Koszyk 0
Opis:
Na przekór wszystkiemu. Niewiele jest na świecie osób tak sympatycznych, ciepłych i życzliwych jak Gabrysia. Nie bez powodu młoda polonistka jest lubiana i szanowana nie tylko przez swoich wychowanków. Gabrysia wytrwale i dzielnie stawia czoła wszystkim wyzwaniom, które stają na jej drodze. A przecież ma jeszcze na głowie ukochaną córkę, dom i męża. No właśnie: męża, który - delikatnie rzecz ujmując - w ogóle jej nie wspiera, nie mówiąc już o jakimś większym zaangażowaniu w życie rodzinne ... Uciekając od szarej rzeczywistości i poszukując przestrzeni, w której mogłaby po prostu "być sobą", Gabrysia pod pseudonimem Inga pisze bloga. Angażuje się także w pracę zawodową, podejmując się utworzenia sprawnie działającego kółka teatralnego. Jednocześnie poznaje wstydliwy sekret Mateusza, nieśmiałego chłopca borykającego się z brakiem zainteresowania ze strony rodziców. Próbuje go wesprzeć, jednak nawet nie przypuszcza, że niedługo sama będzie potrzebowała pomocy... Jak poradzi sobie z wszystkimi zobowiązaniami? Czy Nikt_Ważny, wytrwały czytelnik jej wpisów, nie stanie się dla niej właśnie Kimś...? Patronat medialny: Portal Pisarski Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Aneta Rzepka
 • 2012
 • 1
 • 328
 • 200
 • 130
 • 978-83-7674-161-1
 • 9788376741611
 • ZAGML

Recenzje czytelników

Tragedia skryta w czterech scianach

Ocena:
Data:
Wieczór z książką "Świat w pastelach Ingi" zaliczam do udanych. Książka jest fantastycznym kobiecym czytadłem, które zmusza do pochylenia się nad tematem samotności.


Aneta Rzepka odkrywa przed nami różne jej oblicza.

Gabrysia to nauczycielka w szkole podstawowej. Jest bardzo lubianym i cenionym pedagogiem zarówno przez uczniów jak i współpracowników. Chętna do pomocy, miła. Dla każdego ma dobre słowo, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, sprosta każdemu wyzwaniu ... Gabrysia pod uśmiechem próbuje ukryć swoją bezradność, domowe problemy. Jej mąż Michał nie wspiera jej, nie pomaga w obowiązkach domowych ani w wychowywaniu córeczki. Jest tyranem. Próbuje kontrolować życie Gabrysi.

Aby uciec od rzeczywistości, od kłopotów, Gabrysia pod pseudonimem Inga prowadzi bloga. Staje się on dla niej odskocznią, miłą rozrywką i miejscem internetowych pogaduszek z mężczyzną o nicku Nikt_Ważny. To on pomaga Gabrysi spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i podjąć ważne decyzje. Próbuje wesprzeć ją na duchu, wzmocnić jej poczucie własnej wartości.

Być może niektórym, pomysł na powieść Anety Rzepki wyda się banalny. Jednak opisane przez nią życie jest udziałem wielu kobiet, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Trudno im pomóc, gdyż chowają się w swoich skorupach, odgradzają od dobrych rad i życzliwych osób. To wstyd nie pozwala im przyznać się do tego, że są ofiarami przemocy. Skrywają swoje poniżenie w czterech ścianach.

Książka porusza temat samotności i różnych jej odmian. "Świat w pastelach Ingi" odkrywa samotność w związku, czego przykładem jest Gabrysia, która nosi na barkach cały świat. Samotność wynikająca z braku rodziny i samotność dziecka w obliczu uzależnionego świata dorosłych. Aneta Rzepka przestrzega nas, by nie zamykać się na problemy ludzi w naszym otoczeniu. Jedno dobre słowo, miły gest, odrobina zainteresowania może zmienić czyjeś życie, dać pretekst do wprowadzenia w nim zmian.

Tyle się teraz słyszy o ludzkiej znieczulicy. Nikt już nie zauważa krzywdy, nie reaguje na krzyk o pomoc, omijamy szerokim łukiem żebrzących ludzi... "Świat w pastelach Ingi" przypomina, czym jest człowieczeństwo i że bycie dobrym nic nas nie kosztuje.

Aneta Rzepka prostymi słowami, w nieskomplikowany sposób pisze o rzeczach ważnych w życiu każdego człowieka. Porusza serce i wzrusza. Z łatwością łączy różne wątki i przeplata je jak doświadczona prządka. Polecam.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia Ingi wcale nieidylliczna

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to moje pierwsze spotkanie z Anetą Rzepką - choć w swoim dorobku pisarskim ma już łącznie cztery powieści - i uważam je za bardzo udane.
"Świat w pastelach Ingi" to - w mojej ocenie - dobra polska powieść obyczajowa, napisana sprawnie, logicznie i dobrym językiem. Sytuacja rozwija się w dwóch płaszczyznach: w realu, gdzie poznajemy bieżące zdarzenia z życia młodej polonistki Gabrysi oraz na jej blogu internetowym "Świat w pastelach Ingi" ... które na końcu powieści bardzo ciekawie się łączą. Książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem, choć poruszana tematyka nie jest tak idylliczna jak okładka i dotyka wielu trudnych problemów, jak: samotność, przemoc w rodzinie, alkoholizm, choroba, zaniedbywanie dzieci... Polecam serdecznie, warto poświęcić na nią dwa wieczory!

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena