Koszyk 0
Opis:
„Kiedy odwiedzają cię goście, otwórz dla nich swój dom i serce”. Tak myślą i czują mieszkańcy Taei od pokoleń. Z otwartymi ramionami witają przybyszów z dalekiego kraju, Esenii. Okazuje się, że goście przybywają po to, by niszczyć, gwałcić i zabijać. Czas zatem zmienić zasady, wyzbyć się skrupułów i zapomnieć o litości. Czas zaprosić ... ich do tańca z ogniem. Wbić ostrze w samo serce, a wino zastąpić trucizną. Czas ich zniszczyć, by kiedyś znów nauczyć się kochać. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • B.D. Walewska
  • 2015
  • 1
  • 150
  • 195
  • 121
  • 9788379423835
  • 9788379423835
  • ZCFEN

Recenzje czytelników

Ciepłe klimaty na zimowy wieczór

Ocena:
Autor:
Data:
Temat konkwisty, która nie musi kończyć się źle, choć zwykle tak się kończy. Wróg, który nie musi okazać się wrogiem. Magia, która nie potrzebuje różdżki. Miłość, która jest, bez względu na wszystko.
Czy ta recenzja była przydatna?

Taei. Nieznane lądy - Podróż w rodzinne strony

Ocena:
Autor:
Data:
„Kiedy odwiedzają cię goście, otwórz dla nich swój dom i serce.” - bardzo krótki, a zarazem niezwykle trafny cytat z okładki zachęca czytelnika do sięgnięcia po ten tytuł. Niby proste stwierdzenie, które nie zaskakuje niczym, lecz z drugiej strony to bardzo trafne ujęcie całej książki. Czy historia przedstawiona na zaledwie 150 stronach może porwać i wzruszyć? Czy podróż na nieznane terytoria okaże się ukojeniem, oraz przyniesie odpowiedzi na wiele interesujących pytań? Na powyższe pytania ... oraz inne rozterki znajdziecie odpowiedzi w książce B.D. Walewskiej pt. „Taei. Nieznane lądy” do lektury której serdecznie zachęcam.

Czy idealne życie może istnieć w świecie targanym wojnami, władzą i pieniędzmi? Odpowiedzią na powyższe pytanie jest Taei. Nieodkryta przez nikogo wyspa wolna od wszystkich negatywnych i pozytywnych aspektów cywilizacji. Barwna ostoja pełna życia zamieszkana przez pierwotny lud ma tylko jeden minus. Jest pełna drogocennych skarbów, które od zawsze przyciągają pazerną ludność w celu „okiełznania i nawracania” bandy niewiernych dzikusów. Taka tematyka w literaturze nie jest specjalną nowością, jednakowo autorka ukazuje, że przy odrobinie chęci można z niej wykrzesać trochę oryginalności, która nie zanudzi od pierwszych stron.

Głównym bohaterem tej powieści jest tajemniczy i odstający od współbratymców Mateusz. To właśnie w pryzmacie jego oczu przyjdzie nam przeżyć zdecydowaną większość przygód. Jak na głównego bohatera muszę przyznać, że autorka nie postarała się podczas jego kreacji. Jest to postać bardzo monotonna, której brakuje indywidualności, nie porywa swoim działaniem, ani oryginalnością. Na szczęście na naszej drodze spotkamy postacie barwniejsze, które są o wiele lepiej skonstruowane, a przynajmniej w jakiś sposób przemyślane. Brat Albert, Ahije, czy genialna szamanka Chloe, to jedynie przykłady, które w moim przekonaniu mogą spokojnie zająć miejsce głównej postaci. W każdym bądź razie sądzę, że wśród postaci drugoplanowych czytelnicy odnajdą swojego faworyta. Trochę to smutne, jednak główny bohater nie zawsze musi być najciekawszą postacią książki.

Fabuła tej zaledwie 150 stronicowej książki jest strasznie płytka i wręcz oklepana do bólu. Cywilizowana i wierząca ludność organizuje wyprawę na nieznany ląd pod pretekstem kolonizacji i nawrócenia dzikich tubylców. Jak to często bywa w takich przypadkach pierwotni mieszkańcy okazują się złem wcielonym i atakują dobrotliwych gości, którzy zmuszeni są do ucieczki. Taka wersja wydarzeń w większość przypadków jest słuszna, jednak nikt nie wie jak było naprawdę, oprócz dzielnych i kłamliwych „gości”. W tle tych wszystkich wydarzeń organizowana jest kolejna wyprawa, tym razem na tle finansowym, gdyż jak się okazało tajemnicza wyspa pełna jest bogactw. Oprócz wspomnianych wydarzeń nakreślających ogół fabularny natkniemy się na ulubiony przez wszystkich czytelników wątek miłosny, a także rodzinny. Nie porywa on serc, jednakowo nie jest całkowicie zepsuty, wręcz pasuje do tej historii.

Wspomniana przeze mnie fabuła jest całkiem spójna i nie można jej odmówić integralności. Pomimo wątłej tematyki autorce udaje się ją ukazać w taki sposób, że ta niekorzystna granica jest bardzo sprytnie zniwelowana. Niby to wszystko gdzieś było, a zarazem jest to coś nowego, w niecodziennej, przemyślanej otoczce. Historia przedstawiona jest z różnych perspektyw i ram czasowych, dzięki czemu czytelnik ma szansę na ułożenie wszystkiego po kolei. To ciekawy zabieg, który w moim mniemaniu ułatwia konsumpcje książki.

Rzeczą, która niewątpliwie wyróżnia ten tytuł jest oprawa graficzna okładki. Grafika jest bardzo wyrazista i idealnie pasuje do tego dzieła. Złych słów nie można także powiedzieć o jakości papieru. Nic nie ma prawa potargać się podczas normalnego użytkowania. Dodatkowo dzieło jest niewielkich rozmiarów, co tylko ułatwia jego czytanie.

W moim przekonaniu „Taei. Nieznane lądy” nie jest wybitnym dziełem, jedynie solidnym średniakiem. Książka nie posiada w sobie niczego innowacyjnego i niewiele elementów może zaskoczyć podczas lektury Pomimo wielu wad całość jest sumiennie skomponowana i wyróżnia się na półce. Autorka powinna lepiej przemyśleć kwestie fabularną, a także wizję swoich bohaterów. Osobiście mogę życzyć wielu sukcesów i trzymać kciuki, aby kolejne dzieła były lepsze. W tym miejscu pragnę podziękować Wydawnictwu Novae Res za przekazanie książki do recenzji.

Moja ocena: 6/10
Artius

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:
http://koszztk.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena