jest bardzo ciekawie wykreowana. Wrażliwa i samotna, z poczuciem winy, które nie daje się ukoić cierpi w środku na zewnątrz udając kogoś zupełnie innego. Jest tajemnicza i skryta. Samotnie dźwiga bardzo ciężkie brzemię. Jestem przekonana, że gdyby poszukała pomocy jej życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. Ale Noelle jest cierpiętnicą.

Książkę czyta się jednym tchem. Numery stron migają jak w kalejdoskopie. A lekturze towarzyszy spory dreszczyk emocji. Powieść ma kilka dość zaskakujących zwrotów akcji. Fabuła jest świetnie wymyślona i dopracowana. Autorka w doskonały sposób, w świetnym stylu przelała na papier historię, która bardzo wzrusza. Czasem nawet do łez. Jak przyznaje na końcu książki pisarka pomysł na tę powieść był inspirowany prawdziwą historią chorego dziecka, które zmagało się z ciężką chorobą.
"Tajemnica Noelle" to książka o miłości, cierpieniu i pożądaniu. O tęsknocie i bólu, o zdradzie i jej konsekwencjach, które bywają niezwykle bolesne. Przeczytanie tej historii na długo pozostanie mi w pamięci. I zmusi do refleksji, by ostrożniej w życiu wydawać sądy o innych. Bo jakże łatwo niesłusznie potępić nie znając prawdy, a oceniając jedynie z pozoru.
Książkę polecam w szczególności miłośniczkom prozy Jodi Picoult i tym, którzy lubią wzruszające, obyczajowe historie. Świetna lektura, która skutecznie zachęciła mnie do zapoznania się z całą twórczością tej pisarki. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

powieść zmusza do wzruszeń, do empatii i do refleksji.

Ocena:
Autor:
Data:
"Tajemnica Noelle" to niezwykła powieść wielowątkowa, opisująca trudne i skomplikowane ludzkie losy.


Diane Chamberlain już od pierwszego słowa zadaje pytanie dotyczące przyjaźni, zaufania, wybaczenia, dotrzymywania obietnic i skrywania tajemnic. Dlaczego? Jedna z bohaterek książki, Noelle, popełnia samobójstwo. Jej przyjaciółki Tara i Emerson nie mogą w to uwierzyć. Znały ją jako kobietę delektującą się życiem, bo jako położna ... narodziny i życie były dla niej na piedestale najważniejszych wartości. Dała się poznać również jako osoba poświęcająca się i dbająca o swoje pacjentki oraz pragnąca pomagać najbiedniejszym, a przede wszystkim dzieciom. Miała także znakomite relacje ze swoimi przyjaciółkami, zawsze mogły na niej polegać. Dlaczego więc odebrała sobie życie, co było motorem do podjęcia tego kroku? Tara i Emerson chcą wyjaśnić okoliczności samobójstwa Noelle. Jedyny trop, to list znaleziony w jej rzeczach osobistych:

"Szanowna pani Anno,
Trudno mi pisać o tym, co muszę pani przekazać,
a przy tym zdaję sobie sprawę, że pani jeszcze trudniej
będzie dać sobie z tym radę. Ogromnie mi przykro..."


To, co odkryją, wstrząśnie ich światem, zburzy spokój i na zawsze zmieni ich życie i stosunek do kłamstwa, zdrady, zaufania i wybaczenia.

Sposób prowadzenia narracji wydaje się specyficzny. Autorka udzieliła głosu swoim bohaterkom. Każdy rozdział jest zatytułowany imieniem i to właśnie ta osoba opowiada jedną, wspólną historię, ale ze swojego punktu widzenia. Poznajemy odczucia, problemy, przemyślenia Tary, Emerson, Grace- córki Tary czy Anny - kobiety, która odegra znaczącą rolę w życiu kobiet. W ten sposób Diane Chamberlain idealnie oddaje osobowość i emocje bohaterek, z którymi o wiele łatwiej jest się zaprzyjaźnić i odnaleźć w nich cząstkę siebie.

"Tajemnica Noelle" to niezwykła powieść wielowątkowa, opisująca trudne i skomplikowane ludzkie losy. Diane Chamberlain ułożyła wyjątkową mozaikę. Przekonamy się, że macierzyństwo nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Zobaczymy. jak matki radzą sobie z krnąbrnymi córkami. Poznamy trudny zawód położnej, wszystkie odcienie niespełnionej miłości, uczucia związane ze śmiercią niemowlęcia, adopcję, radość z odzyskanych korzeni, więzów rodzinnych czy kidnaping. Mnogość poruszonych życiowych aspektów może w pierwszej chwili wywołać efekt chaosu, ale zapewniam, że jest chwilowy, a fabuła jest doskonale przemyślana i niezwykle spójna.

Diane Chamberlain nie moralizuje, nie przedstawia gotowych rozwiązań. Za to stawia przed nami pytania do późniejszych przemyśleń. Autorka nam, czytelnikom pozostawia ocenę i krytykę przedstawionych zachowań. W pierwszej chwili "Tajemnica Noelle" wydała mi się bardzo przewidywalna, ale z każdą przewracaną stroną to odczucie oddalało się z prędkością światła, by w finale zaskoczyć niespodziewanym zakończeniem. W książce nic nie jest proste ani zbyt skomplikowane, by pogmatwać losy przyjaciółek jeszcze bardziej.

"Tajemnicę Noelle" polecam wszystkim tym, którzy lubią rozwiązywać rodzinne tajemnice i nie boją się natłoku emocji od bólu, żalu, złości po przyjaźń, miłość i oddanie. Musicie się przygotować, że powieść zmusza do wzruszeń, do empatii i do refleksji.

Cytaty z książki:

1. "Człowiek na emeryturze traci poczucie czasu."
2. "Jego wiara we mnie stanowiła pożywkę dla mojej arogancji."
3. "Chciałam, by dożyła czasu buntu i wykrzyczała: "Nienawidzę cię!" w normalnym, odwiecznym tańcu wojennym matek i córek, trwającym od początku świata. "
4. "Gdyby rzeczywiście skrzywdził Haley w ten sposób, zabiłabym go gołymi rękami. Zamordowałabym bez litości."
5. "Nie sposób pomóc komuś, kto nie chce pomocy."

http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2012/10/tajemnica-noelle-diane-chamberlain.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena