Koszyk 0
Opis:
OSTATNIA POWIEŚĆ CHARLESA DICKENSA, KTÓRA DAŁA POCZĄTEK MROCZNEJ LEGENDZIE Na początku 1870 roku Charles Dickens, ceniony przez krytykę i uwielbiany przez czytelników spełniony pisarz, decyduje się podjąć wyzwanie i... napisać kryminał. Powieść ukazuje się w odcinkach, lecz na zawsze pozostaje bez zakończenia... Tajemnica Edwina Drooda okazała się być jeszcze bardziej tajemnicza niż zamierzył to Dickens. Pisarz zmarł zanim dokończył powieść ... a na przestrzeni lat pojawiło się wiele spekulacji dotyczących jej związków ze śmiercią autora. Książka doczekała się wielu interpretacji, alternatywnych zakończeń, spiskowych teorii i zaskakujących finałów. W tym wydaniu książki zamieszczone zostały trzy wersje możliwego zakończenia powieści i rozwiązania tajemnicy niespodziewanego zniknięcia młodego architekta, Edwina Drooda. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Charles Dickens
 • 2010
 • 1
 • 394
 • 205
 • 145
 • 97883-7674-0669
 • 9788376740669
 • Z2912

Recenzje czytelników

Coś dla fanów epoki wiktoriańskiej jak i dla fanów samej twórczości Dickens'a.

Ocena:
Autor:
Data:
Czy znalazłby się ktoś, kto nie lubi powieści, o starych grobowcach, zamkach, czy duchach? Ktoś, kto nie lubi czuć "tego" dreszczyku, tworząc w swojej wyobraźni budowle, opisywane przez autora, czy odkrywając tajemnice, które nie powinny zostać odkryte? Czy znajdzie się ktoś, kto zaprzeczy wybitności i oryginalności samego Dickensa? Bez wątpienia, nie ma nikogo takiego.
"Tajemnica Edwina Drooda" była pierwszym kryminałem Charlesa Dickensa, pierwszym i niedokończonym dziełem ... które pozostawia w niepewności do samego końca.
Cała akcja odbywa się w Anglii, miasto Cloisterham, epoka wiktoriańska, szarmanccy młodzieńcy, gentelmenii, damy, przyzwoitki i młody chłopak, który jest bohaterem całej powieści, sam tytułowy Edwin Drood.
Edwin jest sierotą, ma tylko wuja, jedynego krewnego, który go kocha ponad życie. Już od dziecka był on zaręczony z Różą Bud i wszyscy uważali ich za parę idealną. Życzliwi przyjaciele, kochający wujaszek Ned, przepiękna narzeczona, harmonia, której nie można zakłócić, jednak wszystko się zmienia w momencie, gdy do miasta przybywa rodzeństwo z Cejlonu, brat i siostra, w których płynie cygańska krew, Neville i Helena Landless. Ich obecność sprawia, że w życiu Edwina zmienia się wiele rzeczy, on sam nie może się oprzeć urodzie Heleny, gdy jej brat, w tym samym czasie, zakochuje się w Róży. Pewnego dnia, dokładnie w wigilię Bożego Narodzenia, Edwin znika w tajemniczych okolicznościach i ludzie mogą tylko przypuszczać, czy była to ucieczka, czy miał z tym coś wspólnego młody Neville, porywczy młodzieniec, zakochany w narzeczonej Edwina, czy może jest w to zamieszana osoba, której nikt by nawet nie podejrzewał.
Najlepszym sposobem, na dojście do prawdy i odkrycie tajemnicy Edwina Drooda, jest przeczytanie książki. Powieść ta jest jedną wielką zagadką, nad której rozstrzygnięciem można wyłącznie spekulować, gdyż pisarz umiera zanim kończy swoją ostatnią powieść i nie ma pewności, czy było to zrządzenie losu, czy poczucie humoru samego autora, który zostawia czytelnika nienasyconego swoim dziełem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niesamowity klimat!

Ocena:
Autor:
Data:
Charles Dickens to pisarz, którego rekomendować nikomu nie trzeba. Wstydem jest wręcz pisanie, że to zasłużony autor Opowieści Wigilijnej, Olivera Twista, itd. A jednak, okazuje się, że warto zacząć od takiego szkolnego wstępu, by przekonać się, że jaki Dickens, jest każdy wie, a jednak potrafi nadal nas zaskoczyć. Zaskoczyć, zaciekawić, wciągnąć, by potem zniecierpliwić, zirytować i pozostawić oszalałych z ciekawości. Takie emocje przez pisarza zmarłego sto lat (ze sporym hakiem) temu ... Czytając Tajemnicę Edwina Drooda, to jest nie tylko możliwe, ale pewne.
Aby spróbować podzielić się klimatem tej powieści, tak dalekiej od powszechnych wyobrażeń pełnego wiktoriańskich konwenansów Londynu i okolic, wystarczy przywołać pierwszy rozdział: oto John Jasper, drżącą ręką odpala kolejną fajkę z opium, obok niego leżą drżący Chińczyk, Hindus, stara kobieta, opowiadają sobie nawzajem swoje narkotyczne wizje i majaki... Nie spodziewałabym się takiego rozpoczęcia kryminału przez zacnego Dickensa. Spodziewałam się za to jego słynnego „czarnego”poczucia humoru i tu też się nie zawiodłam.
Dalej rozgrywa się intryga, oczywiście z gorącymi namiętnościami na pierwszym planie. Są oni – tytułowy bohater, młody architekt, sierota, przyrzeczony narzeczony z nieco już przygasłymi zapędami, choć nadal zazdrosny; Neville, konkurent z zewnątrz; John Jasper, wuj Edwina, nauczyciel śpiewu, człowiek szargany sprzecznościami, postać, która sprawia, że posądza się Dickensa o zainspirowanie innego pisarza do stworzenia Doktora Jekylla i Pana Hyde'a. Jest i ona - Rosa Bud, obiekt sporów i ukrytych żądz. Jest miasteczko spowite mgłą, nastrój grozy, niepokój, alkohol, tajemnice, kłótnie.. W końcu mamy Wigilię Bożego Narodzenia, noc, burzę i zaginięcie Edwina Drooda. Morderstwo, porwanie, nieszczęśliwy wypadek? Kiedy w miasteczku pojawia się detektyw Datchery, szczególnie zainteresowany Jasperem...Dickens umiera!
Pisarz doznał wylewu, po którym już nigdy nie odzyskał przytomności, w 1870 roku, po napisaniu szóstego z dwunastu odcinków powieści. Odtąd wieczna tajemnica zniknięcia Edwina Drooda stała się legendarna – nikt i nic, oprócz przewrotnego losu, nie zdołałby wymyślić lepszej reklamy kryminału, którego tradycyjne pytanie „kto zabił?” nigdy nie zostanie rozwiązane. Podobno Dickens wyjawił je swojemu siostrzeńcowi, podobno chciał opowiedzieć o zakończeniu królowej Wiktorii, ale ta odmówiła; podobno była już w przygotowaniu okładka, zdradzająca dalsze szczegóły fabuły.. Na te wszystkie doprowadzające do szaleństwa „podobno”, częściową ulgę przynosi wydawnictwo Replika, które w swoim wydaniu Tajemnic, zamieściło niezwykle ciekawe dodatki. Mamy notatki Dickensa i jego plany dalszych odcinków powieści, tak szczątkowe i enigmatyczne, że jeszcze bardziej rozbudzają ciekawość, co też autor miał na myśli. Można także skonfrontować swoje domysły z hipotezami zakończenia innych pisarzy, w tym G. K. Chestertona, znawcy twórczości Dickensa, który swój pomysł przedstawił w formie procesu sądowego.
Podsumowując, nie chciałabym, żeby korzystający z tej recenzji, doszli do wniosku, że okoliczności powstania powieści wydają się ciekawsze od niej samej. Dickens stworzył bardzo dobrze czytający się kryminał, z dopracowanymi postaciami, zwrotami akcji, interesującą teatralną kameralnością scen. A że do tego całość otoczona jest tą legendą i tajemnicą? Tym lepiej, bo okazało się, że w XXI wieku książka może wzbudzić jeszcze takie emocje.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena