Koszyk 0
Opis:
 Obszerny wybór najbardziej znanych i najzabawniejszych wierszy Jana Brzechwy: Samochwała, Leń, Na straganie, Kaczka-dziwaczka, Zoo, Tańcowała igła z nitką i wiele innych.Znacie? To przeczytajcie!
Mniej Więcej
  • Jan Brzechwa
  • 2015
  • 1
  • 208
  • 240
  • 168
  • 978837791-372-7
  • 9788377913727
  • ZCO8Y
  • 1-3 lata, 4-6 lat, 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Sto bajek

Ocena:
Autor:
Data:
Jan Brzechwa (Jan Wiktor Lesman, 1898 – 1966), co podkreślałam nie raz, jest moim ulubionym poetą. Z jego bogatą twórczością zetknęłam się oczywiście po raz pierwszy jeszcze w dzieciństwie, ale nawet dziś po tylu latach chętnie i z sentymentem przypominam sobie ulubione tytuły, tym bardziej, że mam je z kim czytać. Są w końcu moje dzieci ... które również jak ja kiedyś z błyskiem w oczach i uśmiechem na twarzy wsłuchują się w ulubione rymowanki…

Tym razem chciałabym przedstawić bardzo obszerny zbiór utworów Brzechwy, który okazał się dla mnie bardzo miłą niespodzianką pt. „Sto bajek”. Na jego kartach znalazłam bowiem aż ponad 130 najróżniejszych rymowanek posegregowanych w kilku tematycznych rozdziałach: Co w trawie piszczy, Nurka do wody, Lata ptaszek, Gorzkie prawdy, Androny, Po nosie, Wyssane z palca oraz Prosimy do zwierzyńca. Nie znałam wszystkich wierszy więc bardzo ucieszyła mnie ich obecność w tymże zbiorze.

Wiersze Brzechwy są ponadczasowe, zabawne ale i bardzo pouczające. Czyta się je przyjemnie w każdym wieku i właściwie nigdy się nie nudzą. Jako ciekawostkę dodam, że wiersze i bajki tegoż właśnie autora znajdują się na "Złotej Liście" książek polecanych do czytania dzieciom opracowanej przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Myślę jednak, że do sięgania po twórczość Brzechwy nikogo nie trzeba zachęcać. Moje dzieci dla przykładu same się tego domagają.

Zachwyca mnie w tym wypadku bajecznie kolorowa szata graficzna. Ilustracje są duże, pełne ciepła i humoru. Wydanie natomiast porządne, co gwarantuje czytelnikowi pełnię przyjemności z czytania. Na tę lekturę zwrócili uwagę również moi rodzice, ale jakoś wcale mnie to nie dziwi. Od kiedy pamiętam mój tata recytował Kaczkę-dziwaczkę czy Skarżypytę a teraz już jako dziadek nadal z książką w rękach przybliża ulubione tytuły swoim wnukom.
Jak widać tak niezwykła lektura łączy pokolenia.

Myślę, że z czystym sercem mogę prezentowaną lekturę polecić każdemu dziecku. Może warto podarować ją w nagrodę za dobre wyniki w nauce, może z okazji imienin czy urodzin, a może zupełnie bez okazji. W końcu by dawać tak wartościowe i piękne prezenty okazja wcale nie jest potrzebna. Polecam :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sto bajek

Ocena:
Autor:
Data:
Jana Brzechwę wspominam bardzo miło, zarówno z okresu dzieciństwa, jak i nieco późniejszych lat. Mam w domu kilka jego pojedynczych książeczek i jakiś zbiorek, nic jednak nie może się równać ze 100 bajkami zebranymi w jednym miejscu.

,,100 bajek" to zbiór wierszy Brzechwy zebranych w bardzo przyjemny dla oka tomik wydany w twardej oprawie z ilustracjami Artura Piątka, które doskonale oddają treść ... Dodatkowym ułatwieniem dla czytelnika jest podzielenie wierszy na różne kategorie: Co w trawie piszczy, nurka do wody, lata ptaszek, gorzkie prawdy, androny, po nosie, wyssane z palca, prosimy do zwierzyńca.

Moim zdaniem, zawarte zostały tutaj mniej znane wiersze Jana Brzechwy, choć może zdarzyć się tak, że ja po prostu mało ich znam. Nie zabrakło jednak Samochwały, Tygodnia, Hipopotama, Kwoki, Foki. Każdy z czytelników na pewno odnajdzie w tym zbiorze swoje ulubione teksty. Jest to lektura, którą można przeczytać na raz i wracać do niej wielokrotnie lub dawkować sobie jej lekturę rozdziałami, czy wierszami. Można też czytać nie po kolei, wszystko zależy od czytelnika.

Muszę przyznać, że całość przeczytałam na raz, gdyż byłam ciekawa, jakie utwory kryją przede mną kolejne strony publikacji. Czyta się szybko, z przyjemnością. Większość wierszy jest ciekawa, zabawna, można się uśmiechnąć podczas ich lektury. Nie można zbiorkowi odmówić także różnorodności. Bardzo podoba mi się wspomniany wcześniej podział na kategorie.

,,Sto bajek" Jana Brzechwy to pozycja może nie obowiązkowa w każdej biblioteczce, ale myślę, że lepiej mieć taki zbiór, niż kilkadziesiąt osobnych książeczek. Na pewno za kilka lat będę często do niego wracać, gdyż jest tego warty.

Moja ocena: 5,5/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena