Koszyk 0
Opis:
* Hernan Rivera Letelier urodził się w 1950 roku w Chile i jest jednym z najbardziej znanych współczesnych chilijskich autorów * w 2001 roku został uhonorowany przez rząd francuski odznaczeniem Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres (Kawaler Orderu Sztuki i Literatury) * ta powieść to po raz pierwszy od wielu lat coś nowego i oryginalnego w literaturze latynoamerykańskiej "Magazine Littraire" Domingo Zarate Vega zaczyna dostrzegać złowieszcze znaki w kształtach chmur i trafnie przepowiadać drobne nieszczęścia. Po śmierci matki zostaje pustelnikiem i osiada w dolinie Elqui, gdzie wkrótce doznaje objawienia i odkrywa, że jest ni mniej, ni więcej, tylko nowym wcieleniem Jezusa Chrystusa. W 1942 roku dowiaduje się, że w miasteczku Providencia mieszka prostytutka, która szczególną czcią otacza Matkę Boską Szkaplerzną, a w dodatku ma na imię Magalena. Domingo wyrusza więc przez chilijskie pustkowia, bo pragnie, by stała się jego uczennicą i kochanką i wspólnie z nim głosiła rychły koniec świata. Domingo Zarate Vega, samozwańczy prorok, lepiej znany jako Chrystus z Elqui, wywoła poważne zamieszanie swoimi natchnionymi naukami. Groteskowe, a zarazem budzące sympatię postaci, płomienne kazania i wątpliwe cuda stanowią materię narracyjną tej pełnej humoru, surrealistycznej prozy, układającej się w niezapomnianą kronikę wyjątkowego miejsca i jedynej w swoim rodzaju epoki.
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Hernan Rivera Letelier
 • 2011
 • 1
 • 248
 • 205
 • 130
 • 978-83-7495-974-2
 • 9788374959742
 • ZA76L

Recenzje czytelników

Południowoamerykańska specyficzność

Ocena:
Autor:
Data:
Okładka Sztuki wskrzeszania mnie akurat zaciekawiła, jednak mam problem z napisaniem recenzji.

Problem polega głównie na tym, że jest to książka dość specyficzna. Wystarczy przecież tylko przeczytać opis. Ktoś z Was czytał książkę o samozwańczym Chrystusie? No właśnie.


Sztuka wskrzeszania opisuje losy Chrystusa z Elqui, a dokładniej jego przeżycia w Providencii, gdzie mieszka pobożna prostytutka, Magalena, której on poszukuje. Bałam się ... że autor zakończy książkę nie informując czytelnika co się stało później. Na szczęście losy Domingo Zarate Vegi są opisane dokładnie, a autor zakończył książkę mądrze, bo ciekawie i tajemniczo, a jednocześnie informując wcześniej czytelnika o dalszych losach głównego bohatera.


Postać Domingo jest ciekawa, ekscentryczna, zabawna, a jednocześnie budzi w nas politowanie. Pokazuje on prawdziwe oblicze współczesnych proroków- niezbyt normalnych, zawierających w swych kazaniach zarówno mądre uwagi jak i całkiem od czapy, czy wręcz absurdalne pomysły oraz dziwne zalecenia, są oni oczywiście wielce pobożni i świecący przykładem, a gdy inni nie patrzą łamią wszelkie zasady.

Najbardziej zadziwiająca w tym wszystkim nie jest wcale postać Chrystusa z Elqui, ale to, że tylu ludzi w niego wierzy.


Oprócz historii z Chrystusa z Elqui poznajemy również wielu innych bohaterów, a także specyfikę saletrowych chilijskich miasteczek lat czterdziestych ubiegłego wieku. I choć książka jest króciutka to niezwykle treściwa, a język jakim jest pisana zachwyca. A że czyta się błyskawicznie i jest to zabawna powieść- polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Groteska na celujący! :)

Ocena:
Data:
Zdarza się i tak, że przyjdzie nam do ręki wziąć książkę, która swoją okładką nie wzbudza absolutnie żadnych emocji. Niemniej jednak, najlepszy moment dla każdego mola książkowego następuje wtedy, gdy odkrywamy, że pomimo tak niepozornej okładki, książka jest po prostu wyśmienita.
Hernán Rivera Letelier to autor pochodzący z Chile i mi również nigdy nie było dane o nim słyszeć. Z racji swojej słabości do literatury iberoamerykańskiej, skusiłam się i... Wam też radzę ...

Samozwańczy Chrystus z Elqui to bardzo ciekawy typ. Stylizujący się na Jezusa Chrystusa, chodzący od miasta do miasta, głoszący kazania dla ludu. Preferujący ascezę, usiłujący nawet działać na polu wskrzeszania zmarłych.
Po godzinach nie skąpi sobie od jakichkolwiek rozkoszy, jednak najbardziej fascynuje go jedna kobieta, Magdalena. Jest "pobożną prostytutką" (ten niesamowity oksymoron to cytat z powieści), która czci Matkę Boską Szkaplerzną do takiego stopnia, że jej figurę trzyma nawet w pobliżu miejsca swojej aktywności zawodowej.

Dawno nie pamiętam, żebym czytała cokolwiek, co tak zafascynuje mnie swoim językiem. Barwny, kwiecisty. Hernán Rivera Letelier musi mieć naprawdę niezwykłe poczucie humoru, bo powieść jest tak groteskowa i absurdalna, a zarazem tak zabawna, że aż sama jestem zdziwiona tym, jak bardzo przypadła mi do gustu. Myślę, że jest idealna dla wszystkich tych, którzy kochają "Paragraf 22" , choć tematyka jest zupełnie inna. Jedno wiem na pewno - gdyby jakikolwiek polski pisarz napisałby coś takiego, zostałby ukrzyżowany przez opinię publiczną za odwagę.
Z naszej polskiej perspektywy mogę powiedzieć, że ta książka może się wydawać egzotyczna, bo to coś absolutnie nowego i innego. Ja przy niej bawiłam się świetnie, a najlepszą recenzją tej książki będzie pytanie koleżanki w tramwaju, skierowane do mnie: "Czemu się tak śmiejesz?! - Bo czytam zabawną książkę!" ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena