Koszyk 0
Opis:
Jego powieści sprzedały się w 350 milionach egzemplarzy. Wydał 65 książek. Opublikował ponad 200 opowiadań. Przetłumaczono go na niemal wszystkie języki świata. Stephen King to dziś niekwestionowany król nie tylko horroru, ale literatury popularnej w ogóle. W Polsce jednak nikt nie napisał o nim książki... aż do teraz. STEPHEN KING. SPRZEDAWCA STRACHU - to pierwsza polska książka o królu grozy. Opowieść o Kingu i jego twórczości, ale snuta z perspektywy kina ... Robert Ziębiński omawia tu każdą ekranizację prozy Kinga. Od pierwszej adaptacji, czyli Carrie, po serial Pod kopułą. Nie jest to leksykon. Filmy i seriale są tu punktem wyjścia do opowieści o samym Kingu - pisarzu, który swoją karierę zawdzięcza kinu. Przez szalone lata siedemdziesiąte, przepitą i przećpaną następną dekadę, po powolną stabilizację lat dziewięćdziesiątych, książka pokazuje, jak zmienił się King, jego pisanie i pozycja na rynku. Dlaczego Dolores Claiborne to jeden z najważniejszych filmów w bogatej filmografii Kinga? Po co komu wybuchające puszki piwa? Dlaczego King nie może mówić źle o Stanleyu Kubricku? Na te i wiele innych pytań odpowie wam książka Stephen King. Sprzedawca strachu. Patronaty: Dzika Banda, StephenKing.pl, Playboy, Nowa Fantastyka, Multikino, Eska Rock, Filmweb. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Robert Ziębiński
 • 2014
 • 0
 • 320
 • 200
 • 130
 • *, 9788376742847
 • 9788376742847
 • ZBF16

Recenzje czytelników

Świetna książka!

Ocena:
Autor:
Data:
Stephen King w ciągu kilku dekad swojej działalności, zdążył już wyrobić sobie status ikony popkultury. Nie ma drugiego takiego pisarza, który jest osobą tak bardzo medialną jak ten amerykański mistrz grozy. Czy można odnieść wrażenie, że o kimś takim zostało już powiedziane dosłownie wszystko? Być może pewna część z Was powie, że "tak", biorąc pod uwagę ilość wystąpień Kinga w swym rodzinnym kraju oraz liczbę publikacji na jego temat ... Dziś właśnie chciałbym pochylić się na tą drugą kwestią. O ile bowiem anglojęzycznej literatury podejmującej analizę dokonań Kinga jest sporo, o tyle w Polsce nikt tego jeszcze nie dokonał. Aż do teraz.

Stephen King: Sprzedawca strachu to pierwsza polska książka poświęcona osobie tegoż autora. Sięgając po nią miałem wielkie nadzieje na pogłębienie wiedzy na temat tego wybitnego pisarza. Czy się zawiodłem? Bynajmniej! Ta książka to wspaniała przeprawa poprzez dekady twórczości autora takich hitów jak Lśnienie czy Misery.

Pozwolę sobie zacząć od zaprezentowania samej struktury książki. Na pierwszy rzut oka (przynajmniej dla mnie, w chwili gdy ujrzałem tę książkę), wydaje się, iż będzie ona w całości poświęcona filmografii Kinga. I tak w pewnym sensie jest. To filmowe adaptacje dzieł mistrza stanowią główny punkt zawartości tej zacnej lektury. Ziębiński podzielił książkę na kilka okresów, w których zawarł informacje na temat filmów opartych na książkach Stephena, ich twórców oraz ciekawostek związanych z ich kręceniem. Oczywiście wszystko ma postać recenzji, gdzie Ziębiński stara się oddać swoje odczucia co do każdego filmu.
Każdy opis nie jest jednak tylko garścią suchych faktów. Podstawowa baza, czyli filmografia, stanowi zaledwie ułamek informacji jaki dostajemy. Autor w bardzo dobry sposób wplótł w fakty o filmach i serialach historie powstawania ich literackich pierwowzorów. Mamy tutaj całą masę ciekawostek dotyczących nie tylko samych książek Kinga i procesu ich tworzenia, albowiem zawarte zostały również noty biograficzne na temat jego osoby. Dzięki temu nieznane mi dotąd wiadomości rzuciły zupełnie nowe światło na mój obraz jego twórczości. Informacje zawarte w Sprzedawcy strachu pozwoliły mi wręcz na nowo poznać dzieła, które do tej pory znałem tylko z jeden strony. Dzięki tej książce wiem teraz doskonale co kierowało Kingiem gdy pisał Misery, z jakimi demonami swojej osobowości zmagał się pracując nad Lśnieniem, czy też dlaczego Cujo i Dolores Claiborne stanowią tak ważne epizody w jego twórczości, a także co śmiesznego wiąże się ze Stukostrachami.

Do całej masy informacji na temat samego Kinga, jego książek i ich adaptacji filmowych, dochodzi wielka ilość anegdot z jego życia (choć nie tylko). Teraz już mogę śmiało powiedzieć, że wiem jakiej King słucha muzyki, czemu zawdzięcza swoją medialność i dlaczego jego twórczość jest najczęściej ekranizowana. Wiem już też, że King grał w zespole (wiedzieliście?), a jego muzyczne zainteresowania doprowadziły do tego, że w ubiegłym roku wydana została płyta z jego udziałem. Oczywiście nie mogło również zabraknąć informacji dotyczących tego, który z pisarzy wywarł na Kingu największe wrażenie i czyje dzieła były motorem napędowym do jego kariery.

Wydawać by się mogło, iż w plejadzie tych wszystkich informacji, które podałem, można pomyśleć, iż Stephen King: Sprzedawca strachu to książka niemal bezkrytyczna. A to nieprawda. Na pochwałę zasługuje tutaj osoba autora tej pozycji czyli Roberta Ziębińskiego. Jest on prawdziwym fanem Kinga. I to takim w najlepszym wydaniu. Ziębiński NIE jest typem głupiego fanboy'a, który absolutnie bezkrytycznie podchodzi do każdego dzieła Kinga, wywyższając je ponad inne i prawiąc same komplementy na jego temat. Co to to nie! Ziębiński jako wierny fan Stephena potrafi dostrzec zarówno dobre jak i słabe strony jego twórczości. Nie wypowiada się w samych superlatywach o każdej napisanej przez Kinga powieści, umiejętnie poddając krytyce każde dzieło. Potrafi porównać i wskazać najlepsze i najgorsze książki w dorobku pisarza. Podobnie jest z ich filmowymi i serialowymi adaptacjami - jedne produkcje potrafi zachwalać urzeczony kunsztem z jakim zostały zrobione, na innych z kolei nie zostawia suchej nitki przestrzegając nas przed oglądaniem "rozrywki" najniższego sortu.

Czy po wszystkich powyższych stwierdzeniach macie jeszcze wątpliwości, że Stephen King: Sprzedawca strachu to dobra książka? Jak dla mnie stanowi ona świetne połączenie biograficznych informacji na temat Kinga i jego twórczości oraz faktów dotyczących realizacji jego dzieł na dużym i małym ekranie.

Dla każdego fana Stephena Kinga książka ta powinna stać się lekturą obowiązkową. Kinomaniacy również powinni się w nią zaopatrzyć, albowiem jest to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat wielu ważnych i przełomowych w historii kina filmów. Jest to niesamowita, lekka i przyjemna lektura, którą można pochłonąć dosłownie w jeden dłuższy wieczór.

Kończąc przyznam, że miałem niesamowitą frajdę mogąc czytać tę książkę. Arcyciekawa lektura :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie tylko dla fanów Kinga

Ocena:
Autor:
Data:
Robert Ziębiński jest dziennikarzem, oraz pisarzem. Publikował w "Tygodniku Powszechnym", " Przekroju", "Newsweeku", oraz w "Nowej Fantastyce". Jest autorem powieści "Dżentelmen", "13 po 13", oraz "Sprzedawcy strachu". Właściciel portalu kulturalnego znajdującego się pod adresem dzikabanda.pl

Jestem fanem twórczości Stephena Kinga, ale z pewnością nie najwierniejszym. Po przeczytaniu tej książki mogę nazwać siebie " ... niedzielnym fanem Kinga". Potrafię wymienić książki i opowiadania, które czytałem i które wyszły spod pióra Kinga. I to wszystko.A King napisała 65 książek, oraz ponad 200 opowiadań.

Robert Ziębiński zebrał wszystkie adaptacje ekranowe mistrza horroru, omawiając je, przedstawiając bardzo ogólny zarys fabuły. To dzięki tej książce dowiedziałem się, że wiele adaptacji filmowych nie trafiło do kin, funkcjonując na nośnikach dvd.

Ta książka jest swoistego rodzaju dokumentem, obrazującym nie tylko dokonania pisarza, ale autor pisze również o jego życiu prywatnym i drugiej pasji Kinga, którą jest muzyka.

Aby napisać tak obszerny tekst, potrzebna jest duża wiedza nie tylko na temat dzieł, ale także życia Kinga. Ziębiński pokazuje, że przez napisaniem o każdej adaptacji dokładnie ją obejrzał. Jego opinie na temat każdego scenariusza filmowego, jak i jego realizacji są wyczerpujące, dostajemy jasne przekazy czy warto sięgać po dany film, czy to będzie stracony czas.

W sumie ocenie zostaje poddanych około dwustu filmów. Recz jasna, niektóre to są kolejnymi adaptacjami.
Podoba mi się szczerość w ocenie, bez naginania faktów. Robert Ziębiński zrobił krok milowy w poznaniu fenomenu Kinga w naszym kraju.Doskonałe opracowanie warte najwyższej noty. Polecam
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena