Koszyk 0
Opis:
Nazywali ją Wodną Claire.  Kiedy morze wyrzuciło ją na brzeg, nikt nie wiedział, że pochodzi ze społeczności, w której nie istnieją kolory i uczucia. Że w wieku lat trzynastu stała się Naczyniem. Że jako czternastolatka nosiła Produkt. Że ukradziono go z jej ciała. Claire urodziła syna, ale nigdy nie dowiedziała się, co się z nim stało. Jak ma na imie? Czy w ogóle wcią ... ż żyje?  Miała o nim zapomnieć, ale okazało się to niemożliwe. Teraz nie cofnie się przed niczym, by odnaleźć dziecko, nawet jeśli będzie to wymagało niewyobrażalnej ofiary. "Syn" raz jeszcze przenosi czytelników do mrożącego krew w żyłach świata wielokrotnie nagradzanej powieści "Dawca", a także "Skrawków błękitu" i "Posłańca". W długo wyczekiwanym finale niesamowitej serii książek Lois Lowry ukazuje ostateczne starcie dobra ze złem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lois Lowry
  • 2015
  • 1
  • 392
  • 195
  • 125
  • 9788364297618
  • 9788364297618
  • ZCV0B
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Dobre rozwinięcie historii

Ocena:
Autor:
Data:
Nie potrafię porównać rzeczywistości stworzonej przez Lowry z żadnym innym książkowym światem. Teoretycznie każdą książkę można czytać osobno, zajmując się historią pojedynczej osoby, z którą wiąże się bezpośrednio jednostkowy tytuł. Pierwsze dwa tomy podają całkiem osobne informacje, w trzecim wreszcie zrozumiałam, gdzie szukać połączenia. Syn to ponowne wejście w chłodny i ascetyczny klimat Dawcy, w pozornie idealny świat, gdzie każdy człowiek ma swoje miejsce ... a choroby i nieszczęście nie istnieją. Mając jednak wiedzę z wcześniejszych części cyklu domyślać się można, że wszystko runie - i narracja szybko pokazuje, gdzie należy szukać rys. Nie ma potrzeby przedstawiania społeczności i konstrukcji idealnego miasta. Główna bohaterka mierzy się z wieloma trudnościami, o których mowa w Dawcy, szybciej jednak niż bohater tamtej powieści przekracza granice - swoje oraz te stworzone przez ludzi. Historia jest żywa, wartko i logicznie rozpisana. Chociaż zwroty akcji występują, nie są nastawione na zaskoczenia i zwiększanie gradacji napięcia, ale na utrzymanie uwagi czytelnika i rozbudzenie jego refleksji. Jest w tym pisaniu pewna lekkość, w której łatwo się zauroczyć, nawet jeśli głęboki sens utworu jest bolesny i cierpki. Lektura każdego z poprzednich tomów kwartetu zajęła mi nie więcej niż pół dnia i tak samo było tym razem. To przejrzysty, zgrabnie napisany tekst. Teoretycznie wolny od męczących, filozoficznych rozważań, chociaż tak naprawdę ma w sobie coś podobnego do przypowieści. Prostota służy lepszemu zrozumieniu sensu niedosłownego, wpisanego w atrakcyjną historię. To historia o uczuciach, przede wszystkim miłości matki do syna, rozpisana w sposób łudząco przypominający rozbudowaną baśń, w której główna bohaterka musi przejść przez wiele prób, które mają udowodnić, że jej uczucia i determinacja są prawdziwe. Tak naprawdę Lois Lowry używa motywów kanonicznych, prostych i oczywistych. W Synu czytelność i oczywistość są dla mnie jeszcze bardziej widoczne, jednak nie uważam tego za wadę. Może jedynie wieńczącej cykl walce dobra ze złem brakło siły i energii, która towarzyszyła końcówce Dawcy. Dla mnie więc Syn bardziej od podsumowania całego kwartetu jest po prostu jego osobną cząstką. Tak na niego patrząc ocenię go bardzo wysoko. Ma w sobie lekkość i prosty urok.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/12/syn-lois-lowry.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wzruszająco i z przesłaniem

Ocena:
Autor:
Data:
"Pragnęła tylko być ze swoim dzieckiem, czuć ciepłą miękkość jego szyi, gdy tuliło się do niej, szeptać do niego i wiedzieć, że z radością słucha jej głosu. Ale uczucia te... były niewłaściwe. Nienormalne. Niedozwolone."

Żal mi, że to już koniec tego cyklu, wspaniale się w nim odnalazłam, i choć kierowany do młodzieży, to jednak potrafi wciągnąć i starszego czytelnika. Czwarty tom fantastycznie spina klamrą poruszane wcześniej wątki ... otrzymujemy wiele uzupełniających informacji z przeszłości bohaterów, poznajemy ich wzajemne powiązania i zależności, śledzimy na bieżąco wyzwania, jakie przed nimi stawia przeznaczenie. Mnóstwo przygód, zaskakujących wydarzeń, ciekawych zbiegów okoliczności, a przy tym różnorodne odcienie walki dobra ze złem, ścierania się ludzkich ułomności i wyjątkowych umiejętności, przebudzania się cech świadczących o złożoności charakterów, i to w świecie, w którym obowiązuje jednolitość i jednorodność, a indywidualizm i własne zdanie są niepożądane i eliminowane. To także fascynująca opowieść o sile rodzicielskiej miłości, odwadze przeciwstawienia się narzuconym regułom, oddaniu i poświęceniu. Dynamiczna akcja, sporo niespodziewanych zwrotów akcji, niebezpiecznych prób hartu ducha i śmiertelnych zagrożeń. Książka dostarcza wiele czytelniczej satysfakcji, lekka i swobodna narracja, wypełniona emocjami, umiejętnie stopniująca napięcie, zachęcająca do śledzenia fabuły, przeżywania wspólnie z bohaterami ich przygód, poznawania intrygująco wykreowanego świata.

Młodziutka Klara nie potrafi zapomnieć o synu, za wszelką cenę pragnie towarzyszyć mu w życiu, a nie jest to możliwe w społeczeństwie, które neguje intensywne uczucia, oferując bezbarwną rzeczywistość, bez koloru, muzyki i spontaniczności. Nie zna imienia chłopczyka, nie powinna nawet poznać jego płci, nie może go swobodnie przytulić, spędzić z nim radosnych chwil, nauczyć czegoś od serca i przekazać uczucia. W tym społeczeństwie nie ma uzasadnienia dla słowa kocham, nie dopuszczają do tego surowe zasady i pigułki przyjmowane przez członków osiedlowej społeczności. Za sprawą zaskakującego zbiegu okoliczności dziewczyna wyrusza wypełnioną bolesnymi przygodami i smutkiem podróż. Pragnie odnaleźć swoje dziecko, które zaginęło w zaskakujących okolicznościach. Czy morze i góry okażą się jej wybawieniem? Ile niebezpieczeństw na nią czeka? Dlaczego przyjdzie jej podjąć tak trudne życiowe decyzje? Jaką ofiarę poniesie w imię bezgranicznej i najczystszej miłości? Niezwykle interesująco rozwinięte zostały również losy Jonasza, Kiry i Gabiego. Z wielką przyjemnością ponownie spotykamy się z nimi, chętnie im kibicujemy i sympatyzujemy z nimi. Powieść napisana lekkim i sugestywnym stylem, z pouczającym przesłaniem subtelnie wplecionym w scenariusz akcji, wzruszającym i zmuszającym do refleksji. Ciekawa propozycja czytelnicza, z którą warto zapoznać się, podobnie jak z poprzednimi tomami cyklu.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena