Koszyk 0
Opis:
Sześć opowiadań polskiego mistrza grozy, Adama Zalewskiego, zawartych w tym tomie łączy jeden temat - śmierć. To lektura dla ludzi, którzy nie boją się kontaktu z opisami cierpienia, szaleństwa, przemocy i autodestrukcji przekraczającymi intensywnością niemal wszystko, z czym dotąd mieliśmy do czynienia w literaturze. I dla tych, którzy przedkładają pragnienie poznania ludzkiej natury nad chęć ciągłego utwierdzania się w przekonaniu, że człowiek "nie jest taki zły". Autor udowadnia ... że prawdziwy strach rodzi się, gdy uświadamiamy sobie, jakie piekło może skrywać się w ludzkim umyśle i psychice. By śmiertelnie przerazić, nie trzeba wcale pokazywać fantastycznych potworów - wystarczy zająć się bestiami, które żyją wśród nas. I niech Was nie zmyli fakt, że Zalewski pisze o Ameryce. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Adam Zalewski
  • 2010
  • 312
  • 195
  • 125
  • 978-83-6196-9-068
  • 9788361969068
  • Y9655

Recenzje czytelników

rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
Pamiętacie amerykański serial grozy "Opowieści z krypty"? Tę specyficzną, mroczną atmosferę zawierającą potężny ładunek zapierającej dech z piersiach grozy, ten intrygujący klimat obiecujący podróż do krainy z najgorszych sennych koszmarów?
Oczywiście zdarzały się odcinki lepsze i gorsze, jednak nieodmiennie najbardziej intensywne wrażenia budziły we mnie nie opowieści o fantastycznych potworach lecz o tym, do czego zdolny jest człowiek ... co czai się w najmroczniejszych zakamarkach ludzkiego umysłu i psychiki. To człowiek, jego inteligencja, pomysłowość i wyobraźnia jest tym, co powinno wywoływać naszą najgłębszą trwogę.

Nie bez przyczyny przyrównuję tu niniejszy zbiór sześciu opowiadań Adama Zalewskiego z makabrycznym serialem telewizyjnym. Łączy je tematyka i klimat, przy czym książka oferuje czytelnikowi emocje i doznania o znacznie większym natężeniu - być może dlatego, że w tym przypadku obrazy powstają nie na ekranie, lecz kształtuje je nasza własna, niczym nieskrępowana wyobraźnia...

"Sześć razy śmierć" nie jest lekturą dla każdego. Już pierwsza strona otwiera przed czytelnikiem świat pełen szaleństwa, niewyobrażalnego bólu i cierpienia, nieprawdopodobnego okrucieństwa, które są tym bardziej makabryczne, że nieuzasadnione, sadystyczne, psychotyczne. Mamy tu do czynienia z najbardziej wynaturzonymi czynami, najbardziej przerażającymi osobowościami, najpotworniejszymi zachowaniami, jakie jest w stanie wygenerować ludzki umysł. Ta książka jest jak spojrzenie w pogrążone w wiecznym mroku samo dno duszy, siedlisko najdzikszych fantazji, najgwałtowniejszych żądz, nieujarzmionych emocji, dla których jedyną granicą jest ludzka wyobraźnia.
Autor nie oszczędza wrażliwości czytelnika, nie stosuje żadnej taryfy ulgowej. To koszmarna, ale fascynująca jazda bez trzymanki.
W opowiadaniach spotykamy całą galerię upiornych postaci, bestii, których okrucieństwo sprawia, że czytelnikowi jeży się włos na głowie.

Poznajcie Alfa Valsteda - górnika z zapadłej wioski gdzieś w Montanie. Nasz bohater ma zwyczaj znęcać się nad żoną i nieludzko katować syna. Do czasu.
Przywitajcie się z Kenem Hadenem, właścicielem sadu w Osiedlu Drwali oraz jego jedynego przyjaciela, sympatycznego Joela. Bardzo oddanego przyjaciela.
Przygotujcie się na spotkanie z Agnes, uznaną, zjadliwą nowojorską recenzentką. Przeżycia z wczesnej młodości na zawsze naznaczyły jej psychikę.
Oto Parker Landon, młody drwal, który traci palec w nieszczęśliwym wypadku. To zdarzenie jest dla niego niczym olśnienie - od tej chwili Parker postanawia poświęcić się dawno zarzuconej pasji - rzeźbiarstwu. Pasji, która wymaga nadzwyczajnych środków.
Poznajcie Dicka Jenningsa, rzeźnika, który wyrabia wyjątkowo smaczne wędliny, w których gustuje całe miasteczko.
Przywitajcie też trójkę młodych ludzi, którzy wyruszają w leśne ostępy z przygodnie poznanym przewodnikiem turystycznym - człowiekiem, o dość niekonwencjonalnych pomysłach.

Mam nadzieję, że udało mi się pobudzić Wasze apetyty. Te niesamowite, mroczne opowiadania o fabule rodem z koszmarnego snu, nieprzewidywalnej, trzymającej w nieustannym napięciu, pełnej dramatycznych zwrotów akcji w pełni zaspokoiły moją potrzebę makabry, która odzywa się we mnie od czasu do czasu. To jedne z najlepszych opowiadań grozy, jakie miałam okazję przeczytać. Świat wykreowany przez Adama Zalewskiego wciąga czytelnika bez reszty swoim realizmem i naturalizmem, niezwykle plastycznymi opisami i niepowtarzalną atmosferą, a przede wszystkim mistrzowskim ukazaniem najczarniejszych odmętów ludzkiej duszy. Opowiadania uświadamiają nam, że prawdziwe zło rodzi się w człowieku, w jego umyśle i psychice - dopiero zrozumienie tego faktu budzi w nas rzeczywistą grozę i strach w najczystszej postaci.
Zapraszam w tę intrygującą i przerażającą podróż w otchłanie zła i szaleństwa drzemiące w człowieku, ale tylko czytelników o mocnych nerwach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Prawdziwe historie

Ocena:
Autor:
Data:
Zalewski w swojej książce przedstawia nie tylko śmierć jako efekt jakichś działań , ale także jako zachowanie poszczególnych osób przed konkretnym wydarzeniem i po oraz konsekwencję, które popchnęły ich do takich a nie innych czynów. Każde z opowiadań jest inne na swój sposób, bohaterem zazwyczaj jest niczym nie wyróżniająca się osoba. Przedstawione wydarzenia są rzeczywiste, mogą mieć miejsce nawet niedaleko nas. Nigdy tak naprawdę nie wiemy co dzieje się u naszych sąsiadów, a nawet rodzin ... Wierząc w niewinność drugiej osoby to jak przyznać, że świat jest kolorowy i bezpieczny, a tak naprawdę boimy się wyjść z domu .
Autor przedstawia historie małżeństwa, w którym stosowana była przemoc wobec matki i dziecka, historia ta skończyła się tragicznie, a tak naprawdę mogła skończyć się jeszcze gorzej.
Niewinna zazdrość często przeradza się w nienawiść tragiczną w skutkach, a cierpienie spotyka najczęściej niewinne osoby. Czasem będąc upartym i wierząc własnym przekonaniom można stracić życie, tak jak bohater drugiego opowiadania.
Pierwsze razy są zawsze trudne, a podjęte decyzje zawsze wiążą się z konsekwencjami w życiu dorosłym, co często krzywdzi również osoby postronne. Za błędy popełnione przez jedną osobę nie mogą płacić inne, czasem nawet tego nieświadome osoby.
Kleszcze to małe owady, które przenoszą choroby, ale najgorsze jest to do jakich skutków prowadzą, m.in. do zaburzeń psychicznych, gdzie głosy w głowie zachęcają do spełniania najgorszych fantazji i marzeń, które przeradzają się w najgorszą sztukę "...krwawe przedramienia sterczały wbite w plecy niczym upiorne skrzydła".
O piątym opowiadaniu można powiedzieć tyle, że czasami warto wiedzieć co się je i skąd to pochodzi.
Niebezpieczeństwo czai się wszędzie, ale nie można kusić losu. Wydarzenia z przeszłości nawet odległej mają wpływ na przyszłe pokolenia, a choroby i niektóre cechy są dziedziczne i temu nie można zapobiec.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena