Koszyk 0
Opis:
Maciej Wesołowski, reporter związany z National Geographic i Dużym Formatem Gazety Wyborczej, przemierza subkontynent, szukając odpowiedzi na pytanie: kim jest współczesny Hindus? W Waranasi godzinami podgląda ceremonie palenia zwłok, w Dardżylingu spotyka się z Gurkhami, uważanymi za najlepszych żołnierzy świata, w Haridwarze obserwuje miliony ludzi rytualnie obmywające się z grzechów w świę ... tej rzece Ganges. W Kaszmirze rozmawia z muzułmańskimi radykałami, w Agrze bawi się na lokalnym weselu, a w Riszkieszu próbuje dociec, dlaczego przed laty John Lennon wyjechał stamtąd trzaskając drzwiami. Wreszcie na granicy indyjsko – pakistańskiej obserwuje tytułowy szpagat w pionie, a więc indyjską odpowiedź na Monty Pythona. To wszystko składa się na czasem przejmującą, czasem wzruszającą, a czasem zwyczajnie zabawną reporterską opowieść o ogromnym, dynamicznie zmieniającym się kraju, w którym nic nie powinno dziwić ani szokować. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maciej Wesołowski
  • 2015
  • 314
  • 205
  • 144
  • 9788361808602
  • 9788361808602
  • ZCFPQ

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Data:
Jakie są Indie tak naprawdę?
Co Hindusi wiedzą o Polsce?
Jakie jest ich największe uzależnienie?
Dlaczego kąpią się w najbardziej zanieczyszczone rzece świata?
Co przyciągało gwiazdorów kultury zachodniej do Indii?

Maciej Wesołowski odpowie na te i wiele więcej pytań w swojej książce "Szpagat w pionie. W drodze przez Indie". Jest to reporter National Geographic nominowany do nagrody Grand Press 2014, który po swoim kilkumiesięcznym pobycie w Indiach spisał wrażenia ... tworząc zbiór niesamowitych historii wielu fascynujących ludzi, np. kobiety, która odeszła od męża, co w jej kraju uważane jest za niedorzeczne, młodzieży studiującej polonistykę albo rikszarza, który wykonuje swoje zajęcie od czterdziestu lat.

Reportaż napisany jest tak, że nie sposób przerwać czytania bez ważniejszego powodu. Maciej Wesołowski prowadzi nas przez wiele stanów Indii, pokazując ich sytuację polityczną, np. konflikt między Sikimem a Bengalem Zachodnim. Zwiedzamy przeludnione, brudne miasta i jesteśmy świadkami kąpieli w Gangesie tysiąca ludzi. Książka opatrzona jest pięknymi ilustracjami i przenosi nas do orientalnego kraju.

Miłośnikom podróży i żądnym wiedzy o obcych kulturach, jak najbardziej polecam.
Nowhere Man, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Indie od wewnątrz

Ocena:
Autor:
Data:Tytuł: Szpagat w pionie
Autor: Maciej Wesołowski
Wydawnictwo: The Facto
Data wydania: 18 marca 2015
Liczba stron: 314

Maciej Wesołowski – reporter związany z National Geographic i "Dużym Formatem", dodatkiem reporterskim do "Gazety Wyborczej". Nominowany do nagrody Grand Press 2014. Współautor książek reporterskich: "Tu drzwi trzeba otwierać powoli" oraz "Grzech jest kobietą". Uwielbia kulturowe transgresje i etniczne koktajle Mołotowa ...

Książka została napisana lekko, a zdjęcia znajdujące się w środku, zachęciły do odwiedzenia Indii oraz przybliżyły genezę utworu, ale zabrakło mi tego czegoś, co sprawiłoby, że powieść stałaby się bardziej zauważalna, z większą mocą przyciągałaby uwagę czytelnika. Miałem nadzieję, że dostanę kawał dobrej literatury, która będzie na miarę książek Cejrowskiego, a tu niespodzianka. Nie chcę powiedzieć, że książka jest zła, gdyż to nie jest prawdą. Lektura dobra, rekomendowana przez Martynę Wojciechowską, lecz według mnie autor powinien w luźniejszy sposób opowiedzieć swą podróż poprzez Indie. Na pewno muszę przyznać, że Maciej Wesołowski zadbał o nawet najmniejszy szczegół. Postarał się, aby każdy kolor, zapach, czy kontrast pomiędzy biedą a bogactwem zachwycił nas bądź przygnębił.

Pieniądze fruwają w powietrzu, man, tylko trzeba wiedzieć, jak je złapać.


Autor opowiada nam swoją podróż przez Indie. Stara pobudzić w nas ciekawość, co do tego państwa. Przybliża nam, m.in. ceremonię palenia zwłok, pracę astrologów, którzy w tamtym rejonie traktowani są z bardzo dużym szacunkiem oraz obmywanie się z grzechów w świętej rzece Ganges. Spotyka także najlepszych żołnierzy świata, bawi się na weselu, czy próbuje dociec, dlaczego John Lennon wyjechał stamtąd, trzaskając drzwiami. Te wszystkie elementy składają się na przejmującą opowieść o tym prężnie rozwijającym się kraju.

Podsumowując, utwór wart uwagi. Mnie nie zachwycił. Być może za dużo oczekiwałem, nie wiem. Polecam Wam, gdyż może zainteresuje was tematyka książki oraz jej treść.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena