Koszyk 0
Opis:
Hipnotyzująca, wstrząsająca historia, statek pełen złoczyńców, koszmar morskiego żywiołu... Frachtowiec "Per Se" płynie z Islandii do Surinamu. Jego załoga to dziewięciu mężczyzn, z których każdy coś ukrywa, a tylko jeden z nich zna prawdziwą historię statku. Gdy wskutek sabotażu jednostka traci łączność ze światem i zaczyna dryfować, zdani na siebie marynarze muszą podjąć walkę z żywiołem, własnymi słabościami i czającym się straszliwym losem ... W konfrontacji ze śmiercią każdy z nich będzie reagował inaczej, rozpaczliwie szukając nadziei na ocalenie. Jak pisał jeden z krytyków, "Statek jest [...] dziełem genialnym dzięki swojej rygorystycznej konstrukcji, językowi, poetyce i następstwie zaskakujących wątków, które się ze sobą splatają". Thriller Stefana Maniego łączy realistyczny, przekonujący psychologicznie obraz walki o przetrwanie z pełną napięcia fabułą. Czytelnik jakby na własnej skórze odczuwa strach, który towarzyszy bohaterom, i znajduje się w samym środku wydarzeń, które nie zawsze da się logicznie wytłumaczyć. Ta powieść to koszmar senny, powracający wciąż do tego samego momentu, w którym rozpoczyna się kolejny horror. To niezawodny towarzysz nocy pełnych gorączki i dreszczy. Ulrich Baron, "Der Spiegel" Mani zaserwował mieszankę wybuchową, bo połączył tradycję thrillera z typowymi wierzeniami i przesądami islandzkimi, ale podał to tak, że nie czuło się zgrzytu, również językowo. Z islandzkiego wyciągnął to, co najlepsze. Ciekawe dialogi, obrazowy język, a przede wszystkim sama historia podróży z jednego piekła do drugiego. Hubert Klimko-Dobrzaniecki Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Stefan Mani
 • 2010
 • 1
 • 432
 • 202
 • 135
 • 978-83-7414-8-283
 • 9788374148283
 • Z6890

Recenzje czytelników

Patent na chorobę morską

Ocena:
Autor:
Data:
„Statkiem” Stefana Mani wyruszamy w pełen niebezpieczeństw rejs wraz z tajemniczą załogą. Każdy z jej członków ma coś do ukrycia. Każdy czegoś się boi. Każdy ma coś na sumieniu. I każdy próbuje zadbać o swoje interesy, nie zważając na innych.
Frachtowiec „Per Se” wyrusza z Islandii do Surinamu pod wodzą kapitana Gudmundura Berndsena. Towarzyszą mu: majtek Saeli, kuk Asi, sternik Jonas, bosman Runa, Johann Wielkolud, Jon Prezydent, Palacz oraz tajemniczy mężczyzna, zwany Diabłem ... który trafił na pokład przez zupełny przypadek.
Gdy tylko odbijają od brzegu, zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Ktoś odcina statek od kontaktu z lądem, przerywając wszystkie kable. Mężczyźni są pozostawieni sami sobie. Zdani na łaskę i niełaskę sił natury. A te pokazują pazury. Sztorm rzuca łajbą po bezkresnych wodach oceanu, fale zalewają pokład, wiatr dmie nieustannie. A wśród załogi jest sabotażysta.
Czy to ten nieznajomy mężczyzna, który dostał się tu przypadkiem? A może zupełnie ktoś inny, kogo wszyscy bardzo dobrze znają. I nawet nie spodziewają się, że niebezpieczeństwo może czyhać na nich z zupełnie niespodziewanej strony. Członkowie załogi grający w swoje ryzykowne gierki nawet nie zauważają, kiedy prawdziwe zagrożenie nadchodzi z zewnątrz.
Hipnotyzmu dodaje rozbrzmiewająca na okrągło muzyka The Doors oraz przewijające się co rusz zjawy rodem z tradycyjnych legend islandzkich. W końcu już sami nie wiemy, co jest jawą, a co wytworem wyobraźni bohaterów.
Stefan Mani stworzył przerażający, wciągający i nietuzinkowy thriller, po którego przeczytaniu można się nieodwracalnie nabawić choroby morskiej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena