Koszyk 0
Opis:
Najnowsza powieść Jacka Piekary! Kto i po co zgromadził obcych sobie ludzi w majątku stolnika Ligęzy? Kto i po co napisał do nich wcześniej dramatyczne listy w imieniu gospodarza? Jakie sekrety ukrywają owi goście i co ich łączy? Zemsta, nienawiść, wielki skarb? Wydaje się, że okrutny demiurg plącze ludzkie losy. Kto jeszcze padnie ofiarą jego knowań? Czy powstrzyma go podstarości Jacek Zaremba, uznany tropiciel złoczyńców? Nikt nie jest tym ... kim się wydaje - każdy może być myśliwym albo zwierzyną... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Otwarte
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jacek Piekara
 • 2013
 • 1
 • 464
 • 205
 • 136
 • 978-83-7515-140-4
 • 9788375151404
 • ZAW0P

Recenzje czytelników

Szubienicznik

Ocena:
Autor:
Data:
Jacek Piekara to niezwykły pisarz, współczesny, ale jakby nie z tej epoki :)
Tym razem przenosi nas w czasie do XVII wieku, do Polski pod panowaniem Jana III Sobieskiego. Kiedy mąż zobaczył, co leży na moim stoliku nocnym, od razu zaczął czytać i była wojna o książkę :) No i czytaliśmy na zmianę – istna wojna w Rzeczpospolitej - prawie jak u Jacka Piekary! Szczerze Wam polecam te pozycję – to zupełnie inna powieść niż wszystko, co ostatnio czytałam. Zdecydowanie wyróżnia się na tle fantastyki ... powieści obyczajowych, czy kryminałów wszechobecnych na moich półkach. I ten język, i czasy, i wątek iście kryminalny – cacko! A przyznam się, że za książkami historycznymi nie przepadam, z trylogii Sienkiewicza w całości przeczytałam tylko „Pana Wołodyjowskiego”, natomiast uwielbiam styl pisania Jacka Piekary – nieco ironiczny, ale niezwykle barwny.

Głównym bohaterem książki jest podstarosta Jacek Zaremba, który przybywa w gościnę na dwór stolnika Hieronima Ligęzy. Spotyka tam kilku szlachciców, którzy przybyli na zaproszenie stolnika. Jednak on sam, choć człek niezwykle gościnny, tych zaproszeń nie wysyłał, a już na pewno nie obiecywał pomocy w problemach. Komu zależało, aby zebrali się oni w tym samym miejscu i tym samym czasie?
O wyjaśnienie tej niezwykłej sprawy prosi stolnik, Jacka Zarembę. I tak wysłuchują razem kolejnych opowieści gości pana Hieronima. Do jakich wniosków dojdą? Kto okaże się zamieszany w tę historię i jaki ma cel? Oto jest pytanie!

„Szubienicznik” to barwna powieść o Polsce z epoki Jana III Sobieskiego, lekko awanturnicza i niezwykle ciekawie napisana. Początkowo wymagała ode mnie skupienia i przestawienia się na staropolski język oraz liczne wtrącenia łacińskie, jednak im dalej - tym było lepiej.
Postacie wykreowane przez Jacka Piekarę są oryginalne i każda z nich stanowi indywidualność, mocno zarysowaną.

To studium życia szlachty z końca XVII wieku, ukazująca jej różne twarze, sposoby zachowania, czy wizje postrzegania świata. Powszechna megalomania, awanturniczy i hulaszczy tryb życia nie są obce polskim szlachcicom. Piekara pokazuje to z przymrużeniem oka i lekką ironią. Specyficzny język i barwne opisy sytuacyjne sprawiają, że mamy wrażenie jakbyśmy sami przenieśli się w czasie i uczestniczyli w rozmowach imć panów. Akcja początkowo snująca się spokojnie z czasem nabiera tempa i wigoru, aż żal kiedy powieść się kończy. A że oznakowana jest jako „tom 1”, pozostaje nam cierpliwie czekać na jej kontynuację. - czego i Wam życzę :)

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/04/szubienicznik-jacek-piekara.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Słabo i nudno.

Ocena:
Autor:
Data:
Książka owszem przesiąknięta informacjami o szlachcie i szlacheckim klimacie jednak niezwykle nudna. Może i postacie dobrze zbudowane, może i okoliczności dobrze zakreślone, może i nawet opis szlachty bardzo wierny - tylko co z tego jak książka nudna?

Pierwsze 20% książki to powitalne chlanie i jedzenie. Opisy szlachty jak z Mickiewicza. Następnie 30% książki to smętna i przeciągnięta opowieść jednego z bohaterów. Jedynie opowieść pana pułkownika zawiera jakiekolwiek ślady akcji ... Poza tym wszystkie opowieści są przewidywalne i ani trochę nie porywa "spostrzegawczość" Jacka Zaręby. Na ostatniej kartce intryga się zaplata tak nielogicznie i nierealnie, że aż wstyd. Jestem ciekaw jak autor z tego wybrnie (o ile ukaże się II tom o czym za chwilę). W innych powieściach zwykle wszystko się kończyło za sprawą demonicznej siły, na którą czytając książkę nawet wpaść nie można było.

A teraz wracając do tego, że to jedynie TOM PIERWSZY czyli rzecz najważniejsza. DLACZEGO NIKT NIE NAPISAŁ, ŻE TO TYLKO TOM PIERWSZY? A to dlatego, że Pan Jacek ma problemy z kończeniem serii i wymyślaniem zakończeń. Sam domęczyłem książkę do końca tylko po to aby poznać zakończenie a tu radośnie mi objaśnia, że to tylko tom pierwszy. Gdybym o tym wiedział to przed wydaniem tomu ostatniego książki bym nie ruszył.

Jednego Panu Jacku nie mogę odmówić - realia szlachty i jej opis a także dialogi wyszły fenomenalnie, jednak będzie to pocieszeniem jedynie dla fanów takich stylizowań. Na moje oko Pan Piekara postanowił spróbować swoich sił a książka jest jednym wielkim eksperymentem i trochę naśladowaniem Sapkowskiego Wojen Husyckich.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena