Koszyk 0
Opis:
Malownicza grecka wyspa, mity, magia i galeria barwnych postaci - oto wyjątkowo nastrojowa powieść. Daphne, córka greckich imigrantów mieszkających w Nowym Jorku, po tragicznej śmierci męża zostaje sama z córeczką oraz stertą rachunków do zapłacenia. Inwestuje wszystko w otwarcie własnej, greckiej restauracji. Dostaje także drugą szansę w życiu osobistym - zaręcza się z bogatym i przystojnym bankierem, ale ślub chce wziąć na greckiej wysepce Erikusie ... Na tej magicznej wyspie mieszka Evangelia - babcia Daphne. To dzięki niej poznawała rytmy wyspiarskiego życia, przyprawionego mitami i opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Przeszłość i teraźniejszość ściśle się przeplatają w tej nastrojowej, pełnej ciepła historii o kobiecie uwięzionej między światem tradycji a wymaganiami, jakie stawia przed nią kariera zawodowa i związek z nowym mężczyzną. Evangelia wyjawia wnuczce niezwykłe dzieje swojego życia i opowiada poruszające historie z przeszłości. Daphne wreszcie pojmuje, że najważniejsza magia, w jaką powinna uwierzyć, to magia jej samej. I że poczucie bezpieczeństwa nie jest równoznaczne z miłością... Yvette Manessis Corporon jest zdobywczynią nagrody Emmy, autorką scenariuszy programów telewizyjnych, producentką i pisarką. Otrzymała również Silurian Award for Excellence in Journalism oraz została nagrodzona przez Radę Miasta Nowy Jork za działania na rzecz dziedzictwa greckiej kultury. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Yvette Manessis Corporon
 • 2014
 • 1
 • 352
 • 195
 • 125
 • 978-83-7818-618-2
 • 9788378186182
 • ZBJSK

Recenzje czytelników

Magiczna książka, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Tak siedzę i zastanawiam się, kto jest właściwie bohaterem tej opowieści. I wychodzi mi na to, że Grecja i to cała mimo, iż akcja dotyczy niewielkiej wysypy Ereikoussy (po grecku Ερείκουσα). Wyspa wydaje się być magiczna i wyjątkowo, zjawiskowo wręcz piękna. Ale to jak większość greckich wysp, których tak na marginesie jest kilka tysięcy. Każda z nich ma w sobie to coś, podobnie jak i część lądowa kraju.
Na wyspę przyjeżdża po latach 30-letnia Daphne z córeczką ... Los nigdy nie oszczędzał młodej kobiety. Jej rodzice wyemigrowali z wysepki w świat, szukając lepszego życia. Znaleźli je za wielką wodą w Nowym Jorku. Tam Daphne prowadzi niezwykle popularną grecką restaurację, w której serwuje proste potrawy oparte na przepisach jej ukochanej babci, którą teraz odwiedza. Od momentu przybycia kobiety na wyspę wszystko, cała opowieść przesiąknięte są magią Grecji, mitologią, dawnymi tradycjami, które nadal żyją w społeczeństwie i wierzcie mi, są jego nierozerwalną częścią.Daphne przybywa na wyspę, żeby za kilkanaście dni wziąć na niej ślub z zamożnym człowiekiem z NY, którego jak jej się wydaje, kocha nad życie. Jest przekonana, że wraz ze Stephenem los dał jej drugą szansę po tragedii, jaka spotkała ją kilka lat wcześniej. Owszem los dał jej szansę, ale nie chodzi w tym wypadku o Stephena, a o zmiany, jakie dokonają się w samej Daphne po przybyciu na wyspę. I od tego momentu opowieść jest dla mnie samą magią. Daphne wspomina wakacje, które rokrocznie spędzała u babci, proste potrawy i ich smaki, których nigdy nie udało jej się odtworzyć, magię drobnych rzeczy (na które częstokroć nie zwraca się uwagi), opowieści, którymi ją raczyła babcia i wiele innych drobiazgów, okruchów, z których (jakby na to nie patrzeć) składają się wspomnienia i składa się toźsamość każdego z nas.
W pewnym momencie Daphne uświadamia sobie, że to za czym pędzi w NY jest niewiele warte, że to czego szuka jest na wyciągnięcie ręki. Co z tego wyniknie? Nie zdradzę. Gorąco zachęcam za to do sięgnięcia po Szept cyprysów. Książka porwała mnie może nie tyle literackim kunsztem autorki, bo ten nie czarujmy się, jest tak na 4,5/6, ale magią Grecji- mitami, smakami, klimatami, roślinami, słońcem, morzem, ot tym wszystkim co tworzy ten wspaniały kraj. Autorka genialnie ukazała Grecję. Należą jej się za to gorące brawa. Zachęcam was do sięgnięcia po Szept cyprysów i zanurzenia się w opowieści Daphne oraz magii Grecji, której nie pozna tak na prawdę żaden ξένος, czyli obcy, spędzający wakacje w hotelu all inclusive.
Magiczna książka, która bardzo mnie wzruszyła. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Magia cyprysowego szeptu

Ocena:
Autor:
Data:
Kim jestem? Czego chcę od życia? Co tracę w codziennym biegu? Takie pytania rzadko kiedy zadajemy sobie. Jeżeli nawet zaistnieją w naszej świadomości to udzielenie sobie szczerej rozmowy wymaga czasu i spojrzenia w przeszłość, a ta nie zawsze jest wygodna dla nas. Jednak prędzej czy później zaczynamy się zastanawiać nad tym co było, jest i będzie oraz swoim życiem, marzeniami. Dla niektórych może to być punkt zwrotny na dotychczasowej życiowej drodze, czasem wiąże się to z otwarciem na to ... co wydaje się niemożliwe.

Kiedyś Erikus był dla Daphne wakacyjną enklawą, tak różną od codzienności w amerykańskim mieście. Zamiast wysokich budynków, pędzących samochodów, wiecznie śpieszących się ludzi i ciągłego pomagania w tanim barze - lazurowe morze i niebo, plaża oraz przede wszystkim ona - jaja Evangelia. Kilka tygodni spędzanych na greckiej wysepce, wśród bliższej i dalszej familii, oraz znajomych pozwalało dziewczynie inaczej patrzeć na świat. Dawne mity i opowieści babci uczyły kultury przodków oraz wzmacniały związki z ziemią ojczystą przodków. Teraz Daphne wraca do tej oazy jako dojrzała kobieta by przygotować się do ślubu i pokazać ten raj na ziemi swojej kilkuletniej córeczce. Ostatnie lata były dla obu bardzo trudne, w krótkim czasie straciły bardzo wiele, przede wszystkim ukochanego męża i ojca. Nie ma już dawnej pogodnej nastolatki, zamiast niej jest zapracowana właścicielka restauracji i matka, wciąż zmagająca się z poczuciem winy. Nowy York to nie Erikus i życie podlega w nim całkiem innym zasadom, chociaż czy na pewno? Babcia Evangelia ma swoje zdanie, lecz teraz liczy się dla niej spotkanie z wnuczką i prawnuczką, wyczekiwane od dawna i niosące z sobą ogromną radość. Staruszka wie dobrze co oznacza zmaganie się z losem i ludzkimi dramatami, jednak najważniejsza jest dla niej rodzina. Coś jeszcze czeka na Daphne - dar jaki mają kobiety w jej rodzinie, kiedyś chciała usłyszeć i zrozumieć szept cyprysów, ale po latach nie wierzy już w tę magię i spuściznę wcześniejszych pokoleń. Czas wyleczył ją z dawnych marzeń, jest twardo stąpającym po ziemi człowiekiem, od którego zależy tak wiele i wielu. Ale czar Erikusa ma niezwykłą siłę i coraz bardziej kusi by zastanowić się na sobą i podjętymi decyzjami. Czy były one właściwe? Może narodziły się z niewłaściwych pobudek? Ślub już tuż tuż, narzeczony czeka, a potem wspólna przyszłość - zaplanowana i bezpieczna. Pytanie tylko czy tego Daphne chce naprawdę?

Ktoś burzy wypracowany spokój, każe spojrzeć w przeszłość, odsłania tajemnice. Jak na ich tle wypada właścicielka znanej restauracji z Nowego Yorku? Co i przede wszystkim kto jest dla niej ważny? Jeżeli wsłucha się w samą siebie zrozumie nie tylko szept cyprysów, ale i odnajdzie odpowiednią drogę w życiu.

Książka Ivette Manessis Corporon to magiczna opowieść nie tylko dla kobiet, chociaż to one odgrywają w niej główną rolę. Autorka odsłania przed czytelnikami świat w jakim liczy się przede wszystkim człowiek i rodzina, bliższa i dalsza, oraz siła wspólnych przeżyć. Fabuła koncentruje się wokół Daphne, młodej kobiety, matki, wdowy i przyszłej panny młodej, poznajemy ją w momencie kiedy wraca do miejsca skąd pochodzą jej rodzice. Po części jest to podróż sentymentalna, po części próba przywołania przeszłości, ale jej prawdziwy sens odkryć można wraz z kolejnymi, przeczytanymi, stronami. "Szept cyprysów" opowiada o bólu, strachu, zagubieniu i miłości, nie jest to jednak historia smutna, lecz pełna radości i ciepła. Przeszłość i teraźniejszość są w niej splecione w nierozerwalną całość, tak samo jak rodzinne więzi oraz niezwykły dar, wydający się jedynie babciną opowiastką do momentu gdy odkrywa się jego istotę. Dodatkowym smaczkiem tej książki jest jej kulinarna strona - pełna smakowitych dań, których przepisy są podane miedzy wierszami.

"Szept cyprysów" to książka rozgrywająca się w czasie wakacji, lecz nie jest tylko lekturą na ferie. Mity greckie, współczesne problemy, miłość i niezwykła atmosfera tworzona przez bohaterów są równie dobre w letnie dni jaki i zimniejsze pory roku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena