Koszyk 0
Opis:
Czym jest życie? Pasmem szczęścia, sukcesów i radości czy też stałym zmaganiem się z przeciwnościami losu? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, co autor udowadnia cytując różne na ten temat poglądy: Życie jest tylko przechodnim półcieniem/Nędznym aktorem, który swoją rolę/Przez parę godzin wygrawszy na scenie/W nicość przepada - powieścią idioty/Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą. (William Szekspir); Hej, użyjmy żywota! Wszak żyjem tylko raz. (Adam Mickiewicz); Gorycz i nuda życie ... nic więcej, a świat to bagnisko. (Giacomo Leopardi); Życie ludzkie na pozór/to zwykły kawał,/Lecz on nie jest tak prosty,/jakby się zdawał. (Tadeusz Boy Żeleński). Tak już jest, że w naszym życiu splatają się, w różnych proporcjach, radość i gorycz, obowiązki i przyjemności, pewność i zwątpienie, sukcesy i porażki - czy warto żałować chwil, które minęły? W Stommowisku autor opowiada o rodzinie, jej historii i podejściu do życia najbliższych mu osób. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Iskry
 • twarda
Mniej Więcej
 • Ludwik Stomma
 • 2013
 • 1
 • 264
 • 245
 • 160
 • 9788324403288
 • 9788324403288
 • ZB4VO

Recenzje czytelników

Intymna, zabawna, interesująca

Ocena:
Autor:
Data:
Mimo, że Ludwik Stomma to znany pisarz, publicysta, etnolog, antropolog kultury, a także wykładowca uniwersytecki, ten utwór był pierwszym moim kontaktem z jego twórczością. Sięgnęłam po tą pozycję, ponieważ zapragnęłam poznać nieco bliżej rodzinę pisarza i jego samego.

W książce autor opowiada o dziejach swoich krewnych i przedstawia również światopoglądy jej członków. W publikacji odnajdziemy wiele faktów historycznych okraszonych żartami, historyjkami i komentarzami ... Jednak uważny czytelnik spostrzeże, iż Ludwik Stomma pisze miło tylko na temat osób, które lubi. To co pisze na temat pozostałych - no cóż krótko mówiąc lepiej nie mieć w nim wroga...

Ludwik Stomma napisał wspomnienia pod wpływem namowy wydawcy. Z pewnością zaciekawi ona nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Książka jest zestawem historii o autorze, o ojczyźnie w której dojrzewał, o znanych osobistościach, poglądach.

W “Stommowisku” porusza tematykę rzadko podejmowaną przez innych. Przecież nikt nie lubi upubliczniać prywatnych spraw, swoich poglądów czy relacji rodzinnych.

Autor nie stworzył tu sagi rodzinnej, a opisał jedynie najbliższych krewnych. W dziele tym pisarz opisuje prywatne doświadczenia na tle faktów historycznych. Ukazuje znane niewspółczesne epizody poprzez zwykłą egzystencję. Starannie wszystko obmyślił.

Stomma nie posługuje się skrótami w kreśleniu historii. Wszystkie opowieści są doszlifowane, doprecyzowane w każdym szczególe. Mimo, że przytacza wiele faktów historycznych nie jest nieinteresujący, ponieważ z ogromną wprawą potrafi wpleść w tekst anegdoty. Niekiedy wręcz można by go nazwać gawędziarzem. Potrafi opisać w bardzo interesujący sposób suche fakty, co powoduje że stają się mniej emfatyczne i poprzez to ułatwia czytelnikowi dojrzeć coś oprócz wiedzy wyniesionej z lekcji historii czy podręczników. Wynurzenia są nasycone humorem i ironią. Autor dokonał bardzo ciekawego doboru tematów i faktów z życia.

“Stommowisko” to powieść bardzo intymna. Mimo to, autor wspomina w niej również o wielu znanych ludziach. W zabawny sposób przedstawia wydarzenia. Z każdą stroną odbiorca otrzymuje kolejne nowinki. Autor ma świadomość jak nie popaść w przesadę. Dlatego też uważam, że ta książka jest interesującą lekturą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena