Koszyk 0
Opis:
"Szukaj mnie wśród szaleńców" to książka, dzięki której poznajemy nie tylko wyobraźnię autora, ale także jego życie codzienne. Książka ma dwa oblicza i składa się z dwóch części. Pokazuje bowiem prawdziwe życie oraz świat fikcji, będący wytworem bogatej wyobraźni autora. Dzięki takiej konstrukcji książki lepiej poznajemy „zaburzony” ś ... wiat autora, jego codzienną walkę z autyzmem i chorobami psychicznymi. Poznajemy także realistyczne napisane historie, które autor najpierw „przeżył w swojej wyobraźni”, a potem postanowił nam je opowiedzieć. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • MDM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Krystian Głuszko
 • 2015
 • 1
 • 252
 • 204
 • 140
 • 9788393866830
 • 9788393866830
 • ZCGEJ

Recenzje czytelników

Niezwykła książka niezwykłago autora

Ocena:
Autor:
Data:
To niezwykła książka. Połączenie literackiej wyobraźni w dwóch pierwszych opowiadaniach i przekaz z życia realnego w trzecim. Całość dość widocznie prezentuje niezwykle wrażliwego autora Krystiana Głuszko żyjącego z oswojonym zespołem aspergera. Gorąco polecam. To książka, która zrobi wrażenie na każdym czytelniku..
Czy ta recenzja była przydatna?

inny

Ocena:
Autor:
Data:
Być innym człowiekiem. Co to znaczy być normalnym? Jak myślą normalni? – takie myśli przebiją niemal z każdej strony książki „Szukaj mnie wśród szaleńców” Krystiana Głuszki, pisarza, który mierzy się ze swoim szaleństwem, mieszanką wybuchową: schizofrenią, padaczką, zanikami pamięci i autyzmem. Jak wygląda życie takich ludzi? Czy mają szansę na odrobinę szczęścia i „normalności” we własnym świecie wielkiego osamotnienia ...

Pisanie jest formą ekshibicjonizmu – niemal w każdym opowiadaniu przekonywał Marek Hłasko, którego kreacje rzeczywistości ocierały się o własne doświadczenia. Było to spostrzeżenie mówiące o wielowiekowym dorobku kulturowym twórców. Krystian Głuszko poszedł o krok dalej: wywleka swoje szaleństwo i pokazuje jasne i ciemne strony swojej „urody”, dzięki czemu przybliża swoim czytelnikom to, co w naszym społeczeństwie ciągle jest tabu.

Jak być nienormalnym w świecie, w którym szaleńcy spotykają się z odrzuceniem. Same wizyty u psychologów i psychiatrów wydają się na tyle piętnujące, że wiele osób woli odebrać sobie życie niż szukać pomocy, woli katować siebie i bliskich niż poszukać wyjaśnień własnych odczuć i nieumiejętności nawiązywania relacji z ludźmi. Choroba psychiczna jest u nas ciągle życiową porażką.

„Szukaj mnie wśród szaleńców” to swoista spowiedź z własnych doświadczeń. Wpisy z bloga, przemyślenia i wydarzenia przeplatają się z komentarzami internautów próbujących zrozumieć świat Krystiana lub znajdujących w nim cząstkę własnych doświadczeń ze światem swoich myśli i wizji, które przerażają i nie pozwalają funkcjonować wśród ludzi. Czy istnieje możliwość uwolnienia się od ataków izolacji i upiorów? Czy czas faktycznie jest linearny? A może to norma jest obłędem? Jak empirycznie zbadać świat, który ma wiele wymiarów, uskoków, przerzutni?

Życie bohatera toczy się tuż obok jego myśli i przemieszczeń w czasie oraz przestrzeni. „Szukaj mnie wśród szaleńców” to próba podzielenia się własnym życiem z innymi. Już sama forma, w której brak konsekwencji i linearności, a za to pojawia się natłok odczuć i spostrzeżeń, które trzeba szybko uchwycić w prostych zdaniach, by dać miejsce kolejnym jest dobrym wprowadzeniem w krainę innych odczuć, z którymi musi mierzyć się sam, ponieważ specjaliści pozostają bezradni. W zderzeniu z brakiem umiejętności rzesz lekarzy w Krystianie nadal żyje nadzieja, która nie pozwala mu na zaprzestanie poszukiwań. Do wizyt-porażek, które tylko uszczuplają portfel już przywykł. Do eksperymentowania i przepłacania tego własnym życiem i zdrowiem również.

„Szukaj mnie wśród szaleńców” to książka bardzo ważna dla wszystkich, którzy sami lub ich bliscy borykają się z różnorodnymi zaburzeniami. Każe postawić trafne pytania: czy koniecznie za wszelką cenę trzeba tę osobę wprowadzać w świat normalnych? Czy to jest możliwe? A może wystarczy terapia behawioralna i dużo miłości?

Książka Krystiana Głuszki wbrew pozorom nie jest ciężką próbą uchwycenia odmiennej psychiki. Przez natłok myśli i odczuć przebija ciepło, którego bohaterowi ciągle brakuje, a którego sam nie potrafi okazać innym. Szczególnie polecam ją ludziom, którzy nie czują potrzeby tworzenia trwałych relacji z innymi lub mają w swoim otoczeniu takie osoby. Mnie ta swoista spowiedź przekonała, że wszystko, co robię dla córki jest tym, co może jej pomóc bardziej niż garście lekarstw.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena