Koszyk 0
Opis:
Jan Paweł II niestrudzenie głosił Ewangelię nawet wtedy, gdy milczał dotknięty chorobą. Dla milionów ludzi różnych ras, narodowości i wyznań był prawdziwym świadkiem Chrystusa. Historia życia Ojca Świętego, przeplatana jego osobistymi wspomnieniami, zawiera liczne anegdoty, wypowiedzi przyjaciół i współpracowników. Ta szczególna biografia uzupełniona jest o cenne dokumenty - listy Karola Wojtyły do Ojca Pio, kolejne wersje testamentu Papieża czy świadectwa cudów ... jakie dokonały się za jego wstawiennictwem, w tym cudu beatyfikacyjnego. Wzruszeń dostarcza lektura korespondencji nadsyłanej przez dzieci i stroskanych rodaków, przedstawicieli Kościoła i państwa polskiego, a także dziękczynnych modlitw - w tym Matki Teresy z Kalkuty - za niezwykły dar, jakim był dla współczesnego świata ten pontyfikat. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • twarda
Mniej Więcej
  • Joanna Wilkońska
  • 2014
  • 438
  • 210
  • 155
  • 978-83-277-0065-0
  • 9788327700650
  • ZBFAV

Recenzje czytelników

Bóg tak chciał

Ocena:
Autor:
Data:
Jan Paweł II - papież który pozostał człowiekiem. Otworzył Kościół na świat i nadał swojemu urzędowi bardziej ludzką twarz. Dla milionów ludzi różnych ras, narodowości i wyznań był prawdziwym świadkiem Chrystusa. Papież- pielgrzym, który odwiedził 130 krajów i ok 900 miejscowości. Kochany przez współczesny świat i umiejący tę miłość odwzajemnić.

„Święty Jan Paweł II. Historia życia” to biografia Ojca Świętego opisująca drogę życia Karola Wojtyły ... Zawierająca najważniejsze oraz te mniej ważne fakty z jego życia, które zostały wzbogacone osobistymi wspomnieniami, licznymi anegdotami oraz wypowiedziami przyjaciół i współpracowników. Publikacja zawiera również cenne dokumenty - listy Karola Wojtyły do Ojca Pio, kolejne wersje testamentu Papieża oraz świadectwa cudów, jakie dokonały się za jego wstawiennictwem.

Karol Wojtyła – Lolek wychowywał się w bardzo religijnej rodzinie. Był zdolnym i koleżeńskim młodzieńcem. Nigdy nie ściągał i zawsze chętnie pomagał kolegom. Chciał studiować filologię polską, zgłębiać tajemnice poezji i twórczości pisarzy romantycznych. Jednak wojna pokrzyżowała jego plany- Uniwersytet Jagielloński został zamknięty. Skończyła się także gra w teatrze i rozpoczęła się ciężka praca, najpierw w kamieniołomach, później w fabryce chemicznej. Mając zaledwie 20 lat stracił ostatnią z osób, które kochał. To wydarzenie zmusiło go do głębokiej refleksji nad swoją przyszłością. Pragnął pomagać i służyć innym. Długo zastanawiał się, jaką rolę przeznaczył dla niego Pan Bóg.

„Po śmierci mojego ojca w lutym 1941 roku zacząłem stopniowo uświadamiać sobie moją prawdziwą drogę. Pracowałem w fabryce, oddawałem się, na ile pozwolił na to terror okupanta moim skłonnościom do literatury i sztuki dramatycznej. Moje powołanie kapłańskie stało się wówczas realne, jako niepodważalne i bezwarunkowe postanowienie...Zostanę księdzem.”

Rozpoczął naukę w podziemnym seminarium i w 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Rozpoczął misję duszpasterską. Swoją postawą szybko zaskarbił sobie zaufanie i uznanie wiernych.

„Matka kazała mi iść posłuchać go. Usłyszawszy go raz chodziłem co niedzielę, w sekrecie przed otoczeniem, przed którym manifestowałem swój antyklerykalizm i ateizm... Wszytko, co mówił, było mi znane i wszystko było zaskakujące.”

Jednak najważniejsza data w jego kapłańskiej służbie przypada na 16 października 1978, kiedy został wybrany na Biskupa Rzymu i przybrał imię Jan Paweł II.

Jego pontyfikat trwał 27 lat. Był papieżem, który odbył najwięcej podróży zagranicznych oraz najwięcej osób wyniósł na ołtarze. Niejednokrotnie zaskakiwał, wprawiał w zgorszenie i zakłopotanie służby watykańskie. Miał świadomość, że trzeba zmienić stosunek Kościoła do zwykłego człowieka i to właśnie czynił. Kochały go miliony, ale szczególne miejsce w jego sercu miała młodzież i to właśnie do niej kierował swoje ostatnie słowa.

„Szukałem Was, A teraz wy przyszliście do mnie, za to bardzo wam dziękuję.”

Jaki był Karol Wojtyła?

„Pewnego razu zimą Karol Wojtyła przyszedł do pracy spóźniony, cały był przemoczony. Jak się okazało , nie miał na sobie podszytej futerkiem kurtki, w której zwykle chodził. Koledze Józefowi Dudkowi, wyjaśnił, że spotkał na ulicy starego człowieka bliskiego zamarznięciu. Oddał mu swoje okrycie uważając, że młodszemu łatwiej wytrzymać ziąb.”
„Siedząc w stroju Wojownika Ojciec Święty powiedział: Chrystus nie jest tylko Bogiem, lecz również Człowiekiem. A jako Człowiek tu jestem również Afrykańczykiem.”

„Nie tylko nigdzie się stąd jeszcze nie wybieram, ale chcę tu przespać noc. Przyjechałem specjalnie z Rzymu, aby Wam, tu w Tarnowie, powiedzieć dobrej nocy.”

Ostatnie rozdziały autorka poświęca procesowi beatyfikacyjnemu Jana Pawła II, cudom dokonanym za życia i po śmierci. Testamentowi, Pokoleniu JP2 oraz kultowi Papieża w Polsce. Nie zabrakło również fotografii uwieczniających nie tylko ważne momenty z życia Karola Wojtyły. Wielu wzruszeń dostarcza lektura korespondencji nadesłanej przez dzieci i rodaków, a także dziękczynnych modlitw – w tym Matki Teresy z Kalkuty.

Joanna Wilkońska w niezwykłe ciekawy i przystępny sposób opisuje życie Karola Wojtyły. Opowiada o jego dzieciństwie, młodości oraz późniejszej posłudze Biskupa Krakowa i Rzymu. Nie zapomina o tle przedstawionych wydarzeń, opisując nie tylko ważne miejsca i osoby z życia Ojca Świętego, ale też realia panujące w ówczesnym czasie. Karola poznajemy nie tylko przez pryzmat jego poglądów i czynów, ale też poprzez relacje i spostrzeżenia innych osób, z którymi wchodził w relacje, bądź na krótka chwilę stawał na ich drodze.

I choć biografia Jana Pawła II jest powszechnie znana, to tej publikacji warto się przyjrzeć, ponieważ jest ciekawym studium życia i nauk jednego z najważniejszych Polaków, który dokonał rzeczy wielkich. Pobudzająca do refleksji, intrygująca, pozwalająca odkryć Papieża na nowo i przypominająca dlaczego zagościł w naszych sercach Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

<3

Ocena:
Autor:
Data:
Publikacja Joanny Wilkońskiej nie jest obiektywna. Czytelnik z łatwością wyczuje, że autorka żywi swojego bohatera uczuciami, że jest on dla niej kimś ważnym. Poza tym książka Wilkońskiej nie jest suchą biografią, w której autorka wylicza kolejne fakty i podpiera je datami. To raczej ciepła opowieść o wspaniałym człowieku, którego pokochał cały świat. Całość ubarwiają liczne anegdotki, ciekawostki, fragmenty wypowiedzi samego Jana Pawła II i kawałeczki listów ... które dzieci i dorośli przesyłali do drogiego papieża.

Więcej na: all-you-need-is-book.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena