Koszyk 0
Opis:
Powieść, na podstawie której powstał hitowy serial "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem" Walka o władzę, intrygi miłosne na sułtańskim dworze i gotowa na wszystko sultanka - anioł i demon w jednej osobie.  Poddani nazywali ją Czarną Królową. Dla sułtana Ahmeda I była jego Mahpeyker - najdroższym Księżycem. Sama jednak w głębi duszy na zawsze pozostał ... a Anastazją, prostą dziewczyną z jednej z greckich wysp. Kiedy skończyła zaledwie piętnaście lat, trafiła do sułtańskiego haremu. Od tej pory miała być jedną z wielu niewolnic na dworze sułtana. Los jednak zadecydował inaczej. Jej niepospolitą urodę, wdzięk i inteligencję dostrzegła babka Ahmeda I. Sułtanka wzięła młodą wieśniaczkę pod swoje skrzydła, przygotowując do roli, którą niegdyś sama pełniła. Anastazja została najpotężniejszą kobietą w Imperium Osmańskim, żoną sułtana. Już jako sułtanka Mahpeyker Kösem rzuciła wyzwanie pałacowym intrygom, zawsze czujnym wrogom oraz czającej się na każdym kroku śmierci i zdradzie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • DEMET ALTINYELEKLIOGLU
  • 488
  • 205
  • 145
  • *, 9788380321-07-6
  • 9788380321076
  • ZDAQU

Recenzje czytelników

Bułhakow by tego nie wymyślił

Ocena:
Autor:
Data:
Swoje recenzje lubię zaczynać od krótkiej refleksji na temat gatunku, do którego przypisana jest opisywana książka. Tym razem mam problem. Sułtanka Kosem zdecydowanie zalicza się do mojego wachlarza zainteresowań literackich, jednak ciężko mi ją konkretnie sklasyfikować. Mamy tu powieść historyczną, ze sporą dawką romansu, sensacji, zahaczającą o thriller i kryminał. Niezła mieszanka, prawda? Takie właśnie lubię. Kiedy w moje ręce trafiła ta publikacja, zastanawiałam się ... czy autorka sprosta moim wymaganiom, które są bardzo wysokie, po zamiłowaniu do książek Philppy Gregory.

Demet Altinyeleklioglu jest absolwentką TED Koleji, Wydziału Politologii Uniwersytetu Ankarskiego, Wyższej Szkoły Dziennikarstwa oraz Uniwersytetu Hacettepe. Od 1980 roku była odpowiedzialna za produkcję wielu programów w telewizji Tureckiej. Wielkim zaskoczeniem była dla mnie informacja, że Pani Demet zajmuje się również tłumaczeniem literackim, a najbardziej znana jest z przekładów romansów historycznych mojej ulubionej Philippy Gregory! Jej pierwsza książka Hurrem. Moskiewska odaliska opublikowana w sierpniu 2009 roku, przysporzyła jej grono wiernych czytelników. Tematykę tę kontynuowała w cyklu powieści o dynastii osmańskiej.

Anastazja, to młoda i piękna dziewczyna, która w wieku piętnastu lat zostaje uprowadzona z rodzinnej wyspy Milos i wtrącona do niewoli. Początkowo kultury i ogłady uczy się w domu bogatego paszy, by niedługo po tym trafić pod postacią prezentu w ręce sułtanki matki Handam. Młoda Nastja ma plan, pragnie zostać jedną z sułtanek. Wierzy, że za sprawą swojego wdzięku i sprytu to osiągnie. Niestety dziewczyna w haremie nie zagrzewa długo miejsca i za sprawą intrygi trafia do Starego Pałacu pod opiekę Safiye. Staruszka była niegdyś najpotężniejszą kobietą w państwie osmańskim. Teraz ma jeden cel - doprowadzić Nastję do serca Ahmeda, młodego sułtana.

Jak już wspomniałam, zastanawiałam się jak autorka poradziła sobie z tą książką. Na początku miałam z nią mały problem. Jednak byłam tego świadoma jeszcze zanim zaczęłam czytać. Kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po Kochanice Króla - Philippy Gregory, również ciężko było mi się w nich odnaleźć. Na szczęście z każdą kolejną kartką autorka coraz bardziej porywała mnie do świata Henryka VIII, aby na koniec skraść całkowicie moje serce i stać się jedną z ulubionych autorek. Wschodnie imiona i specyficzne nazwy są ciężkie i zanim ich się nauczyłam, musiałam robić krótkie pauzy. Aby jak najszybciej przyswoić sobie pewne terminy, radzę najpierw zajrzeć do słowniczka, znajdującego się na końcu książki. Jest naprawdę bardzo przydatny, jeśli chcemy od początku wiedzieć o czym czytamy. Autorka wprowadza również sporą ilość bohaterów, jednak całkiem szybko można zapamiętać kto jest kim. Główni bohaterowie są wykreowani naprawdę dobrze. Z jednej strony troszkę zabrakło mi bliższego poznania samego Ahmeda. W rezultacie, nie uważam tego za błąd czy niedopatrzenie. Choć jest sułtanem, najważniejszą postacią na swoim dworze, to na kartach tej powieści nie jest tak ważny. Ta historia jest o sile kobiecego ciała i rozumu, o determinacji, poświęceniu i dążeniu do osiągnięcia własnego celu. To opowieść o kobiecej potędze w świecie rządzonym przez mężczyzn.

Autorka zdecydowanie posiada dużą wiedzę i doskonale wie, o czym pisze. Porywa nas do krainy pełnej mrocznych tajemnic i intryg czyhających na każdym kroku. W tym świecie każdy musi mieć oczy szeroko otwarte, gdyż nie wiadomo, jak długo będzie trwało jego szczęście. Pisarka przedstawia nam proces przemiany Anastazji, która z brzydkiego kaczątka przeobraża się w pięknego i dojrzałego łabędzia. Nastja szybko dojrzewa do roli, jaką przyjdzie jej odegrać na oczach wszystkich. Na początku zagubiona, pozbawiona pewności siebie dziewczynka, dziś stąpa twardo po ziemi z wysoko uniesioną głową. Polubiłam ją. Stała się bowiem kobietą, za wszelką cenę dążącą do spełnienia swoich marzeń, które w życiu są najważniejsze.

Przyznam szczerze, że nie słyszałam wcześniej o serialu Wspaniałe stulecie. Może dlatego, że rzadko oglądam telewizję, a wolne chwile wolę poświęcić na książkę? Siedziałam dziś w pokoju pisząc recenzję, córeczka bawiła się w chodziku, a w tle włączony był telewizor. Zaczęłam przełączać kanały, żeby znaleźć coś ciekawego, kiedy moja mama odrywając się od swojego zajęcia powiedziała, żebym zostawiła jej serial. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam, że to właśnie Sułtanka Kosem. Z czystej ciekawości obejrzałam. Mnie bardziej porwała książka. Z resztą prawie zawsze książki podobają mi się bardzie, niż ekranizacje.

Sułtanka Kosem... W haremie to słodko-gorzka historia o potędze kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn. Przepełniona mrocznymi tajemnicami i intrygami czyhającymi niemalże na każdym kroku. Autorka w doskonały sposób oddaje klimat opisywanych miejsc, w których bohaterowie są niezwykle realni. Pisarka posiada bardzo duży potencjał i wiedzę, co znakomicie wykorzystuje.

http://krainaksiazkazwana.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kosem

Ocena:
Autor:
Data:
Anastazja została uprowadzona ze swojej rodzinnej wyspy i stała się niewolnicą. Najpierw trafiła do domu bogatego paszy, gdzie nauczono ją usługiwać i poprawnie się zachowywać. W tym samym czasie osmański tron objął jeszcze bardzo młody sułtan. Pomimo swojego wieku na Ahmeda spadła ogromna odpowiedzialność, a w jego rękach znalazło się mocarstwo oraz życie poddanych. Przewrotny los chciał, że Nasja trafiła jako prezent do pałacu dla sułtanki matki Handam. Piętnastoletnia i wydawać by się mogło ... że lekkomyślna jeszcze dziewczyna postanowiła sobie, że znajdzie drogę, by zostać jedną z sułtanek. Przeszkodą dla niej jest Hatice, poślubiona już sułtanowi dawna nałożnica, która poznała już smak władzy, a także trafiła na wojenną ścieżkę z główną bohaterką. Niestety Nasja nie zagrzewa na długo miejsca w haremie, gdyż za sprawą intrygi zostaje odesłana do Starego Pałacu. Trafia pod skrzydła starej już sułtanki Safiye, która była niegdyś najpotężniejszą kobietą w państwie, a teraz musi żyć w cieniu swojej synowej. Staruszka robi wszystko, by spełniło się marzenie Nasji i wkrótce zawładnęła sercem sułtana Ahmeda.
Tak mniej więcej prezentuje się fabuła pierwszego tomu. Nie jest to oczywiście wszystko, gdyż autorka nakreśliła mnóstwo wątków i postaci, których wymienianie nie ma większego sensu. Aby wszystko dokładnie zrozumieć należy samemu zagłębić się w liczne intrygi, spiski i śmierć czyhającą na bohaterów na każdym kroku. To, co muszę zarzucić tej książce to początkowa kreacja charakteru Anastazji. Dziewczyna ogromnie mnie irytowała, miała ona górnolotne marzenia i w jednej chwili potrafiła być aniołem, a w drugiej samolubną nastolatką. Rozumiem to, że jej życie stanęło na głowie i musiała stawić czoła wielu przeciwnościom losu, jednakże były momenty, w których jej zachowanie mi nie odpowiadało. Na szczęście przeszła ona niesamowitą przemianę i stała się pewną siebie, odważną i kroczącą z uniesioną głową kobietą. Z chęcią zagłębiałam się w jej losy oraz w to, jak radziła sobie z wrogami. Brakowało mi również postaci samego sułtana. Owszem wszyscy o nim mówili, a dziewczęta w haremie marzyły, jednak jego samego poznać nie było nam dane. Mam wrażenie, że przez pewien czas był taki bezosobowy, a gdy już zdarzały się sceny z jego udziałem, to nie wiedziałam co o nim mam myśleć. Oprócz wiadomych głównych bohaterów mamy całą gamę licznych postaci o skrajnych charakterach i zamiarach. Czasem wręcz gubiłam się w tych wszystkich nazwiskach i stanowiskach, jednak bardzo pomocny był słowniczek terminów zamieszczony na samym końcu.
Chcąc nie chcąc podczas lektury porównywałam ją z serialem, którego jestem fanką. Póki co to produkcja telewizyjna wypada lepiej, jednak nie oznacza to, że nie sięgnę po kolejne części. Zrobię to z czystej ciekawości i liczę na to, że autorka jeszcze bardziej rozwinie wydarzenia, nada im większe tempo oraz wprowadzi więcej intryg pałacowych. Zachęcam więc wszystkich wielbicieli Wspaniałego stulecia do sięgnięcia po tę powieść i przekonania się, czy porwie ich równie mocno jak serial.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

37,56 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
31,96 35,51
33,98 37,75

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
7,32 zł

Cena zestawu:

103,50 zł
110,82 zł
Oszczędzasz7,32 zł
Dostępne Wysyłka 24h