Koszyk 0
Opis:
Susza to thriller katastroficzny, który zabiera czytelnika do San Bernardino w Kalifornii dotkniętej klęską suszy. Brak wody stał się faktem. Władze wprowadzają grafik, według którego poszczególne dzielnice mają być pozbawione wody na okres czterdziestu ośmiu godzin. To jednak jest mrzonka. Wody nie będzie wcale, a przynajmniej dopóki wrócą deszcze. Społeczeństwo odpowiada buntem, dochodzi do zamieszek na ulicach, kradzieży, plądrowania, zbrodni i gwałtów. Dotyka to rodzinę głównego bohatera ... pracownika socjalnego - Martina Makepeace'a, byłego członka marines. Jego nastoletni syn przez katastroficzny splot wydarzeń zostaje wplątany w zbiorowy gwałt i zbrodnię; tafia do aresztu, skąd porywa go ojciec. Martin, będąc twardym wojownikiem, wielokrotnie stacza walki z ulicznymi bandytami, a także z bezwzględnymi agentami ochrony pod wodzą Josepha Wracka, sługi skorumpowanego gubernatora Kalifornii, Halforda Smileya. Agenci bez skrupułów tłumią zamieszki, strzelając do protestujących, a potem wyruszają w pościg za Martinem, który zabiera swoją rodzinę nad Jezioro Zaginionej Dziewczyny w Parku Narodowym Joshua Tree. Prowadzi go tam stary Indianin wraz ze swoimi dziećmi i wnukami, bowiem tylko on zna drogę. Czy zmierzą się i wygrają z siłami natury? Czy okrutniejsi będą agenci gubernatora? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Graham Masterton
  • 2014
  • 1
  • 400
  • 195
  • 125
  • 978-83-7885-956-7
  • 9788378859567
  • ZBJAH

Recenzje czytelników

Warto przeczytać.

Ocena:
Autor:
Data:
Nazwanie Suszy thrillerem katastroficznym jest wg. mnie lekką przesadą. Owszem mamy wielką katastrofę o tyleż przerażającą co realną w dobie, gdy zewsząd biją alarmy, iż Ziemia ginie. Jednak owa książkowa katastrofa mimo, że przerażająca (wszak bez wody żadne życie nie może istnieć) thrillerem wg. mnie nie jest. Ot jest to niezwykle sprawnie napisane, bardzo wciągające (przyznaję to) czytadło, które połyka się w kilka godzin. Trzeba jednak Mastertonowi przyznać ... iż zapewnił mi kilka godzin ciekawej lektury.Sztampowa do bólu książka, a jednocześnie taka, która w wielu miejscach zadziwia, a na pewno wciąga. Całość czyta się błyskawicznie, kilka godzin na lekturę w zupełności wystarczy. Efekt całościowy byłby lepszy (mimo sztampowości), gdyby nie psujące moim zdaniem wszystko zakończenie, tak przewidywalne, że aż zęby bolą. Ale i tak czytało się doskonale. Ot taki paradoks.
Po zakończeniu lektury miałam sporo refleksji, ale nie nad samą książką, ale poruszonym w niej tematem - tym co nas za kilkadziesiąt lat czeka, o ile jeszcze bardziej nie wdrożymy w życie zachowań w zakresie dbania o planetę i jej zasoby. Sortujemy śmieci, wyrzucamy baterie, plastiki etc do odpowiednich pojemników, wyłączamy prąd, nie lejemy bzdurnie wody, używamy jak najwięcej opakowań wielorazowego użytku itd. Ale czy to wystarczy?
Wydaje mi się, że Mastertonowi może nawet mniej chodziło o napisanie wielkiej powieści (którą Susza bez wątpienia nie jest), ale o stworzenie książki, która właśnie zmusi do chwili refleksji. Jeżeli chociaż co któraś osoba po lekturze niniejszej książki zmieni swoje postępowanie względem naszej planety, odpadków, wykorzystywania wody, prądu, to już będzie wielki sukces.
Zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Thriller, który poruszy każdego

Ocena:
Autor:
Data:
Nieraz jest tak, że nie potrafimy w pełni docenić tego, co mamy, uznając to za coś oczywistego, a doceniamy dopiero wtedy, gdy to utracimy. Taką sytuację przedstawił Graham Masterton w swojej powieści "Susza".

Mieszkańców kalifornijskiego miasta San Bernardino dotyka poważna klęska suszy. Władze stanu, w obliczu zagrożenia całkowitym brakiem wody, postanawiają wprowadzić rotacyjne przerwy w jej dostawach w poszczególnych dzielnicach ... W wyniku tych ograniczeń w mieście szerzy się chaos, wybuchają zamieszki, dochodzi do masowych protestów, a także aktów przemocy: napadów, kradzieży, zabójstw i gwałtów. Już wkrótce Martin Makepeace, pracownik opieki społecznej, przekonuje się, że postępowanie władz jest nieuczciwe, gdyż ograniczenia w dostawach wody mają w rzeczywistości objąć określoną część społeczeństwa. Do tego wszystkiego jego osiemnastoletni syn, Tyler, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i aresztowany. Martin pomaga mu się wydostać z więzienia, po czym wraz z rodziną i kilkoma podopiecznymi ucieka z miasta. Ich celem jest jezioro, ukryte w trudno dostępnych, pustynnych górach. Grozi im jednak wielkie niebezpieczeństwo, bowiem jest ktoś, kto za wszelką cenę chce ich dopaść i zabić.

Graham Masterton, jeden z moich ulubionych brytyjskich pisarzy, znany mi już jako twórca horrorów i powieści grozy, a od niedawna również jako autor powieści historycznych, tym razem dał mi się poznać w nieco innej roli. "Susza" to powieść mocno osadzona we współczesnych realiach, pozbawiona zupełnie elementów nadprzyrodzonych, za to charakteryzująca się sensacyjną fabułą i pełną napięcia akcją.

Od razu powiem, że jako autor thrillera Graham Masterton absolutnie mnie nie zawiódł, wręcz przeciwnie – "Susza" to przykład prozy na naprawdę wysokim poziomie. Powieść ta charakteryzuje się ciekawym pomysłem na fabułę, jest kompozycyjnie zwarta i dopracowana w każdym szczególe.
Mamy tu do czynienia ze świetnie wykreowanymi, wyrazistymi postaciami bohaterów, zarówno tych pozytywnych, wzbudzających sympatię, jak i negatywnych, wywołujących niechęć czy wręcz odrazę.

Od samego początku powieść trzyma w napięciu, gwarantując czytelnikowi szeroki wachlarz wrażeń i odczuwanych emocji. Akcja jest dynamiczna, pełna nagłych zwrotów, toczy się wartko. Nie ma tu żadnych dygresji, które mogłyby ją spowalniać i odciągać uwagę odbiorcy od przedstawionych wydarzeń. Losy bohaterów śledzi się z prawdziwie zapartym tchem. Autorowi znakomicie udało się przedstawić na tle tragedii, jaka dotyka społeczeństwo, ukazać mocno z nią spleciony osobisty dramat bohatera.
Warte podkreślenia jest to, iż poza szybką, sensacyjną akcją powieść ta zawiera w sobie ważne, głębokie przesłanie, zmuszając czytelnika do refleksji i przemyśleń, do wyciągnięcia pewnych wniosków – zarówno tych optymistycznych, jak i nieco gorzkich.

Zaprezentowane na przykładzie ludzkich zachowań i postaw wartości (miłość, przyjaźń, zaufanie, odpowiedzialność, opiekuńczość) i antywartości (korupcja, zemsta, przemoc, egoizm, poniżenie, brak poszanowania życia ludzkiego) pokazują, jak łatwo jest w sytuacjach krytycznych utracić człowieczeństwo, jak trudno jest je zachować. A choć jest to jedynie fikcja literacka, powieść ta przeraża swoim realizmem i sugestywnością. Każe postawić się w opisanej w książce sytuacji i zadać sobie pytanie: Jak ja wówczas zachowałbym się? Wywołuje lęk i obawy przed zagrożeniem, które przecież nie jest nierealne. Wstrząsa odmalowanymi obrazami, ukazując dochodzące w człowieku do głosu najgorsze, najniższe instynkty. Uświadamia, do czego mogą być zdolni ludzie.

"Czasami myślę: to jest dwudziesty pierwszy wiek, dlaczego więc musimy walczyć ze sobą, żeby pozostać przy życiu?"
Te słowa, wypowiedziane przez głównego bohatera, znakomicie podsumowują przedstawione w powieści wydarzenia, stanowią mocną i prawdziwą, niestety, puentę. To pytanie, na które bohaterowie książki nie potrafią znaleźć odpowiedzi, pozostaje w głowie czytelnika na długo po skończonej lekturze.

"Susza" Grahama Mastertona to poruszająca powieść, po którą warto sięgnąć, do czego szczerze Was zachęcam. Zawarta w niej historia będzie w Was żyła jeszcze długo po zamknięciu książki. Przekonajcie się sami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena