Koszyk 0
Opis:
W "Szeptach" Orlando Figes opisuje historie ludzi, którzy żyli w czasach dyktatury stalinowskiej. Są wśród nich także znane postaci: Anna Achmatowa, Jelena Bonner, Bułat Okudżawa, Konstantin Simonow... Korzystając z setek rodzinnych archiwów, a także niezliczonych wywiadów, autor odtwarza tamten świat dramatycznych moralnych wyborów i kompromisów. Świat, w którym ludzie mówili szeptem, aby ochronić siebie, rodzinę lub przyjaciół ... a życie prywatne w warunkach totalnej kontroli państwa wydawało się niemożliwe. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Magnum
 • miękka
Mniej Więcej
 • Orlando Figes
 • 2013
 • 3
 • 760
 • 208
 • 140
 • 9788363986377
 • 9788363986377
 • ZB351

Recenzje czytelników

Rewelacja!!!

Ocena:
Autor:
Data:
Na Szepty "chorowałam" już od jakiegoś czasu. Czułam, że będzie to wspaniała lektura. I nie zawiodłam się. Jednak nie jest to książka, którą czyta się "na raz". Należy ją sobie dawkować. Mnie lektura zajęła kilka ostatnich tygodni.
Na 600 stronach Figes, znany historyk i pisarz brytyjski, ukazał nam dramat życia w stalinowskiej Rosji, poprzez tragedię kilku osób. Autor w rewelacyjny sposób (ale bez zbędnego patosu) opowiada o ludziach ... którzy mieli nieszczęście urodzić się w latach 1917-25 i żyć pod jarzmem niewoli Stalina. Nie jest to jednak książka o największym mordercy w dziejach ludzkości, jakim Stalin bez wątpienia był. Jest to książka o zwykłych ludziach, takich jak my. Co istotne, autor opowiada nie tylko o Rosjanach, ale także o osobach innych narodowości, które na skutek różnych życiowych zawirowań, czy przymusu historii osiedlili się w ZSRR. Osoby, których losy Figes opowiada, pochodzą także z różnych sfer społecznych, z różnych miejsc, z wiosek, miasteczek, wielkich miast, osad liczących kilka nędznych chałup. Łączy je jedno - gehenna, którą przeżyli, a której sprawcą była stalinowska machina.
Figes ukazuje cierpienia ludzi, ale także dylematy moralne przed którymi stawali najbliżsi ofiar ustroju. Bo, postanowienie nigdy nie zadenuncjuję, nie poddam się w obliczu wielu różnorakich okoliczności, wcale nie jest takie istotne, najistotniejsze jest żeby przeżyć, nawet za niewyobrażalnie wysoką cenę, jaką jest skazanie kogoś bliskiego na śmierć, czy zsyłkę do łagru (co defacto znaczyło to samo).
Zsyłka na Kołymę, mordowanie, denuncjowanie przez najbliższych czy sąsiadów, głód, bieda, zimno, strach były na porządku dziennym, ale czy tak się da żyć, a w końcu co to za życie?
Autor zadał sobie niewyobrażalnie wiele trudu, żeby zgromadzić i przekopać się (bo inaczej nie można tego określić) przez tak wielką ilość materiału. Wykorzystał materiały z setek archiwów rodzinnych ofiar. Przeczytał tysiące listów, zapisków, obejrzał niezliczoną ilość zdjęć i pamiątek rodzinnych. Rozmawiał także z najstarszymi osobami w rodzinach, tych, które same ocalały ze stalinowskiego piekła.
Katorżnicza wręcz praca, która dała porażająco wspaniały efekt.
Szepty, to książka niezwykła, imponująca, porażająca i poza tym, że zmuszająca do refleksji, także uszczęśliwiająca. A tak. Z każdą czytaną stroną byłam coraz bardziej szczęśliwa, że żyję tu, gdzie żyję, że przez kaprys losu nie musiałam żyć w strachu i upodleniu w stalinowskim piekle.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Stalinowska Rosja

Ocena:
Autor:
Data:
Brytyjski historyk, sowietolog, autor znanych pozycji ("Tragedia narodu" i "Taniec Nataszy") ukazuje w "Szeptach" życie prywatne Rosjan w najgorszych latach sowieckiej represji. Obrazuje aresztowania, próby zniewolenia i zabijania w łagrach. Bada wpływ reżimu na życie osobiste ludzi. Ujawnia ogromną kolekcję nowo odkrytych dokumentów o wewnętrznym świecie zwykłych obywateli sowieckich, którzy starali się przetrwać pośród nieufności i lęku.

Orlando Figes ... poczynając od rewolucji 1917 roku kończąc 3 lata po śmierci Stalina, ukazuje "labirynt moralny", w którym znaleźli się Rosjanie, gdzie jeden zły czyn mógł zniszczyć rodzinę. Prowadzi nas do wnętrza ciasnych mieszkań komunalnych, gdzie drobne sprzeczki prowadziły często do śmiertelnych konsekwencji. Bada ślepą wiarę w system komunistyczny tych, którzy często tłumaczyli nawet własne aresztowanie jako przypadek błędnej identyfikacji i ukazuje informatorów w bardziej ludzkim świetle, pokazując, jak w systemie represyjnym, każdy mógł łatwo stać się współpracownikiem.

Autor opierając się na listach, wspomnieniach, rozmowach opowiada historię o tym, jak Rosjanie próbowali znieść życia pod rządami Stalina, ukazuje rzeczywistość ich straszliwych wyborów. Obrazuje losy poszczególnych ludzi i ich rodzin, pokazuje, co działo się za żelazną kurtyną. Kreśli ogromny ból i przerażenie. Fałszywe oskarżenia, aresztowania i rozstrzeliwanie. Tortury, nękanie, prześladowanie, indoktrynacja, terror. Władza radziecka zabijała w ludziach to co ludzkie. Strach wielkiego terroru przenikał głęboko do ich dusz. Ci, którzy ukształtowali ten system polityczny stawali się bardzo często jego ofiarami. A ofiary były często niewinne.

Mówi o naturze sowieckiego reżimu, o głębokim, długotrwałym terrorze i krwawej dyktaturze. Książka ukazuje cierpienie członków rodzin zwróconych przeciwko siebie. Paranoję, wyobcowanie i zdradę. Przedstawiono tu panoramiczny portret społeczeństwa, w którym wszyscy mówili szeptem - aby chronić swoje rodziny i przyjaciół, aby donosić na nich. To chwytający za serce obraz życia tych, którzy bytowali w nieprawdopodobnych czasach. Upokarzający pomnik zła sowieckiej Rosji.

Trudna a zarazem ważna lektura. Napisana z ogromnym talentem gawędziarskim. Wzbogacona posłowiem autora, wieloma czarno-białymi starymi fotografiami, licznymi przypisami, mapami, tablicami genealogicznymi. Szczera, tragiczna, niepokojąca, naszpikowana emocjami, poruszająca. To pomnik dla milionów ludzi, którzy nie mogli opowiedzieć swojej historii ze strachu. To historia, która powinna być czytana przez wszystkich, aby przypomnieli sobie o ludzkiej zdolności do okrucieństwa. Nadal jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Autor wykonał niesamowitą pracę przeprowadzając liczne wywiady z ofiarami wielu lat terroru. Ci ludzie byli wśród nielicznych szczęśliwców, którym udało się przeżyć. Gorąco polecam ją wszystkim.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena