Koszyk 0
Opis:
Minął już przeszło rok od śmierci jej męża Martina, a Roe Teagarden wciąż jest w żałobie. Pragnie tylko jednego – zostać sama ze swoim żalem. Okazuje się to jednak niemożliwe, bowiem do Lawrenceton przyjeżdża ekipa filmowa. Na podstawie książki dawnego chłopaka Roe, Robina Crusoe, w której opisane zostało ich wspólne śledztwo w sprawie serii morderstw popeł ... nionych przed laty, zostanie nakręcony film.Mieszkańcy Lawrenceton są zachwyceni. Robin ponownie zbliża się do Roe, gdy jedna z aktorek zostaje zamordowana. Raz jeszcze dawni partnerzy łączą siły, aby odkryć mordercę – nie wiedząc, że kolejnym celem jest sama Roe…Wciągający kryminał retro z wątkiem romansowym w tle! Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Replika
  • miękka
Mniej Więcej
  • Charlaine Harris
  • 2015
  • 288
  • 200
  • 130
  • *, 978837674-470-4
  • 9788376744704
  • ZCXYE

Recenzje czytelników

Kolejny klimatyczny kryminał retro z cyklu o Aurorze Teagarden

Ocena:
Autor:
Data:
Charlaine Harris to sześćdziesięciu cztero letnia kobieta pochodzenia amerykańskiego. Jej twórczość sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Swą karierę zaczynała pisząc poezje, jednak po studiach zdecydowała się na pisanie powieści. Kobieta stała się sławna dzięki bestselerowemu cyklowi książek The Southern Vampire Mysteries, na podstawie którego powstał serial „Czysta krew”.

„Świadek ostatniej sceny” to już siódma z ośmiu powieści poświęconych Aurorze Teagarden ... Tym razem jak zwykle bohaterka znajduje się w pobliżu morderstwa. Jak wiadomo z poprzednich tomów kobieta ma tendencję do pakowania się w kłopoty. Na własną rękę próbuje rozwikłać zagadkę śmierci młodej aktorki. Prócz zmagania się z filmowcami, którzy próbują nakręcić jej życie, zmaga się również z utratą bliskiej osoby i samotnością.

Książka została napisana w trochę innym stylu niż poprzednie pozycje z tego cyklu. Większy nacisk został położony na prywatne sprawy bohaterki borykającej się z nagłą śmiercią męża. Nieco zagubił się wątek kryminalny, któremu poświęcony został stosunkowo niewielki fragment, ale mimo wszystko nie zabrakło elementu zaskoczenia. Bardzo lubię tę serię i choć poprzednie części podobały mi się bardziej, to uważam, że ta również jest godną polecenia pozycją. Wartka akcja sprawia, że czyta się ją wprost ekspresowo. Fabuła utrzymana jest w lekkim klimacie z gatunku kryminałów kobiecych, więc myślę, że zyska ona wielu zwolenników. Nie znajdziecie w niej przydługich, nudnych opisów. Zamiast tego czytelnik otrzymuje konkrety oraz szybko rozwijającą się akcję. Oczywiście podkreślę jak przy każdej recenzji z tego cyklu, że nie trzeba czytać poprzednich tomów by zorientować się o co chodzi, ale ja jednak polecam zapoznać się z historią od początku.

Aurora mimo upływu lat pozostaje tą samą niezdarną, humorzastą, odindywidualizowaną (i moją ulubioną) postacią literacką. Uwielbiam ją za jej temperament i dobre serce. W pewien sposób utożsamiam się z nią, choć muszę przyznać, że toczy ona ciekawsze życie od mojego. Normalny człowiek, który byłby wmieszany w łącznie z kilkanaście morderstw popadłby w jakąś chorobę psychiczną, ale to przecież Roe. Co jej nie zabije, to ją wzmocni.
Zawsze podziwiałam pisarzy, którzy mogą pokierować życiem bohaterów jak tylko im się podoba. Mogą dać życie i mogą je odebrać, mogą wplątywać bohaterów w nieustanne zawiłe historie, mogą przemieszczać się w czasie i przestrzeni, mogą coś zataić i coś zdradzić. Czytając po raz siódmy o poczynaniach Aurory przez moment, dzięki autorce poczułam się tak, jakbym była obok niej i razem z nią próbowała rozwikłać zagadkę.

Książkę polecam osobom lubiącym niezbyt wymagającą lekturę, choć jest to kryminał zakrawa on również o komedię. Lekkie pióro autorki potrafi zaciekawić, a przy tym wywołać uśmiech na twarzy. Całość toczy się w stylu retro, co nadaje powieści nieco starodawną, klimatyczną atmosferę. Mnie seria „kupiła” bez reszty, dlatego też z ręką na sercu polecam Wam cykl o Aurorze Teagarden.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"ŚWIADEK OSTATNIEJ SCENY" CHARLAINE HARRIS

Ocena:
Data:
"Świadek ostatniej sceny" to już siódmy tom przygód Aurory Teagarden. Jak można się domyśleć, i tym razem główna bohaterka znajdzie się w pobliżu morderstwa. Co z tego wyniknie? Roe na pewno wpakuje się w kłopoty. Tym razem będzie wyjaśniać tajemnicę śmierci młodej aktorki. Ponadto będzie musiała przejść utrapienie z filmowcami, którzy będą chcieli nakręcić jej życie. Jakby tego było mało przeżywa śmierć bliskiej osoby i stawia czoła samotności ...

Ta część wyróżnia się na tle swoich poprzedniczek. Całkiem zagubiony tutaj został wątek kryminalny. W całej książce jest mu poświęcony tylko niewielki fragment. Więcej informacji mamy na temat prywatnych spraw Aurory, która aktualnie przeżywa niespodziewaną śmierć swojego męża. Aurora podejmuje decyzję o rozpoczęciu nowego etapu w swoim życiu. Oprócz głównego wątku ciekawy jest wątek poboczny, dotyczący pracującej w bibliotece Patricii.

Co to głównego wątku wyjaśnienie śmierci aktorki jest dotychczas najciekawsze z całej serii - motyw działania zabójcy naprawdę potrafi zmrozić krew w żyłach. Zastanawiam się, czy wyobraźnia pisarki nie poniosła jej za daleko jeżeli brać pod uwagę relację oprawcy i ofiary.

W tym tomie pojawiają się postaci z poprzednich, przez co często mamy streszczenia przypominające zdarzenia z wcześniejszych części. Nie wiem czy autorka nie zaszkodziła tym czytelnikom - owszem, jeśli ktoś weźmie pierwszą lepszą książkę z tej serii to jest to dla niego ułatwienie, ale jak ktoś czyta według kolejności to ma się wrażenie, że niektóre rzeczy powtarzają się do granic znudzenia. Kolejną rzeczą, która powtarza się już po raz siódmy jest to, że Roe tradycyjnie znajduje ciało przypadkiem lub po prostu zjawia się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze i bierze udział w tropieniu mordercy.

Nie mam wątpliwości, że ostatni ósmy tom będzie miał takie same schematy. Liczę po ciuchu na bardziej rozwiniętą akcję i mniej perypetii osobistych głównej bohaterki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena