Koszyk 0
Opis:
W ciągu kilku tysiącleci swojej historii Sycylia wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Ta słoneczna wyspa wraz ze swymi plażami, gajami oliwnymi i zabytkami architektury antycznej nieraz pogrążała się w głębokim mroku. Peter Robb, zafascynowany tym pełnym sprzeczności regionem, którego oszałamiające piękno kontrastuje z brutalnością doskonale zorganizowanych struktur przestępczych, oparł się pokusie mitologizacji Sycylii. Mafii w jego wydaniu daleko od romantyzmu ... honor i lojalność zastąpiły bezwzględny terror, korupcja i krętactwo, a granice dzielące ją od świata wielkiej polityki niemal całkiem się zatarły. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Peter Robb
 • 2013
 • 1
 • 408
 • 215
 • 135
 • *, 9788375365290
 • 9788375365290
 • ZB30S

Recenzje czytelników

Mafijne działanie znajduje odbicie w historycznym stanie

Ocena:
Autor:
Data:
Sycylijski mrok zacną książką jest. Książka nie tylko odnosi się do mafii, ale także to historii Włoch I Sycylii jako takich. Kolejne strony wciągają i pozwalają zrozumieć historyczne powiązania między Sycylią, a mafią. To zdecydowanie mocne strony książki. Jeśli w naszych podbojach czytelniczych udało nam się zaliczyć choćby El Narco uderzając stają się podobieństwa w działaniu włoskich klanów mafijnych i karteli narkotykowych. To powiedziawszy ... dochodzimy do pewnego problemu konstrukcyjnego książki. Jak na ironię autor potrafi pisać to staję się podstawą problemu. Książka w skrócie dzieli się na historię mafii, historię Włoch a szczególnie Sycylii, oraz punktów, w których wspomniane historie się stykają. Mamy więc tu dwie narracje. Zazwyczaj w takich przypadkach kończy się na tym, że do gustu przypada nam jedna lub druga, a pozostawiona jest jak brzydka licealistka podpierająca ścianę. Mrok cechuje się licealistkami, które śmigają na parkiecie. I jest to plaga obfitości. Zagłębiając się w historię Włoch nie chcemy by się kończyła. Czytając o historii mafii również nie chcemy by się kończyła. Ponieważ następują one po sobie wybijani jesteśmy z rytmu czytelniczego i mi to doskwierało. Pominąwszy to jest to zdecydowanie bardzo dobra książka, po którą warto sięgnąć. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sycyljski mrok

Ocena:
Autor:
Data:
"Sycylijski mrok" to reportaż o tematyce, która została wykorzystana w niezliczonej ilości książek, filmów, to temat zatrważający i jednocześnie ciekawy. Mowa tu o Mafii Sycylijskiej. Nie tylko Sycylia, ale i całe Włochy, słyną z dwóch rzeczy: pizzy i przestępczości. O ile to pierwsze wszyscy uwielbiają, o tyle to drugie często powoduje ciarki i wszyscy zastanawiają się, jak to możliwe, że mafia jest tak silnym zjawiskiem w pięknym słonecznym kraju, a już na pewno mało jest osób ... które mają odwagę sprzeciwić się istnieniu tych grup choćby poprzez napisanie o nich szczerego reportażu. Dziś przedstawię właśnie jednego z takich odważnych, a konkretniej jego książkę, która co śmieszniejsze, została przetłumaczona na wiele języków, a z obawy przed mafią nie wydano jej do tej pory we Włoszech!

Peter Robb wbrew pozorom, nie jest Włochem. Urodził się w Australii i tam też dorastał. Do Europy zawitał w 1971 roku i podjął się różnych prac, od wykidajły, po wykładowcę na Uniwersytecie w Oulu (Finlandia) i Istituto Universitario Orientale w Neapolu. Wtedy też poznał Włochy "od kuchni". "Sycylijski mrok"to jego debiut z 1996 roku, oprócz tej książki, ma na swoim koncie parę innych, o podobnej tematyce reportażowej.

"Sycylijski mrok" to literacki obraz wielkiego paradoksu, jakim są Włochy, a szczególnie Sycylia. Z jednej strony to jeden z najbardziej słonecznych, ciepłych rejonów na świecie, oblegany przez turystów. Jest to także najbardziej "rodzinny" i zabawowy rejon Włoch, gdzie życie naprawdę toczy się wolniej, a także zawsze świeci słońce. Z drugiej strony, to też skupisko i główna miejscówka włoskiej mafii. To właśnie tu znajdują się przestępcze grupy, mające swoją nawet kilkuset letnią historię, a opowieści niczym z filmów czy książek, naprawdę się tam zdarzają. Czytając ten reportaż, naprawdę zadziwiło mnie to, że wiele z mitów, które krążą po świecie, mówiące o pokoleniach mafiozów, ich interesach i okrucieństwie, okazuje się być prawdą. Na Sycylii i nie tylko, panuje korupcja, strach i bezwzględność, co jest jednak najbardziej zatrważające, nie wydaje się, aby można było zakończyć działalność tych terrorystów, bo mafia to już nie tylko ukryte i tajemnicze grupy, ale i często znane i wysoko postawione osoby ze świata polityki, telewizji, wiele policjantów i bogatych biznesmenów. Trudno więc pozbyć się tego procederu, kiedy należą do niego osoby, które powinny z nim walczyć.

Peter Robb pokazał prawdę o mafii, niczego nie ukrył i nie pominął. Jego reportaż jest szokująco dokładny i przepełniony szczegółami, a treści jest naprawdę dużo, nie ma ani jednego wolnego wersu czy zbędnych informacji. Czytając ma się wrażenie, jakby książka zawierała zeznania policyjne, jest w niej ogromna ilość nazwisk, opisy zbrodni, przekrętów i działania Sycylijskiej mafii. To chyba najdokładniejsza książka o tej tematyce jaka powstała na całym świecie i miałam wrażenie, jakby były to gotowe dowody dla policji zebrane w jednym reportażu na 400 stronach. Po tej lekturze chyba każdy byłby pod wrażeniem nie tylko sumienności i profesjonalizmu autora, ale i przede wszystkim jego odwagi, której naprawdę trzeba mieć sporo, by napisać coś takiego.

Myślę, że dla wielbicieli tych tematów, a także fanów kryminałów czy osób lubiących "tematykę włoską" jest to najlepsza książka na jaką mogą trafić i zdecydowanie ją polecam.

Dodatkową ciekawostką, która mnie ujęła, była króciutka legenda na początku książki. To naprawdę dobry pomysł na rozpoczęcie takiej książki. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena