Koszyk 0
Opis:
Poruszająca opowieść o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. Ci, którzy walczyli. Tom I2. sagi 1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej ... która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział. Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Czytając powieść Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasie – spoglądamy na życie pokolenia naszych babć i dziadków, a w kolejnym tomie – nas samych i naszych rodziców. Wraz z rodziną Winnych przeżywać będziemy chwile grozy, ale i szczęścia, emocje, wzruszenia i małe radości. Często zadamy sobie pytanie - zmuszony do podejmowania niełatwych wyborów, by przekonać się - ze zgrozą lub zdziwieniem - co tak naprawdę w nas drzemie i do czego jesteśmy zdolni, podobnie jak bohaterowie "Stulecia Winnych" Ałbena Grabowska – lekarz neurolog- epileptolog (obecnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała między innymi powieść Lot nisko nad ziemią oraz I tom sagi Stulecie Winnych. Ci, co przeżyli (Wydawnictwo Zwierciadło, 2014). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ałbena Grabowska
  • 2015
  • 304
  • 205
  • 144
  • 9788364776311
  • 9788364776311
  • ZCENE

Recenzje czytelników

Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli

Ocena:
Autor:
Data:

Powróćmy do Brwinowa. Zostawiliśmy rodzinę Winnych w chwili, kiedy rozpoczynała się II wojna światowa, nestor rodu oddaje życie za Pawła, a Mania zaczyna rodzić. Trwa wojenna zawierucha, która nie zawsze oszczędza rodzinę Winnych. Ale nawet w czasie wojny ludzie potrafią i chcą kochać, starają się żyć najlepiej, jak potrafią w tych trudnych okolicznościach.

Ania i Mania Winne, rudowłose bliźniaczki, splatają swoje losy z Brwinowem na stałe, wydając na świat kolejne dzieci ... które wzbogacają rodzinę, jednocześnie uzupełniając puste miejsca po tych, którzy polegli w walkach o wolną ojczyznę. Tadeusz i Wacek, starsi bracia bliźniaczek, walczą poza granicami kraju, również kuzyn Jasiek, elektryk z zamiłowania, opuszcza Polskę. Wraz z końcem wojny i początkiem nowego etapu w historii państwa, życie Winnych nabiera zupełnie innych barw. Najstarsze pokolenie odchodzi, pozostawiając rodzinę z przesłaniem dbania o bliskich i integrowania wszystkich jej członków.

Pierwszy tom sagi rodu Winnych autorstwa Ałbeny Grabowskiej odniósł ogromny sukces. Z tym większą niecierpliwością czytelnicy oczekiwali części drugiej. Ogromny talent literacki, który swe potwierdzenie znalazł w Stuleciu Winnych. Ci, którzy przeżyli Grabowska ugruntowała. Wyprzedzanie faktów i wracanie do przeszłości nadaje powieści świeżość i niepowtarzalność. Styl pozostaje niezmienny i momentami przypomina najlepszych rodzimych wieszczów.

Ci, którzy walczyli podobnie jak poprzedniczka zaskakuje wielowątkowością, a mnogość postaci, które Grabowska ponownie ożywia, ich złożone charaktery i nie zawsze krystaliczne postępowanie wzbogacają fabułę i nadają powieści naturalny wymiar. Na uwagę zasługuje łatwość, z jaką autorka spisuje dzieje rodu Winnych, zachowując przy tym wyjątkową dbałość o poprawność językową. Zachwyca także obwoluta - idealnie łącząc się z pierwszą częścią, tworzy również jej dopełnienie. Całokształt powinien nasycić nawet najbardziej wymagającego czytelnika.
http://ksiazkapolapkach.eu/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Stulecie Winnych"

Ocena:
Autor:
Data:

„ Stulecie Winnych, ci którzy przeżyli ” to książka obok której nie można przejść obojętnie. Akcja utworu rozpoczyna się wybuchem drugiej wojny światowej, a trwa aż do dnia demonstracji studenckich w 1968 roku. W ten właśnie czas idealnie wplecione zostały losy bohaterów . Śledzimy je od momentu porodu Mani, która wydaje na świat bliźniaczki Kasię i Basię. Autorka w świetny sposób „przeskakuje” z jednej postaci na drugą, jednak w moim odczuciu główną bohaterką pozostaje Ania Winna ... Przeżycia bohaterów zarówno miłość, romans, przyjaźń, zdrada czy tez zabójstwo wplecione zostają w czasy wielkiego okrucieństwa, jakim jest wojna. Niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z powagi wojny i tym jakie niosła za sobą konsekwencje. Bliźniaczki Winne stają przed czasami na które nikt nie ma wpływu, a jednak trzeba walczyć o życie i wyzwolenie. Podczas rozwoju akcji poznajemy tez nowych bohaterów m.in. Różę, Olę , Michała i ich rodziny również napiętnowane czasami okupacji. Muszę przyznać, że zagłębiając się w lekturę wylałam niejedną łzę nad ich losem. Autorka doskonale przedstawia czytelnikowi, że wojna to nie zabawa. Wojna to głód, cierpienie, okrucieństwo, choroby, życie w ciągłym strachu łapanki i wywozy do obozów śmierci. Ałbena Grabowska w świetny sposób przedstawia nam wiele faktów historycznych w swoim utworze. Poza oczywiście samą wojną bardzo zainteresowało mnie nawiązanie do posiadłość Iwaszkiewicza w Stawisku, którego odwiedzał sam Krzysztof Kamil Baczyński. Wspomnienie żony Baczyńskiego, a nawet jego śmierć. Jestem też dozgonnie wdzięczna za odniesienie do powieści „ Przeminęło z wiatrem”, która jest jedną z moich ulubionych. Zachęca to również czytelnika do przeczytania tej pozycji. Moim zdaniem „Stulecia Winnych” się nie czyta, tę książkę się połyka. Jest zarazem fascynująca jak i wstrząsająca. Pozostawia po sobie mieszankę uczuć i emocji. Nadal myślami jestem w Brwinowie i nie mogę otrząsnąć się po zakończeniu, którego rzecz jasna nie zdradzę.
Podsumowując, „ Stulecie Winnych…” to książka, którą każdy powinien przeczytać. Uważam, że powinno stać się szkolna lekturą, gdyż ukazuje całkowitą prawdę o wojnie i naszym narodzie. Bez tzw. „ owijania w bawełnę”. Ta książka jest po prostu prawdziwa i przede wszystkim za to najbardziej ją cenię. Ponadto znajdujemy bardzo ciekawą fabułę oraz splecione losy bohaterów na tle dramatycznych wydarzeń. Gorąco polecam. Warto!
ogigia89
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena