Koszyk 0
Opis:
 Nieważne, czy jesteś nauczycielem, szkoleniowcem, aktorem, dziennikarzem, prezenterem, biznesmenem, czy politykiem – profesjonalista zawsze mówi wyraźnie. Mirosław Oczkoś jest aktorem i specjalistą od emisji głosu. W książce Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunieni, a jest to już jej drugie wydanie,wyjaśnia nie tylko podstawowe wiadomości teoretyczne z zakresu budowy i fizjologii aparatu mowy ... ale przede wszystkim pokazuje, w jaki sposób doskonalić dykcję. Ćwiczenia głosowe, usprawniające prace języka, warg, szczęki dolnej i podniebienia miękkiego, poprzedzone są szeregiem ćwiczeń rozluźniających i oddechowych. Można je wykonywać w domu bądź np. podczas jazdy samochodem. Dzięki nim artykulacja poszczególnych głosek oraz trudnych połączeń wyrazowych staje się wyraźniejsza, a wypowiedzenie łamańców językowych typu w czasie suszy szosa sucha przestaje być problemem. Ze względu na to, że nauka dykcji w dużej mierze polega na słuchaniu, do książki dołączona jest płyta CD, która zawiera ćwiczenia, łamańce językowe oraz poezję typowo dykcyjną, czytaną przez Martę Kluczowicz, Katarzynę Glinkę, Jerzego Łazewskiego i Mirosława Oczkosia. Jest to książka nie tylko dla zawodowców. Chociaż ciężko wzdycham z żalu, że nie miałem jej w 1980 roku, kiedy to 7 razy oblałem egzamin na kartę mikrofonową w Polskim Radiu, no ale wtedy nikt nie pisał takich podręczników. Czytając ją nawet niezawodowcy się uśmiechną. Chociaż jako scrabblista muszę zauważyć, że słowo „faflunienie” istnieje tylko w rzeczywistości, a nie w słownikach. Poza tym panie Mirosławie, tak trzymać.Grzegorz Miecugow (TVN 24, Szkło Kontaktowe) Lekturą łatwą bym tego nie nazwał...Ale nie wszystko co ważne i potrzebne przychodzi łatwo. Więc polecam i lekturę i ćwiczenia.Warto, wszak język jest narzędziem komunikacji.Kamil Durczok (fakty TVN) Mirku drogi. Spadłeś mi jak z nieba. Przygotowuję się do mojego pierwszego  monodramu i ćwiczę z Twoją ksiązką. Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich bez wyjątku!!! Dzięki Ci za nią bo ćwiczenia fantastyczne, czasami trudne do powtórzenia za pierwszym razem, czasami bardzo zabawne, a ja już widzę u siebie duży postęp i cieszę się jak dziecko!Twoja fanka Urszula Dudziak. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • RM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Mirosław Oczkoś
 • 2015
 • 2
 • 240
 • 235
 • 166
 • 9788377733226
 • 9788377733226
 • ZCKT9

Recenzje czytelników

Naucz się mówić wyraźnie!

Ocena:
Autor:
Data:
Bałam się, że książka będzie zawierała jedynie parę wierszyków, łamańców językowych i ewentualnie kilka ćwiczeń… Bardzo się myliłam!

Książka posiada bowiem duże i dokładne zaplecze teoretyczne! Autor cierpliwie i mądrze tłumaczy, czym jest krtań, język, nagłośnia, przepona i wszystko to, co w jakikolwiek sposób jest związane z mówieniem i oddychaniem. Dzięki temu czytelnik najpierw zapoznaje się z tym, „jak to działa”, a później dopiero może ćwiczyć ... Dzięki temu nie tylko zwiększamy swoją wiedzę teoretyczną na temat anatomii człowieka, ale przede wszystkim uczymy się czegoś o nas samych… Mirosław Oczkoś opowiada również o wielu podziałach liter i głosek – ta wiedza jest bowiem niezbędna do prawidłowej artykulacji. Dokładnie opisuje czym jest akcent i rezonans, które również znacznie wpływają na jakość naszej wymowy.

Autora muszę również pochwalić za to, że nie ma na celu zbawienia całego świata, a jedynie pomoc tym, którzy mogą zrobić to samodzielnie. Wyraźnie zaznacza, że niektóre wady wymowy bądź problemy z dykcją można „naprawić” jedynie pod czujnym okiem logopedy… Samodzielne, błędne wykonywanie niektórych ćwiczeń może prowadzić do pogorszenia wady, więc autor słusznie je wyeliminował.W książce znajdziemy naprawdę mnóstwo ćwiczeń i to różnego rodzaju – relaksujące, rozluźniające, oddechowe, artykulacyjne i wreszcie typowo dykcyjne. Widać, że autor podszedł do sprawy poważnie i postarał się, aby podręcznik był profesjonalny pod każdym względem! Dodatkowo trzeba zauważyć, że prócz bardzo dobrego przygotowania teoretycznego Mirosław Oczkoś ma bardzo lekkie pióro! Nawet fragmenty mówiące o budowie anatomicznej gardła potrafi opisać tak, że uśmiechałam się pod nosem… A ćwiczenia? Ćwiczenia są wprost rewelacyjne – czasem męczące, trudne, ale zwykle przyjemne i zabawne… Książka ma zatem wiele atutów, a wśród nich również to, że do ćwiczeń służą nam znane i lubiane utwory – wiersze bądź piosenki – takich sław jak Przybora, Grechuta czy Osiecka.

Muszę przyznać, że jestem mocno związana z logopedią i już od jakiegoś czasu fascynuję się wadami wymowy i ich przyczynami. Dzięki temu większość wiedzy zawartej w książce nie była dla mnie niczym nowym, ale ćwiczenia mnie naprawdę zachwyciły! Niektóre powodowały nawet, że się śmiałam w głos i dzięki temu do ćwiczeń włączała się cała rodzina. Fragment jednego z moich ulubionych podaję poniżej (utwór Stanisława Barańczaka – z wykładów „Sześć przykładów układów w świecie owadów”):

Rój pcheł kłuł w brzuch rój pszczół. Rój pszczół,
Miał gdzieś rój pcheł: kłuł w brzuch rój much.
Rój much wpół spuchł: miał gdzieś rój pszczół,
Bo kłuł go gdzieś rój pcheł, a kłuł,
Bo czuł rój much, gdzie zad, gdzie brzuch.


Wielką zaletą podręcznika jest jego multimedialność. Nie mam tutaj na myśli obrazków (które również zdobią karty książki i ułatwiają zrozumienie niektórych kwestii, zwłaszcza tych związanych z anatomią człowieka), ale dołączoną płytę CD i filmiki na YT. Dzięki temu, jeżeli nie jesteśmy pewni czy dobrze wykonujemy ćwiczenie, zawsze możemy je zobaczyć w czyimś wykonaniu! Dodatkowo, uczymy się również przez słuchanie i obserwowanie innych, więc płyta i filmy w Internecie (http://www.sztukamowienia.pl/) są moim zdaniem szalenie dobrym pomysłem i wielkim ułatwieniem – zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poprawą dykcji.

Książkę muszę również pochwalić za to, że jest nie tylko pomocna, ale również zabawna! Autor w filmikach pozwolił się poznać z jak najlepszej strony i wielokrotnie wywołał uśmiech na mojej twarzy.

Sztukę mówienia bez bełkotania i faflunienia polecam zatem wszystkim, którzy pragną mówić tak, żeby inni chcieli ich słuchać, czyli wyraźnie i przekonująco! Ów podręcznik wcale nie jest przeznaczony jedynie dla aktorów, wykładowców czy prezenterów radiowo-telewizyjnych, lecz zwyczajnie dla każdego, kto chce popracować nad swoją dykcją i zachwycić znajomych piękną wymową! Nie da się jednak ukryć, że efektów nie można się spodziewać od razu! Poprawienie własnej dykcji wymaga bowiem regularnych ćwiczeń, samozaparcia i przede wszystkim po prostu chęci… Jak wiadomo – dla chcącego, nic trudnego! Jeżeli więc ktoś pragnie uwodzić własnym głosem, bądź po prostu zacząć mówić wyraźnie – powinien koniecznie kupić tę książkę!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena