Koszyk 0
Opis:
Pierwsza część bestsellerowej trylogii, której akcja rozgrywa się w mieście Olimp, na wyspie Aeden. Tam właśnie znajduje się niezwykła szkoła, w której rolę nauczycieli pełni dwunastu bogów greckiej mitologii. Ich zadaniem jest nauczanie sztuki kierowania ludźmi w taki sposób, aby mieli w sobie wolę przeżycia, chcieli budować miasta, tworzyć religie, podnosić poziom swojej ś ... wiadomości. Po Tanatonautach i Imperium Aniołów, Bernard Werber nadal kieruje nas ku odkrywaniu duchowości i mitologii.  W tej niezwykłej sadze przygoda miesza się z suspensem i humorem.  Werber to mistrz gatunku, jego książki sprzedają się w milionowych nakładach! „Proza Werbera plasuje się gdzieś między La Fontaine’em a Juliuszem Verne’em ” .La Vie Po zakończonej sukcesem anielskiej misji, Mikaël Pinson zostaje adeptem Szkoły bogów. Wraz z nim, nowy rok szkolny rozpoczyna stu czterdziestu czterech bogów-uczniów. Każdy z nich w przyszłości pokieruje losem własnego ludu. Jednak życie na wyspie nie jest rajem, bogami targają ludzkie emocje, które prowadzą do zdrady, zabójstw i zawiści… Życie Mikaëla komplikuje się, gdy ulega urokowi pięknej Afrodyty… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bernard Werber
  • 2015
  • 1
  • 368
  • 205
  • 143
  • 978837999-061-0
  • 9788379990610
  • ZCK1F

Recenzje czytelników

"Szkoła bogów" Bernard Werber

Ocena:
Autor:
Data:
Ave! - jakby powiedziano w starożytnym Rzymie...
Niestety nie wiem, jakie powitanie funkcjonowało w starożytnej Grecji, ale musiało być to coś równie wzniosłego. Zaś z wiedzy o Helladzie mogę tylko przytoczyć przysłowie: "Powróć z tarczą lub na tarczy", które, z tego co mi wiadomo, było bardzo popularne wśród spartańskich wojowników. Jeśli teraz pomyślałeś o filmie "300" - bardzo dobrze! Właśnie o tych gości mi chodziło.

Skąd ten odnoszący się do czasów p. n. e. początek ... Ponieważ bez choćby nikłej wiedzy z zakresu mitologii nie wiele ta książka wam powie.

Michela Pinsona czytelnicy Bernarda Werbera powinni już znać. Dla tych, którzy jeszcze nic o nim nie wiedzą wspomnę, że ów człowiek ma już za sobą takie przygody jak posiadanie, a wręcz bycie duszą poza ciałem oraz posługę anioła. Wszystkie te wydarzenia można odnaleźć w poprzednich seriach tegoż autora. Tym razem jednak nasz bohater wznosi się poziom wyżej. Lądując na nieznanej sobie planecie, na wyspie Aeden pośrodku oceanu, ze stolicą mianującą się: Olimpia, dowiaduje się, że razem z takimi osobistościami jak Maria Curie, George Eiffel czy Edith Piaf został uczniem szkoły bogów. Czyż to nie cudowne? Chociaż... trochę traci ta informacja w oczach, gdy dowiadujesz się, że wśród stu czterdziestu czterech uczniów jest jeden takich co chce wszystkim "skrócić cierpienie" (że się tak ładnie wyrażę), potocznie zwany "bogobójcą". Kto nim jest? Czym jest sama szkoła bogów? Do czego przygotowuje i jak? Wszystkie te tematy zostaną poruszone w tej, i żadnej innej, książce.

Ostrzeżenie! Jeżeli spodziewasz się, tak jak ja, czegoś w stylu "Percy'ego Jacksona" to oboje grubo się pomyliliśmy!

Akcja powieści ma bardzo specyficzny charakter. Widać, że była doskonale przemyślana i zaplanowana, bo czasem wśród wydarzeń przewinie się dialog, który zaskoczy czytelnika, kompletnie wytrącając go z równowagi, przez co kolejne sytuacje trafiają do niego ze zdwojoną siłą. Fabuły nie można nazwać łatwą, szybką i prostą. Jest inteligentna, ma wiele zwrotów i "pułapek", ale nie postępuje zbyt szybko, nie jest wybuchowa i pełna fajerwerków. Działa w sposób znany nam z powiedzenia: "apetyt rośnie w miarę jedzenia" - początkowo tylko kusi, by dopiero po pewnym czasie, etapami, rozkręcić się co najmniej do prędkości światła.
Jeden z niewielu zarzutów mogę mieć do tej powieści, kieruję do głównych bohaterów. Niestety autor potraktował czytelnika tak, jakby ten już wszystko wiedział, czego ja - szczerze powiedziawszy - nie lubię. Przez co ów czytelnik nie ma szansy by poznać lepiej głównych bohaterów, zrozumieć ich działania i motywy. Co poniektóre cechy oraz elementy z przeszłości naszych bohaterów są oczywiście wyjaśnione, ale nieco zdawkowo, tak by dało się zrozumieć następujące po sobie wydarzenia. Jednak muszę przyznać, że ja nie zżyłam się z bohaterami, a w tym wypadku nie musiało to być nic wymagającego, bo nie dość, że w grupie głównych bohaterów przeważali mężczyźni (których ja, z reguły, bardzo lubię), to jeszcze do tego byli FRANCUZAMI! Czyli spełnienie moich marzeń. Mimo to - nieprzekonujące.
Ale nie ma co się smucić! Za protagonistów nadrabiają postacie poboczne, które pokochałam z całego serca. Bo jak tu nie pokochać jednego z braci de Montgolfier, van Gogha, czy właśnie Marii Curie, z których to postaci autor wybrał najbardziej charakterystyczne cechy i bardzo wyraziście przedstawił je używając postaci historycznych jako bohaterów? Dlatego pani Curie zdarza się marzyć o ostatnim pierwiastku, a pan Eiffel bez przerwy ma zakusy architekta i budowlańca, ale (!) nieszablonowego. Dla mnie jednak istnym cudem byli przedstawieni przez Werbera bogowie. O ile w serii o przygodach Percy'ego Jacksona (aut. Ricka Riordana) bogowie byli w jakiś sposób przerysowani, tutaj są to postacie pełne wyniosłości i kunsztu, który aż bije poprzez kartki. Odpowiadają swoim opisom z mitologii greckiej, a charakter każdego z nich odpowiada temu czym się opiekują. Są wręcz przykładem harmonii i idealnej kompozycji postaci. Coś pięknego!

Jeśli miałabym się wypowiadać o języku i stylu powieści powiedzmy sobie jedno od razu: to nie jest literatura dla młodzieży. To nie jest powieść, którą "łyka się na raz", ponieważ zmusza ona do myślenia. Autor posługuje się mądrym, dojrzałym językiem, pochyla się nad wieloma trudnymi tematami, niby tylko się po nich prześlizgując, a jednak pozostawiając w czytelniku pewną chęć zgłębiania tej wiedzy dalej. Może tej książki nie da się przeczytać "na raz", ale zdaje mi się, że jest o wiele wartościowsza niż wiele pozycji, które w taki sposób da się przeczytać.

W mojej opinii ta książka zasługuje na waszą uwagę. Ode mnie dostała 8/10. Dodam jeszcze jedno: uważam, że do takiej literatury trzeba pewnej dojrzałości, a choć ja mam te swoje 18 lat i maturę za pasem, to wydaje mi się, że o wiele lepiej poczułabym się z tą książką, gdybym przeczytała ją w nieco późniejszym czasie, gdy miałabym więcej doświadczenia i mądrości życiowej. Czy sięgnę po kontynuację? Nie wiem. Wydaję mi się jednak, że zrobię to z wielką chęcią, gdy będę starsza.

Zapraszam do recenzji filmowej:https://www.youtube.com/watch?v=aHKfWvjV_MU
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niezapomniane spotkanie z mitologią grecką ...

Ocena:
Autor:
Data:
Pewnego dnia Michael Pinson trafia na tajemniczą wsypę Aeden i już pierwszego dnia mężczyznę spotyka dziwny incydent. Pewien znany pisarz z przerażeniem zbiega z góry i ostrzega go, przed dalszą wędrówką, po czym popełnia on samobójstwo. Michael mimo wszystko chce dowiedzieć się, co mogło wprawić napotkanego człowieka w aż tak wielkie przerażenie. Mężczyzna dociera do Olimpii, miasta w którym została założona szkoła bogów. To właśnie tutaj Michael wraz z innymi znanymi osobistościami ... w tym jego nauczyciel Edward Wells będą pobierać nauki u dwunastu mitologicznych bogów, takich jak Afrodyta, Kronos czy Ares.

Michael był kiedyś zwykłym śmiertelnikiem, jednak po przeżyciu kilki wcieleń stał się aniołem. Jego zadaniem była opieka nad niektórymi ludźmi i myślał, że spędzi tak resztę swojego życia. Jednak los tak chce, że mężczyzna otrzymuje okazję, aby stać się najprawdziwszym bogiem. Jednak wraz ze 143 uczestnikami będzie musiał rywalizować o ten tytuł, ponieważ zwycięzca będzie tylko jeden. W dodatku wśród uczestników Michael odnajduje wielu swoich przyjaciół, którzy od teraz staną się jego rywalami. Czy mężczyzna będzie potrafił zapomnieć o dawnych relacjach i bez patrzenia w przeszłość spełnić swój upragniony cel?

Jednak z każdym następnym dniem Michael dowiaduje się coraz więcej niepokojących rzeczy o tej wyspie. Wśród wszystkich uczestników jest morderca, który po kolei próbuje wyeliminować najgroźniejszych rywali. Kim jest ta osoba? I czy nic nie jest w stanie zatrzymać jej przed popełnieniem następnej zbrodni? W dodatku Michael wraz z przyjaciółmi próbuje rozwikłać zagadkę związaną z tajemniczą górą na wyspie, jednak na jego drodze stają same wyzwania i pułapki. Czy mężczyźnie uda się dowiedzieć prawdy? I co tak naprawdę dzieje się z uczestnikami, którzy odpadli w rozgrywkach? Na Michaela czeka wiele trudnych wyborów i jeszcze więcej niebezpieczeństw. Czy uda mu się ujść cało z tej brutalnej gry, kiedy nie ma żadnej drogi odwrotu?

Uwielbiam wątek mitologiczny w książkach i byłam niezwykle ciekawa, czy spodoba mi się ta książka. „Szkoła bogów” jest napisana w trochę dziwnej formie, na przemian poznajemy losy głównego bohatera, informacje o najważniejszych mitologicznych bogach oraz fragmenty dzieła Edmonda Wellsa, dotyczące stworzenia świata oraz filozoficznych przemyśleń. Spotkałam się z wieloma raczej niepochlebnymi opiniami o tej książce, ale mi „Szkoła bogów” naprawdę się podobała. Dużą zaletą tej książki jest bardzo ciekawy pomysł autora i naprawdę świetna realizacja. Bohaterowie są niezwykle ciekawi i stanowią gromadę bardzo znanych osobistości, jak Marylin Monroe, Maria Skłodowska-Curie, Claude Monet, czy Antoine de Saint-Exupery.

Jedynym minusem tej książki jest chyba fakt, że autor próbował napakować do niej zbyt dużą ilość informacji. Jak dla mnie niektóre fragmenty dzieła Edmonda Wellsa były zbędne i nie wszystkie były ciekawe. „Szkoła bogów” z pewnością wyróżnia się swoją oryginalnością i naprawdę bardzo ciekawą fabułą, która bez reszty wciąga czytelnika do zupełnie innego świata. Sama miałam na początku lektury tej książki pewne wątpliwości, jednak zostały one szybko rozwiane, kiedy z wielką niecierpliwością śledziłam losy głównego bohatera. Jeśli interesujecie się mitologią grecką i podobają Wam się oryginalne książki, to ta pozycja jest z pewnością dla Was :))
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena