Koszyk 0
Opis:
Czy książka uniwersyteckiego profesora poświęcona problemom politycznym, społecznym i gospodarczym może wciągać czytelnika bez reszty? Okazuje się, że tak – jeśli tyko pisze się o nich w sposób jasny i zrozumiały, wychodząc poza opłotki jednej dyscypliny. Jeśli używa się komunikatywnego języka. Jeśli erudycja i wiedza autora bierze się nie tylko z wielowątkowych studiów i skutecznego uprawiania polityki ... lecz również z niekończącego się pasma podróży do najciekawszych zakątków Ziemi i z udziału w najważniejszych debatach toczonych we współczesnym świecie. A tak właśnie jest w przypadku tej książki. Ledwie dwa i pół roku temu ukazał się "Wędrujący świat", który stał się wielkim bestsellerem, a profesor Grzegorz W. Kołodko zaskakuje nas znowu. Tym razem opowieścią nie mniej barwną, napisaną z polemiczną pasją i wielką siłą przekonywania, z dbałością o logikę wywodu i trafność argumentów, a przede wszystkim z literacką werwą. Tamta książka, o której wciąż głośno w kraju i za granicą, na mnóstwo pytań odpowiedziała, ale do niejednego też sprowokowała. Zaszły ponadto nowe procesy, wydarzenia i zjawiska – kryzys finansowy, migracje ludności, problemy z euro, ocieplanie klimatu, potęga Chin, nowy globalny ład, zahamowanie wzrostu gospodarczego, patologie społeczne, odmienne wizje przyszłości – do których trzeba się odnieść. I stąd właśnie "Świat na wyciągnięcie myśli". Gdy profesor Kołodko zabiera głos, inni słuchają. Oglądają go miliony polskich telewidzów, ale zarazem komentują amerykańscy Nobliści. Wykłady profesora ściągają rzesze studentów, a na publicznych spotkaniach nigdy nie jest pusto. Przede wszystkim jednak jego prace czytają tysiące ludzi na całym świecie. Tak będzie i tym razem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Grzegorz Kołodko
  • 2010
  • 0
  • 318
  • 230
  • 165
  • 97883-7648-4914
  • 9788376484914
  • Z7744

Recenzje czytelników

Z poglądami autora trudno jest polemizować...

Ocena:
Autor:
Data:
Nie można tej pracy rozważać oddzielnie od wydanego przed dwoma lat „Wędrującego świata”, książki, która stała się już zjawiskiem i ma swoją legendę. W maju tego roku, podczas Warszawskich Targów Książki, w obecności wielu kamer telewizyjnych i licznej publiczności, wydawca wręczył autorowi specjalną nagrodę za sprzedaż niespotykanej w przypadku książek ekonomicznych liczby 50 tys. egzemplarzy. Nagrodę nazwano wydawniczą „platynową płytą” ... porównując sukces książki do sukcesów najbardziej popularnych wykonawców muzyki rozrywkowej.

Z poglądami autora trudno jest polemizować, gdyż potrafi oponenta czy dziennikarza prowadzącego z nim rozmowę bezwzględnie zaatakować za niekompetencję czy niedostateczne przygotowanie się do wywiadu. Z drugiej strony jego wywody brzmią niezwykle sugestywnie i dopiero ponowna ich lektura, a czasem i jeszcze kolejna wywołuje w wielu miejscach tekstu krytyczne spojrzenie. Jednak jako całość zarówno poprzednio „Wędrujący świat”, jak i teraz „Świat na wyciągnięcie myśli” – choć tytuł brzmi pretensjonalnie, ale przez to i prowokująco – stały się już wydarzeniem naszego rynku książki, a także będą zapisane w dziejach polskiej myśli ekonomicznej.

Nowa książka ma charakter eklektyczny, składa się z różnorodnych tekstów, które jednak tworzą nieoczekiwanie logiczną całość. Znajdziemy tutaj nie tylko tekst autorski, obejmujący interesujące prognozy „dokąd zmierza ludzkość”, ale też wywiad z autorem, który przeprowadził dr Marcin Wojtysiak-Kotlarski, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, list otwarty autora do premiera Donalda Tuska, który rozpoczyna się od słów „pisze do Pana, bo mi żal”, a zawiera propozycje pakietu antykryzysowego („premier Tusk na list nie odpowiedział. Szkoda, że z tych rad nie skorzystał” – zaznacza autor), a także najciekawsze fragmenty bloga prowadzonego przez prof. Kołodkę z wpisami od kwietnia 2008 roku aż po sierpień tego roku. Dochodzą do tego opinie o poprzedniej książce autorstwa czytelników z wielu krajów świata, a na koniec przedruk listu „do wnuczki mojej wnuczki”, który stanowił poprzednio pointę „Wędrującego świata”, ale teraz został uzupełniony przez dwie wyimaginowane odpowiedzi „praprawnuczki Poliny”, z których druga kończy się stwierdzeniem „czas pokazał, że miałeś rację. Jestem z tego bardzo dumna i dlatego postanowiłam napisać o Tobie książkę”. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko na nią poczekać. Może również będzie bestsellerem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena