Koszyk 0
Opis:
Przepis na miłość, przepis na szczęście, przepis na siebie. Troje rozdartych bohaterów, trzy wielkie miasta oddalone od siebie o tysiące kilometrów, trzy ludzkie losy, trzy różne, a jednak podobne sposoby radzenia sobie z nieoczekiwaną i nad wyraz bolesną stratą. Łączy ich zamiłowanie do jedzenia i wiara w leczniczą moc kuchennej alchemii. Nowy Jork. Lilia, niegdyś spontaniczna artystka, od dawna przykładna żona i matka, która nauczyła się skutecznie tłumić swoje potrzeby ... staje przed nowym wyzwaniem: opieką nad niekochanym mężem, który po przebytym wylewie utracił sprawność i z milczącego współlokatora zmienił się w kipiącego goryczą pacjenta. Paryż. Marc, bujający w obłokach właściciel galerii z komiksami, przeżywa głęboki wstrząs po śmierci najdroższej żony i z mozołem próbuje na nowo odbudować swą tożsamość oraz nawiązać zgoła nowe relacje ze światem zewnętrznym. Stambuł. Życie Ferdy, towarzyskiej i pełnej wigoru pani domu, wywraca się do góry nogami, gdy wskutek fatalnego wypadku pod jej dachem pojawia się ekscentryczna i pogrążona w stanie odwiecznej hipochondrii matka, od której przez całe życie starała się uciec. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Asli E. Perker
  • 2014
  • 1
  • 328
  • 202
  • 130
  • 9788375088755
  • 9788375088755
  • ZBE1M

Recenzje czytelników

Suflet

Ocena:
Autor:
Data:
Życie, śmierć, choroba i kuchnia, rozpacz i namiętność - wszystko to znajdziecie w książce "Suflet". Troje ludzi, nieznających się, mieszkających w zupełnie różnych miejscach globu. Co ich łączy? Pozornie nic, ale jak się przyjrzymy, to okazuje się, że bardzo wiele. Łączy ich osobista tragedia i zamiłowanie do kuchni, które ułatwia im ciężkie chwile, jest sposobem na życie.

W Nowym Jorku mieszka Lilia z mężem, pomimo, że wychowali dwójkę adoptowanych dzieci, są samotni ... Mieszkają niby razem, ale każde z nich tak naprawdę mieszka osobno, w swoim pokoju. Spotykają się przy posiłkach i starają się sobie nie przeszkadzać. Kiedy pewnego dnia, Lilia znajduje mężą leżacego obok łóżka, wzywa pogotowie. Dziwnie się czuje...Nie odczuwa rozpaczy czy strachu, tylko ulgę, że w końcu zostanie sama. Niestety, mężczyzna wychodzi ze szpitala i z cichego współlokatora przemienia się w upierdliwego pacjenta. Lilię, zamiast wymarzonej podróży, czeka opieka nad mężem. Nie tego oczekiwała... Ale w jej domu nagle zaroi się od ludzi, dla ktorych może gotować :)

W Paryżu, w niewielkim mieszkanku z dużą kuchnią, mieszka bezdzietne, kochające się małżeństwo. Ona nie pracuje, spełnia się w kuchni przyrządzając cudowne dania. On pracuje w galerii i zawsze chętnie wraca do pachnącego domu. Pewnego dnia nie czuje zapachu kawy i nie słyszy żony, znajduje ją na kuchennej podłodze. Kobieta już nie żyje, a miała tylko niewiele ponad 50 lat. Dla Marca to szok, nie jest w stanie przebywać w ich mieszkaniu wokół rzeczy, które przypominają mu żonę. Jednak kuchnia teraz staje się jego terytorium i azylem.

W tureckim Stambule mieszka sobie Ferda, pełna życia kobieta, wraz z mężem. Co tydzień rozmawia przez telefon ze swoją córką, stanowi to ich rytuał. Jest zdziwiona, kiedy zamiast telefonu od córki, odbiera telefon od sąsiadki swojej matki, która mieszka niedaleko. Okazuje się, że miała wypadek i zabrano ją do szpitala. Matka jest zgorzkniałą i marudną osobą. Ferda, w poczuciu obowiązku, zabiera chorą do swojego mieszkania. Jej swobodne życie zmienia się.... i to bardzo.Obecność matki odczuwają wszyscy, z sąsiadami włącznie. Chwilę oddechu kobiecie dają wyprawy na targ i gotowanie.

Tą trójkę bohaterów dzielą kraje, a nawet kontynenty, a łączą osobiste przejścia i zamiłowanie do dobrej kuchni. "Suflet" to niezwykła słodko-gorzka opowieść o życiu, o miłości, stracie, radzeniu sobie z problemami i poszukiwaniu sposobu na życie. To piękna i wzruszająca opowieść, która pokazuje jak jedna sytuacja zmienia nieodwracalnie życie bohaterów. Nic już nie jest takie samo jak było. Życie zmienia swój bieg, a oni muszą za nim podążać. Czasem wbrew sobie....
Sięgając po "Suflet" oczekiwałam lekkiej, relaksującej lektury, a trafiła mi się głęboka, mądra i wzruszająca książka pełna smaków i zapachów, pełna cudownych potraw. Piękna książka - sięgnijcie i przekonajcie się sami!


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/05/suflet-asli-e-perker.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Suflet

Ocena:
Autor:
Data:
"Suflet" to nietypowa książka o gotowaniu. Chociaż sam tytuł przywodzi na myśl słodką potrawę najbardziej kojarzoną z Francją, to jednak ma on szersze znaczenie i jest w pewien sposób metaforą. Mimo to ma z tym krajem coś wspólnego, bo to właśnie Paryż jest jednym z trzech miejsc akcji książki.
W Paryżu mieszka Marc. To stereotypowy francuz, bujający w obłokach i filozoficzny, prowadzący barwne życie przepełnione spokojem. Jednak jego życie zdaje się ostatnio mówić co innego ... przypomina walkę o każdy dzień. Marc jest właścicielem galerii z komiksami, który przeżywa głęboki kryzys po śmierci ukochanej żony. Mimo to gdzieś w środku nadal jest w nim pragnienie życia i to ono napędza go do walki o szczęście, lub choćby powrót do normalności, a nie jest to łatwe.
W Stambule z kolei znajduje się Ferda. To kobieta całkowicie inna od Marca. Jest towarzyska i pełna energii. Jej radość i optymizm ulatują jednak, w chwili gdy próg jej domu przekracza jej matka. Ferda nie ma z nią najlepszych relacji i całe życie starała się uciec od jej trudnego charakteru, więc perspektywa dłuższego mieszkania z nią pod jednym dachem skutecznie odbiera jej wszystkie siły.
Lilia natomiast znajduje się w centrum nowoczesności i sztuki, Nowym Jorku. To przykładna żona i matka, która ze spontanicznej i nieco szalonej artystki przemieniła się w typową gospodynię domową. Ta przemiana wcale jej nie służy i nie jest zgodna z jej charakterem i potrzebami, a jednak Lilia nauczyła się tłumić samą siebie i grać rolę, którą napisali dla niej inni. Sytuacja pogarsza się, kiedy w wyniku choroby jej mąż zamienia się w zgorzkniałego pacjenta.
Pozornie bohaterowie nie mają ze sobą nic wspólnego. To trzy różne życia, odmienne charaktery i osobowości. Każde z nich ma inne priorytety, pragnienia i problemy. A jednak łączy ich ta sama motywacja- chęć powrotu do życia, w którym jeszcze odnajdą szczęście. Każde z nich coś utraciło, ale wszyscy jednocześnie szukają tego samego. Oprócz celu łączy ich także zamiłowanie do jedzenia i niezmienna wiara w moc smaku. Już w trakcie czytania okazuje się, że wszystkie postaci są wręcz identyczne. Wydaje mi się, że autorka przedstawiła jednego człowieka na trzy sposoby. Właściwie każde z nich uosabiało samotność, chęć bycia szczęśliwym, spełniania się w swoich marzeniach i pasjach, bycia wolnym i potrzeby spokojnego przeżywania dni. Jedynie powłoki pod jakimi ukryła te uczucia się różniły. Wszystkie te emocje są bliskie większości ludziom, wręcz typowe dla ludzi, dlatego też książkę można uznać za filozoficzną opowieść o człowieku jako istocie, w której sens ukryty jest pomiędzy wersami. Mimo to ta zewnętrzna otoczka jest naprawdę przyjemnie i lekko napisana, mimo ciężkości tematu. Pisarka jest jedną z niewielu, którzy niezależnie od tego czy piszą komedię, dramat czy kryminał, potrafią każdy gatunek ująć w tak lekki i łatwy sposób, że kompletnie nie odczuwa się ciężaru emocji i wrażeń, a jednak coś po lekturze w nas zostaje.
Autorką jest Asli E. Perker, absolwentka literatury i kultury amerykańskiej Uniwersytetu w Izmirze, w Turcji. Na co dzień jest dziennikarką i reporterką, jednak regularnie wydaje książki w wielu krajach. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.
Myślę, że chyba nie trzeba nikogo przekonywać do lektury. Jeśli lubicie powieści złożone, z większą ilością bohaterów, przenoszące do wielu miejsc na świecie i w dodatku naprawdę inteligentne, to na pewno "Suflet" przypadnie wam do gustu.
http://ciszaczasija.blogspot.com/2014/06/suflet.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena