Koszyk 0
Opis:
Sztuka uprawiania róż z kolcami to pogodna i mądra opowieść o więzach rodzinnych, przyjaźni i prawdziwej pasji, która pozwala rywalizować z najlepszymi. Gal to przewlekle chora na nerki nauczycielka biologii, która ma nietypowe hobby: krzyżuje z powodzeniem rzadkie i piękne odmiany róż. Wszystko się zmienia, gdy w jej poukładanym i nieco nudnym świecie ląduje niespodzianie jej nastoletnia siostrzenica, spragniona rodzinnego ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Nagle okazuje się ... że nie wszyscy ludzie wokół Gal są jej wrogami – być może ona sama pokazywała im tylko kolce. Powoli, krok po kroku świat pokazuje swoje jaśniejsze oblicze: jest szansa na zwycięstwo w zawodach hodowców, pogodzenie się z siostrą, a nawet na miłość. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • M
  • miękka
Mniej Więcej
  • Margaret Dilloway
  • 2012
  • 440
  • 202
  • 140
  • 978-83-7595-532-3
  • 9788375955323
  • ZAURD

Recenzje czytelników

Życie jak róże...

Ocena:
Autor:
Data:
Sztuka uprawiania róż z kolcami to pogodna i mądra opowieść o więzach rodzinnych, przyjaźni i prawdziwej pasji, która pozwala rywalizować z najlepszymi.

Gal to przewlekle chora na nerki nauczycielka biologii, która ma nietypowe hobby: krzyżuje z powodzeniem rzadkie i piękne odmiany róż. Wszystko się zmienia, gdy w jej poukładanym i nieco nudnym świecie ląduje niespodzianie jej nastoletnia siostrzenica, spragniona rodzinnego ciepła i poczucia bezpieczeństwa.Nagle okazuje się ... że nie wszyscy ludzie wokół Gal są jej wrogami – być może ona sama pokazywała im tylko kolce. Powoli, krok po kroku świat pokazuje swoje jaśniejsze oblicze: jest szansa na zwycięstwo w zawodach hodowców, pogodzenie się z siostrą, a nawet na miłość

Na Facebooku wspomniałam o tej książce. Dziś trochę więcej o "Sztuce uprawiania róż z kolcami".
Powieść była dla mnie pewnym zaskoczeniem bowiem spodziewałam się czegoś zgoła innego. Wydawało mi się, że akcja skupi się na chorobie głównej bohaterki i jej walce o nerkę. I to był mój błąd. Im bardziej zagłębiałam się w treść książki tym bardziej choroba Gal schodziła na dalszy plan. Akcja bowiem skupia się głownie nad tym jak dzięki nastoletniej siostrzenicy Riley życie nauczycielki "nabiera rumieńców". Cudownie było obserwować jak z zamkniętej w sobie, skupionej na własnej chorobie,nie ukrywajmy,zgryźliwej baby Galilee przeobraża się w uczuciową, zdecydowanie bardziej pełną życia, skupioną na bliskich osobę. Powiem szczerze, że podziwiam ją za tę przemianę bowiem o wiele łatwiej żyć użalając się nad sobą i pragnąc skupiać na sobie uwagę wszystkich dookoła niż będąc ciężko chorą dawać siebie innym. Może to dość radykalne podejście ale moim zdaniem Gal osiągnęła to czego brakuje wielu ciężko chorym osobom - nauczyła się, mimo choroby, żyć i cieszyć się życiem.

To owocuje :)
Kiedy Gal spostrzegła, że otaczający ją ludzie nie są jej wrogami lecz przyjaciółmi. Kiedy dojrzała do tego żeby stworzyć Riley prawdziwy dom nagle jej życie obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni. Jej róża wygrała na wystawie, w końcu pozwoliła sobie na miłość...
I te hulthemie, które Gal z taką pasją hoduje... Trudno o nich nie wspomnieć skoro są tak ściśle związane z życiem głównej bohaterki. Wydaje mi się, że róże autorka wybrała celowo jako metaforę życia.Życia, które przeżyte w odpowiedni sposób może być piękne i niepowtarzalne natomiast skierowane na złe tory może pokłóć...

Książkę polecam każdemu, kto lubi tego typu historie i nie tylko. Mnie "Sztuka..." zauroczyła bez reszty choć jak wiecie rzadko wybieram tego typu historie. Ta jednak niesie w sobie coś więcej niż większość , mianowicie - pokrzepienie :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sztuka uprawiania róż z kolcami

Ocena:
Autor:
Data:
Książka zainteresowała mnie ze względu na wspaniały opis i fascynującą, prostą okładkę. Zwlekałam dość długo z jej przeczytaniem, jednak, gdy po nią sięgnęłam nie mogłam się od niej oderwać. Napisana jest bardzo realistycznie, niektóre fakty są z życia szwagierki autorki.

Gal na co dzień była 30-letnią nauczycielką biologii, poważnie chorą na nerki, musiała poddawać się dializom, co było dla niej bardzo męczące. Dializy to coś strasznie uciążliwego dla chorego człowieka ... Przez to nie była zbyt przyjaźnie nastawiona do ludzi. Znalazła się nerka, która mogliby jej przeszczepić, jednak czy do tego dojdzie? Oprócz tego niespodziewanie trafiła do niej siostrzenica Riley, kobiety musiały się nawzajem do siebie dotrzeć. Czy przeprowadzka dziewczyny do nauczycielki odmieniła ich życie?

Autorka stworzyła niesamowitą opowieść nasyconą różnymi, ważnymi emocjami. Spodziewałam się po niej czegoś innego, jednak to co otrzymałam okazało się być o wiele lepsze! Pisarka pisała w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, przez co powieść czytało się szybko. Zmuszała jednak do refleksji i przemyśleń.

Bohaterka miała pasję – uprawianie róż, krzyżowanie różnych gatunków, tworzenie przez to niepowtarzalnych odmian tych pięknych kwiatów. Jak można się domyślić nie jest to łatwą sztuką, co kilka rozdziałów znajdowały się strony poświęcone uprawie roślin. Bardzo mi się to podobało, gdyż sama mam mały ogródek, w którym także znajdują się te piękne kwiaty.

Pozycja wniosła wiele do mojego życia, pozwoliła spojrzeć na niektóre sprawy inaczej. Cieszę się, że powstają takie książki, dzięki którym można na chwilę przystanąć i zastanowić się nad swoim życiem.
,,Sztuka uprawiania róż z kolcami” to niebanalna, pełna emocji opowieść o zmianie, jaka zaszła w bohaterce pod wpływem wydarzeń, jakie miały miejsce w jej życiu.

Moja ocena : 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena