Koszyk 0
Opis:
Tę książkę miliony czytelników na całym świecie od lat umieszcza na liście lektur, które odmieniły ich życie. Wybitna powieść, jedno z najlepiej znanych dzieł noblisty Izaaka Bashevisa Singera, powraca w nowym wydaniu. Jasza Mazur, choć tylko sztukmistrz, uchodził za majętnego i szczęśliwego człowieka - miał wierną żonę, romans z asystentką i kochanki w kilku miastach ... Potrafił pozyskać życzliwość każdego, kogo spotkał i - przekonany o własnej wyjątkowości - zdawał się drwić z Boga swoich przodków. Poważnym moralistom, którzy usiłowali go sprowadzić na drogę cnoty, odpowiadał zawsze: "Kiedy byliście w niebie? Jak wyglądał Bóg?". Jednak w pewnym momencie Jasza, nawykły do brania wszystkiego w posiadanie jednym gestem, poznaje w Warszawie Emilię - pierwszą kobietę, która zdaje mu się być twierdzą nie do zdobycia. Sztukmistrz zaczyna tracić rezon i spoglądać z innej perspektywy na swoje walące się w gruzy życie. Wolna od zbędnej ckliwości historia o buncie i akceptacji, o wahaniu poprzedzającym wybór właściwej drogi i o zmaganiach z własną tradycją. Singer przekonuje, jak nieodzowne jest stawianie sobie pytań, nawet jeśli nie ma na nie poprawnej odpowiedzi. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Isaac Bashevis Singer
  • 2016
  • 100
  • 207
  • 145
  • *, 9788308-06089-6
  • 9788308060896
  • ZD5OT

Recenzje czytelników

balans pomiędzy światami

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy rodzimy się w danej kulturze i religii, uczy się nas obrządków i zasad tradycyjnych, przypisanych naszemu małemu światu. Jeżeli rodzimy się jako katolicy, uczymy się dekalogu i historii Jezusa. Jeżeli rodzimy się jako muzułmanie, poznajemy życiorys Mahometa i nakazy Allaha. Jeżeli rodzimy się jako żydzi, uczymy się bojaźni bożej i pokory. Można tak wymieniać nieskończenie więcej, ale to nie byłoby sednem, do którego zmierzam. Otóż chodzi mi o to ... że nikt z nas nie uczy się rozumienia innych światów, niż nasz własny. Nie uczy się w żydowskim domu religii katolickiej i na odwrót. Nie dążymy do poznania siebie nawzajem, nie widzimy takiej potrzeby. Każdy uważa, że ma jedyną słuszność. To błąd, za który płacimy od początku naszego istnienia. Nie myślimy o tych, którzy rodzą się na pograniczu kultur, na styku dwóch religii. Nie obchodzi nas rozdarcie tych, którzy mają swoje korzenie w dwóch lub więcej religiach. Nie podejrzewamy nawet, jak ciężko jest takim ludziom znaleźć swoje własne JA, swoją wiarę i cel. "Sztukmistrz z Lublina" otwiera oczy na historie takich rozdartych "mieszańców" religijnych i kulturowych.

Tytułowy sztukmistrz to Jasza Mazur, Żyd zajmujący się sztuczkami kuglarskimi i występami gimnastycznymi. Jasza ma żonę Esterę i całą rzeszę kochanek. Ma również umysł otwarty na naukę i ciekawość dziecka. Mężczyzna pomimo wychowania w tradycyjnym domu religijnych Żydów, czuje się zagubiony w kwestiach wiary. Targają nim wątpliwości odnośnie istnienia Boga. Jego wewnętrzny konflikt narasta w momencie, kiedy jedna z jego kochanek żąda od niego, aby przeszedł na katolicyzm. Zakochany Jasza beztrosko przystaje na ten pomysł, ale w decydującym momencie waha się. Cały czas zastanawia się, która religia ma rację, jaka ścieżka jest właściwa i czym tak na prawdę jest Bóg? Od decyzji do decyzji Jasza trafia nad przepaść, z której nie ma już ratunku. Ze zwinnością linoskoczka balansuje nad linią graniczną pomiędzy zbawieniem a utratą swojej duszy. Jedynie instynkt może mu podpowiedzieć, który krok może się okazać tym zgubnym.

Postać Jaszy nie wzbudziła we mnie sympatii. Częściowo współczułam mu tego strasznego rozdarcia i niepewności religijnej, ale jednak przeważyła niechęć do jego romansów i wyjątkowo słabej woli. Jego rozkapryszenie jest raczej cechą typową dla małych dzieci, a nie czterdziestoletniego mężczyzny, który musi myśleć o swoim i żony utrzymaniu. Jego popęd i apetyt na wciąż nowe przygody wręcz mnie zadziwiły. Choć kwestia wewnętrznego dialogu, usiłowania podjęcia decyzji odnośnie swojej religii są w całej historii najważniejsze, to mnie gryzło bardziej pytanie, czy Jasza zostanie w jakiś sposób ukarany za krzywdy, które wyrządził swoim kobietom i jak się potoczą losy tychże. Całość czyta się bardzo gładko, przygody Jaszy wciągają czytelnika w świat, którego już dzisiaj nie ma. Możemy podejrzeć, jak w XIX wieku żyli w Polsce Żydzi i jak rozwijała się infrastruktura. "Sztukmistrz..." to obraz naszej kultury i życia nie zniszczonych jeszcze przez wojny. Lektura jest z całą pewnością pouczająca i ciekawa. Polecam zdecydowanie!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Czegoś zabrakło

Ocena:
Autor:
Data:
Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ urodziłem się i całe życie mieszkam w Lublinie. Miałem nadzieję, że dzięki niej lepiej poznam historię mojego miasta, a zwłaszcza jego nieistniejącego fragmentu – dzielnicy żydowskiej.
Isaac Bashevis Singer urodził się w 1902 roku w Polsce, ale przed II wojną światową wyemigrował do USA. Przyjął tamtejsze obywatelstwo i jako obywatel Stanów Zjednoczonych odebrał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w roku 1978 ... Jak dotąd jest to pierwszy i jedyny pisarz spośród twórców w języku jidysz, który otrzymał tę nagrodę.
„Sztukmistrz z Lublina” to najsłynniejsze dzieło autora. Głównym bohaterem powieści jest Jasza Mazur, żydowski iluzjonista, cyrkowiec i hipnotyzer. Wiedzie bardzo beztroskie życie. Romansuje z kilkoma kochankami, mimo, że ma żonę, która bardzo go kocha i jest mu wierna. Poznajemy go w momencie, gdy zaczyna sobie stawiać pytania na temat swojego życia i swojej wiary. Jednocześnie nie może się zdecydować, którą z kobiet kocha naprawdę i z która z nich chce spędzić resztę życia. Zbieg niekorzystnych zdarzeń doprowadza do tragedii, co powoduje, że Jasza przewartościowuje swoje życie.
Nie jest to łatwa i lekka w czytaniu książka. Duża jej część to przemyślenia głównego bohatera na temat wiary, Boga, swoich związków z kobietami oraz sensu dalszej kariery iluzjonisty. W mojej ocenie Jasza jest postacią tragiczną. Mimo sukcesów zawodowych i uwielbienia przez publiczność, ma mnóstwo wątpliwości, co słuszności wykonywania takiego zawodu. Mimo, że potrafi rozkochać w sobie prawie każdą kobietę nie potrafi zdobyć tej, na której najbardziej mu zależy.
Singer barwnie opisuje poszczególne klasy społeczne, od biednych mieszkańców podlubelskich Piask, poprzez klasę średnią Lublina, aż po bogatych mieszkańców stolicy. Jeszcze bardziej malownicze są opisy przyrody:
Na trawie osiadła rosa, jabłka zielone i dojrzałe, już pachniały. Niebo wydawało się tu niższe, bardziej usiane gwiazdami. Kiedy Jasza wszedł na podwórze, gdzieś daleko oderwała się gwiazda i spadła wlokąc za sobą płomienisty ogon. Powietrze pachniało pół słodko, pół gorzko, pełne szelestów, niepokoju i cykania świerszczy, chwilami przypominającego głośne dudnienie. Wokoło pomykały myszy polne. Krety zryły ziemię, ptasie gniazda tkwiły na gałęziach drzew, w stodole i na okapach. Na stryszku z sianem drzemały kury. Co noc ptactwo kłóciło się o cicho o miejsce na ganku.
Duży plusem powieści jest bardzo szczegółowo opisana kultura żydowska. Dla osób, które nie miały do tej pory okazji poznać jej zwyczajów, jest to doskonała okazja żeby nadrobić braki w tym temacie. Na końcu książki znajduje się słownik, który ułatwia nam zrozumienie trudniejszych wyrazów związanych z tym zagadnieniem.
Niestety nie doczekałem się opisów mojego miasta. Samego Lublina w książce jest bardzo mało. Drugą rzeczą, która obniża moją ocenę książki jest zakończenie. Moim zdaniem jest bardzo przesadzone i po prostu dziwne. Mimo to warto przeczytać „Sztukmistrza z Lublina”. Szczególnie polecam ją osobom, które chcą poznać kulturę żydowską i ceniącym w powieściach opisy.

Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena