Koszyk 0
Opis:
Niemiecki wywiad wojskowy, znany jako Abwehra, spowija zasłona kłamstw i sprzecznych informacji. W niemałej części przyczyniła się do tego jedna, wybijająca się spośród innych niemieckich szpiegów postać - admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry od stycznia 1935 do marca 1944 roku, który za swój bunt zapłacił życiem. Książka przedstawia historię zdrad, spisków, oszustw, działań na dwa fronty, przypadków tchórzostwa i zaprzedania się, ale także niezwykłego heroizmu, inteligencji ... sprytu i zimnej krwi. Opisano w niej m.in. takie operacje Abwehry, jak misja w Skandynawii, która miała ułatwić niemiecką inwazję na Danię i Norwegię w kwietniu 1940 roku, akcja Brandenburczyków w Holandii w maju 1940 roku i nieudane próby umieszczenia niemieckich szpiegów w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Autor książki wspomina także o działaniach nazistowskiego wywiadu w krajach neutralnych - Szwajcarii i Turcji - oraz operacjach w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Omawia również stosunki panujące między Abwehrą i SD, służbą bezpieczeństwa i wywiadu SS, kładąc szczególny nacisk na rywalizację między tymi organizacjami. Choć wojna wywiadów wydaje się stosunkowo łagodna w porównaniu z brutalnością i okrucieństwem rzezi, która miała miejsce na polach bitew, trzeba pamiętać, że średnia długość życia agenta wywiadu podczas II wojny światowej była bardzo krótka. Schwytanym nie okazywano żadnej litości. Oto ich historia. Historia siatki nazistowskich szpiegów i agentów Adolfa Hitlera, którzy działali na całym świecie, szerząc terror w całej Europie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • RM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Christer Jorgensen
 • 2012
 • 1
 • 344
 • 213
 • 158
 • 97883-7773-0058
 • 9788377730058
 • ZAP4Y

Recenzje czytelników

Niemiecki wywiad i kontrwywiad w czasie II wojny światowej

Ocena:
Autor:
Data:
Szpiedzy. Często tacy romantyczni, dzielni, tragiczni, przystojni. A przecież często decydujący o losach tysięcy osób. Odpowiadający w jakiś sposób za ich śmierć. Mimo to fascynujący, mający swoje trwałe miejsce w kulturze, zwłaszcza w literaturze i filmie. Książka Szpiedzy - tajna armia Hitlera Christera Jörgensena podejmuje temat działalności wywiadowczej służb niemieckich, głównie w czasie II wojny światowej ... Jako pozycja skierowana do przeciętnego czytelnika omawia zagadnienie bez nadmiernego wnikania w szczegóły, z dużym naciskiem na ciekawostki i omówienie roli znaczących postaci. To nie jest praca stricte historyczna, raczej opowieść o roli i dziejach nazistowskiego wywiadu i ludzi z nim związanych takich jak Canaris, Heydrich. Książka napisana jest z pasją, bogato udokumentowana, zwłaszcza fotograficznie. Oceniam ją jako dobre wprowadzenie w tematykę niemieckich i nazistowskich służb specjalnych, wywiadu Trzeciej Rzeszy, jego organizacji i współpracowników.

Ciekawe, że służby wywiadowcze Trzeciej Rzeszy są tak słabo znane mimo upływu aż tylu lat od zakończenia wojny. Owszem, wszyscy znamy wybrane hasła wywoławcze, lecz niewiele więcej. Wiedza większości z nas oparta jest o beletrystykę i filmy fabularne, które coraz częściej i coraz mocniej kształtują ogólnie coraz niższy poziom wiedzy historycznej. Tajne służby Trzeciej Rzeszy otacza mgła legend i niejasności, informacji prawdziwych wymieszanych z dezinformacją. A przecież działały one, wpływały na losy świata, na losy milionów Europejczyków. Ich historia jest dowodem wielkości i małości człowieka, zawiera szczegóły „zdrad, spisków, działań na dwa fronty, przypadków tchórzostwa i zaprzedania się jednych, ale także przykłady niezwykłego heroizmu, inteligencji, sprytu i zimnej krwi innych.”

Poznajemy historię powstania służb niemieckich wywiadowczych osadzoną w szerszym kontekście, widzianą na tle działań innych krajów, w tym Rosji, Wielkiej Brytanii, a nawet Polski. Duży nacisk zostaje położony na opisanie roli Abwehry czyli wywiadu wojskowego dowodzonego przez admirała Canarisa. Poruszane są takie tematy jak przygotowania do wojny, udział i rola służb wywiadowczych w czasie wojny na różnych frontach, operacje specjalne, działania siatki agentów na świecie, walka wewnętrzna pomiędzy różnymi niemieckimi służbami i jej skutki.

Książka ma przejrzystą strukturę. Kolejne rozdziały to konkretne bloki tematyczne z jednoczesnym - oczywiście w miarę możliwości - zachowaniem chronologii wydarzeń. Osoba zainteresowana konkretnym zagadnieniem, np. operacjami specjalnymi może od razu przejść do wybranego rozdziału. Z kolei lektura rozdziałów po kolei daje nam dobre wyobrażenie jak powstawał wywiad niemiecki, jak sobie radził w czasie wojny, co było jego siłą, a co słabością. Styl książki jest dobrze dostosowany do zwykłego czytelnika. To barwna opowieść, obraz wzbogacony o liczne mniej lub bardziej znane ciekawostki i fakty. Pokazujący ludzi, ich ambicje i osobowość, ukazujący rolę wybitnych jednostek jako siły napędowej służb specjalnych.

Pewien niedosyt mogą pozostawiać po sobie niektóre ledwie poruszone w książce nietypowe, mniej znane sprawy. Jörgensen kwituje je często paroma intrygującymi zdaniami. Przykład: temat współpracy osób pochodzenia żydowskiego z wywiadem nazistowskim czy wspomniane przez autora pójście części niemieckich komunistów na współpracę z partią narodowosocjalistyczną. Dla polskiego czytelnika ciekawe mogą być uwagi o przedwojennym polskim wywiadzie i ludziach z nim związanych takich jak major Jan Żychoń czy Jerzy Sosnowski.

Książka nie jest pozbawiona wad, ale nie wpływają one znacząco na jej ogólną ocenę. Zdarzają się sprzeczne oceny roli nazistowskich służ wywiadowczych i ich wpływu na przebieg wojny. Niektóre sformułowania są trochę na wyrost, pewne tezy wydają się raczej pobożnym życzeniem autora niż należycie udokumentowanym faktem, np. antynazistowska postawa admirała Canarisa i wielu jego podwładnych. Niepokój budzi zbyt lekkie podejście autora do niektórych spraw, np. stwierdzenie o poddawaniu schwytanych przez Niemców agentów wnikliwym przesłuchaniom. Słowo „wnikliwe” brzmi tu trochę nie na miejscu, nawet jeśli potraktujemy je jako wyraz ironii.

Książkę warto przeczytać, rzuca ona trochę więcej światła na kulisy tajnej wojny prowadzonej w czasie II wojny światowej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena