Koszyk 0
Opis:
"Syberiada polska" to pierwsza część cyklu powieściowego Zbigniewa Domino, wysoko ocenianego i bardzo dobrze przyjętego przez krytykę i czytelników. To w niej przedstawiony jest dramat ludności polskiej wyrzuconej ze swoich domów i masowo deportowanej z Zachodniej Ukrainy na Syberię i do Kazachstanu. Poprzez losy głównego bohatera Staszka Doliny poznajemy dramatyczną walkę o przetrwanie i zachowanie życia jego najbliższych i pozostałych przesiedleńców na tle dzikiej ... ale wspaniałej przyrody syberyjskiej Tajgi. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Zbigniew Domino
  • 2013
  • 512
  • 200
  • 140
  • 978-83-63-773-23-6
  • 9788363773236
  • ZAUZW

Recenzje czytelników

Wstrząsająca, pouczająca, wzruszająca, wartościowa, najlepsza

Ocena:
Autor:
Data:
Sięgnęłam po nią trochę z rozpędu. Moja Babcia została wywieziona na Syberię, więc trochę z poczucia obowiązku, trochę z ciekawości (czy ktoś nie opisał jej losów) wertowałam literaturę z tej dziedziny. Właśnie wertowałam, ale przy Syberiadzie polskiej...musiałam się zatrzymać. Już po pierwszych stronach poczułam się jakbym tam była...jakbym z tymi ludzmi jechała wagonami śmierci, jakbym przeżywała każde odejście, strach, radość, głód, ale i miłość opisaną na kartach ... ale napisaną przez prawdziwe życie. Bohaterowie wdarli się w moją głowę, zawładnęli moimi emocjami...nie mogłam o niczym innym myśleć...Ktoś powie- WARIATKA- ale ta książka naprawdę tak na mnie oddziaływała. Nie wiem dlaczego? Bo losy własnej Babci nie zrobiły na mnie takie wrażenia (a wydawało mi się, że zrobiły ogrome)...Nie wyobrażam sobie nie mieć tej książki, a gdy kiedyś zapragnę opowiedzieć swoim dzieciom o wojnie...na pewno zacznę od wręczenia im tej powieści...To będzie dobry wstęp d poznania naszej historii Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wspaniała, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Doskonała, rewelacyjna powieść, którą każdy powinien przeczytać.
Przyznam się od razu, gdyby nie reklama filmu, który na podstawie książki nakręcił Janusz Zaorski, najprawdopodobniej nie sięgnęłabym po tę powieść, a tak wiele bym straciła. Po raz kolejny uzmysłowiłam sobie, że przy wyborze lektury nie warto kierować się tylko reklamą czy modą lub też piękną okładką.
Wiedziałam, że Syberiada polska to nie łatwa, przyjemna, promienna lektura, wiedziałam, że mnie poruszy, ale nie przypuszczałam ... że aż do tego stopnia. Opowiadając naprzemiennie losy kilku rodzin i wplatając je w historię, autor sprawia, że jesteśmy z bohaterami jeszcze bardziej związani.
Rodziny - Kalinowskich, Daniłowiczów, Korczyńskich, Jaworskich, Dolinów, Żyda Bialera staja się nam bliskie. Losy - Ireny Puc, Ilnickich, Sylwii Krakowskiej, nie są dla nas opowieściami o obcych osobach, są opowieściami o ludziach, których znamy i jednocześnie bez względu na ich czyny podziwiamy za odwagę, za siłę do walki.
Zbigniew Domino w wyjątkowo przejmujący sposób opisał zgony dzieci, rozpacz rodziców, bezsilność, próby zdobycia choćby odrobiny pożywienia, czy mleka dla dzieci. Jednocześnie ukazał drugi, kiełkujący, ale istniejący świat - świat miłości, romansów, tajnej szkoły, spotkań towarzyskich.
Dzięki niezwykle sprawnemu pióru autora, śledzimy losy bohaterów od momentu podpisania paktu Ribbentrop- Mołotow (który zdecydował o ich losie), aż do zakończenia II wojny światowej, poznajemy skutki bezsensownej i okrutnej czystki etnicznej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena