Koszyk 0
Opis:
Trzytomowa seria Świat Bizancjum omawia dzieje państwa bizantyńskiego od jego założenia po upadek w 1453 roku. Obecny, drugi tom poświęcony jest okresowi świetności Cesarstwa Bizantyńskiego, który kończy się wraz ze zdobyciem Konstantynopola przez Łacinników. Dziesięciu autorów ukazuje Czytelnikowi różne aspekty dziejów imperium, szukając przyczyn jego spektakularnego upadku. Prezentowany obraz historii Cesarstwa jest wielowymiarowy. Autorzy nie pomijają żadnej formy jego aktywności ... Przedstawiają dramatyczne uwarunkowania stosunków z sąsiadami, przebieg wojen, życie religijne, rozwój gospodarczy i przyczyny stagnacji. Czytelnik poznaje skomplikowany system władzy cesarskiej i śledzi jego przekształcanie z rodowego w dynastyczny. Ważne miejsce w tym obrazie zajmują dzieje chrześcijaństwa i Kościoła bizantyńskiego szukającego, w opozycji do Rzymu, własnej tożsamości. W kolejnej epoce militarna i gospodarcza potęga Łacinników doprowadzi Bizantyńczyków do utworzenia państwa narodowego. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAM
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jean-Claude Cheynet
 • 2011
 • 1
 • 676
 • 232
 • 156
 • 9788375055702
 • 9788375055702
 • ZA2XY

Recenzje czytelników

świat bizancjum

Ocena:
Autor:
Data:
Kolejna tom dziejów Cesarstwa Bizantyjskiego zachowuje układ pierwszego tomu. Książka w istocie nie może być określona jako "dzieje". Historia polityczna, a nawet religijną cesarstwa, została (podobnie jak w tomie I) ograniczona do minimum - zwartego i klarownego zarysu. Nie jest to jednak wada opracowania.
Faktyczny nacisk został położony na wielowymiarowy obraz społeczeństwa, we wszystkich odcieniach mozaiki, jaką tworzyło cesarstwo ...
Poza instytucjami społecznym i politycznymi cesarstwa, szeroko omówione zostały przemiany mentalne społeczeństwa w okresie przełomu (a w zasadzie dwóch przełomów jakimi było dla Bizantyjczyków pojawienia się najpierw najeźdźców arabskich, a potem łacińskich krzyżowców). Książka nie jest ograniczona do opisu życia dworu i armii, ale uwagę poświęca się również innym grupom społecznym - mieszczanom, ludności wiejskiej, a nawet Żydom i innym nie-grekom zamieszkującym ziemie cesarstwa.
Znaczącą zaletą książki jest również podjęcie, wcześniej często opracowanych pobieżnie, tematów związanych z organizacją życia ekonomicznego cesarstwa. Odrębnie omawia się gospodarkę wiejską, miejską oraz wielki handel i obrót pieniężny. Każdy dział książki niezależnie czy związany z mentalnością, religią, demografią, życiem politycznym, stanowi szerokie opracowanie poparte źródłami i najnowszymi badaniami.
Osobiście najwyżej oceniam, część książki poświęconą "podróży" w sensie historycznym po regionach cesarstwa. Odrębny opis sytuacji na Bałkanach, w Anatolii i Italii bizantyńskiej uważam za znak rozpoznawczy serii i niezwykle udany zabieg.
Rzetelność badawcza i oparcie opracowania na najnowszych ustaleniach, wraz z szeroką bibliografią opracowań w językach francuski, niemieckim i angielskim, uzasadnia wysoką ocenę pozycji w aspekcie naukowym.
Podsumowując, w książka niewątpliwie jest rozległą i dopracowaną pozycją. Autorzy są jednak w stanie zachować jasność wywodu, co niestety w pozycjach naukowych zdarza się nieczęsto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena