Koszyk 0
Opis:
Szkarłatna wdowa to powieść łącząca w sobie elementy horroru, kryminału oraz powieści detektywistycznej i historycznej, w której w rolę detektywa wciela się Beatrice – młoda kobieta, będąca żoną pastora i córką aptekarza z XVIII-wiecznego Londynu. Jak mówi sam autor Szkarłatna Wdowa to XVIII-wieczne CSI – Crime Scene Investigation. W odmalowanym przez Mastertona w iś ... cie dickensowskim stylu Londynie, dorasta Beatrice Bannister, córka Clementa – aptekarza, eksperymentatora i alchemika, który swą ogromną wiedzę stara się przekazać swojemu jedynemu dziecku. Osierocona przez matkę dziewczyna już jako nastolatka dźwiga ciężar prowadzenia apteki i wytwarzania leków, jednocześnie zgłębiając tajniki alchemii i wspierając ze wszystkich sił popadającego po śmierci żony w alkoholizm ojca.  Wkrótce jednak zostaje sama. Szczęście uśmiecha się do niej, gdy poznaje Francisa – młodego protestanckiego duchownego w którym zakochuje się z wzajemnością.  Pastor zostaje jednak skierowany do pełnienia posługi kapłańskiej w Stanach Zjednoczonych. Młodzi małżonkowie opuszczają więc stary kontynent i wyjeżdżają do Ameryki. Ich spokój zostaje zmącony, gdy okazuje się, że w osadzie Suttoon w New Hampshire, gdzie zamieszkali, zostaje popełniona seria przestępstw.  Członkowie lokalnej społeczności uważają to za dzieło szatana, który nie chce, by chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się w jego królestwie.  W Nowym Świecie pielgrzymi tłumaczą wszelkie zdarzenia, w tym choroby, wypadki i nieszczęścia, wolą Bożą lub działaniem Szatana. Są jednak tacy, którzy dopatrują się w tym ludzkiej ręki, a właściwie czarnej magii. Wizja palonych na stosie czarownic staje się realna. Beatrice podejrzewa jednak, że ktoś celowo sieje strach wśród mieszkańców. By odkryć, jak to się dzieje, że kolejni ludzie są zatruwani, porażani prądem i uśmiercani na przeróżne, wyszukane sposoby, które uważane są za robotę diabla – musi wykorzystać wiedzę, którą przekazał jej ojciec. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Graham Masterton
  • 2015
  • 1
  • 400
  • 195
  • 123
  • 978837885-473-9
  • 9788378854739
  • ZCYCH

Recenzje czytelników

"SZKARŁATNA WDOWA" GRAHAM MASTERTON

Ocena:
Data:
Jeżeli ktoś spodziewa się po tej książce Mastertona opowieści o duchach, starych legendach, masy krwi i erotyki to może się nie co zdziwić. "Szkarłatna wdowa" to książka typowo kryminalna. Zaskoczeni? Ja tak.

Tytułowa bohaterka Beatrice Scarlet jest córką londyńskiego aptekarza, która od dziecka poznawała od niego tajniki pracy z chemikaliami i ziołami. Po tragediach jakie spotkały ją we wczesnym wieku zdecydowała się zostać żoną pastora i wyjechać do Ameryki ... Zamieszkują na spokojnej wsi, lecz jej sielanka nie trwa jednak zbyt długo. W osadzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Najpierw chorują i zdychają zwierzęta, potem śmierć zaczyna zbierać swoje żniwo w ludziach. Ludzie mieszkający w osadzie są bardzo zastraszeni, gdyż w miejscach zbrodni pojawiają się znaki świadczące o działaniu sił nadprzyrodzonych. Ludzie są gotowi na wszystko, aby nie oddać się wpływom samego Szatana. Beatrice jest racjonalistką i nie widzi w tym nic wspólnego z działaniami tajemniczych sił. Postanawia udowodnić mieszkańcom, że za tym wszystkim stoi człowiek.

Beatrice jest bohaterką podobną do innej postaci wymyślonej przez Mastertona, a mianowicie do Katie Maguire - obie te bohaterki są zdeterminowane, odważne, dają się czasami ponieść kolejom losu. Tą książkę ciężko będzie polubić tym, którzy lubią mroczną i krwawą opowieść. Książka ma kilka mocniejszych momentów, ale to nie wystarczy, aby uznać ją za książkę grozy.

Bardzo spodobał mi się klimat jaki stworzył tu Masterton, mianowicie klimat XVIII-wiecznej wsi, która jest mglista, deszczowa i ponura. Jestem przekonany, że autor wcześniej przygotowywał się przed napisaniem tej książki. Sprawdzał jak w tamtych czasach się ubierano, jakie były codzienne czynności ludzi mieszkających na wsi. Plastyczny styl Mastertona jest niczym wehikuł czasu zabierający nas w przeszłość.

"Szkarłatna wdowa" jest pierwszą częścią o Beatrice Scarlet. Fabuła jest trochę przewidywalna, ale bardziej chodzi tu o nakreślenie klimatu XVIII-wiecznego New Hampshire. Przyznam się szczerze, że mój apetyt jest zaostrzony na następny tom. Ciekawe co autor sprezentuje nam następnym razem. Historie powinny być bardziej porywające, gdyż Masterton zostawił Beatrice w niekomfortowej sytuacji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena