Koszyk 0
Opis:
Wyprawa w świat starożytnych ludów: Sumerów, Egipcjan, Greków, Rzymian i Żydów zamieszkujących rejon Morza Śródziemnego. Kolejne rozdziały zawierają rozliczne informacje o prowadzonych wojnach, życiu codziennym, kulturze, sztuce, obyczajach, potrawach, wierzeniach, strojach... Ponad 200 kolorowych ilustracji, map, tablic poglądowych i komiksów wprowadza czytelnika w fascynujący, dawny świat.
Mniej Więcej
  • Catherine Loizeau
  • 2009
  • 0
  • 174
  • 295
  • 180
  • 97883-7399-3594
  • 9788373993594
  • Y6987
  • 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Przydatna lektura

Ocena:
Autor:
Data:
Czy znasz ludzi którzy w przeszłości mieszkali nad Morzem Śródziemnym? Ta ilustrowana encyklopedia przedstawi ich Tobie. Sumerowie, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Rzymianie. Po zaprezentowaniu mapy i zlokalizowaniu geograficznym poszczególnych starożytnych cywilizacji czytelnik odkrywa wiele ciekawostek o nich w następnych pięciu rozdziałach.

Na początku poznajemy Sumerów i ich kraj - Mezopotamię. Dwie strony dalej czytamy o piśmie klinowym i ich system rachunków ... Dowiadujemy się również jak nazywały się poszczególne części ubioru sumeryjskich kobiet i mężczyzn. Na następnych stronach poznajemy odkrycia archeologiczne jakich dokonał Leonard Wooley w 1926 roku i możemy obejrzeć jak wyglądało miasto Ur 4200 lat temu. Na zakończenie rozdziału o Sumerach zamieszczono ciekawostki.


W drugim rozdziale poznajemy Egipcjan, ich kraj, dowiadujemy się jak żyło się nad Nilem. Kolejno czytamy o faraonach, możemy zobaczyć w co byli ubrani, jak wygladał ich dzień. Na następnych stronach widzimy piramidy, znajdują się tu też inforamacje o tym kto je budował, jak je budowano, które z nich były pierwsze a które są najsłynniejsze. Jedna z ilustracji przedstawia przekrój przez piramidę Cheopsa i dzięki temu możemy zobaczyć z jakich części się składa. Dalej dowiadujemy się kim byli skrybowie, jak powstawał papirus, co to jest hieroglif. Możemy zobaczyć przykłady liter egipskich na ilustracji. Poznajemy również hierarchię społeczną, budowę domu, modę, rodzaje biżuterii i sposoby dbałości o czystość Egipcjan. Nie zabrakło tu również informacji o jadłospisie, grach, zabawach, świętach religijnych. I wreszcie docieramy do informacji o ich bogach, komiksu o życiu w pałacu w Tebach, słynnych faraonach, o świątyni Abu Simbel, ich stosunku do śmierci, historii odkrycia grobowca Tutenchamona i jego szczegółowego planu, ciekawostek.


O Hebrajczykach czytamy w trzecim rozdziale. Tu poznajemy ich historię, ich podróż do Ziemi Obiecanej i początek królestwa. Czytamy również o ich świętach, widzimy na ilustracjach ważne dla nich miejsca święte tj. Ściana Płaczu, zapoznajemy się z ciekawostkami.

Kolejną cywilizacją starożytną przedstawioną w tej publikacji są Grecy. Poznajemy ich rozwój, który miał swój początek na Krecie, czytamy o legendzie o Minotaurze, ich świętach, religii, o twierdzach zbudowanych przez Mykeńczyków, o ich wyprawach żeglarskich, o historii alfabetu greckiego. Wreszcie napotykamy na bardzo przystępny sposób opisane wydarzenia z Iliady i Odysei autorstwa Homera. Następnie zamieszczono komiks, który ukazuje podróż Odyseusza. Kolejne strony ilustrują legendę trojańską, potęgę Aten, bohaterstwo wojowników, bogów, herosów. Możemy również podziwiać widok Akropolu, czytamy o życiu codziennym Ateńczyków, o wychowaniu dzieci, modzie, ucztach, kulturze, sztuce, igrzyskach, wielkich myślicielach, wyprawie Aleksandra Wielkiego.


Na koniec zamieszczono informacje o Rzymianach. Poznajemy ich przodków, alfabet, widzimy jak się ubierali, dowiadujemy się więcej o walkach gladiatorów. Historia miasta Rzym jest zilustrowana od założenia do powstania republiki. Możemy również tu przeczytać o armii rzymskiej, o bitwie z Galami, o przekształceniu republiki w cesarstwo, o budowlach, społeczeństwie, ucztach, zabawach, modzie. Widzimy plan rzymskiej willi ulic, łaźni, placu do wyścigów rydwanów, proces budowy akweduktu. Wreszcie docieramy do informacji o Pompejach, bogach, religii, pozostałego dziedzictwa. Rozdział kończy się upadkiem Cesarstwa Rzymskiego i ciekawostkami.

Mnóstwo kolorowych fotografii, rysunków a wiedza przekazana w jasny sposób. Trudne słownictwo jest często wyjaśnione legendami lub licznymi anegdotami. Każdy rozdział jest uzupełniony humorystycznymi ilustracjami. Kolorowe, zabawne tablice poglądowe zapewniają dobrą zabawę. Praca kończy się na pięknymi zdjęciami porównującymi te stare cywilizacje następujące po sobie w czasie aż do współczesności.


Tytuł ten przedstawia odkrycia cywilizacji sumeryjskiej, egipskiej, hebrajskiej, greckiej i rzymskiej, której kulturowe dziedzictwo jest nadal widoczne we współczesnym społeczeństwie. Książka zawiera precyzyjną, bogatą treść łatwo dostępną dla każdego, ze względu na strukturę krótkich akapitów i zwięzłych, prostych zdań. Pojęcia są wyjaśniane przez starannie dobrane fotografie, mapy, wykresy, ilustracje.

Świetne narzędzie do nauki. Wartościowe źródło wiedzy. Podsumowanie czasów starożytnych przedstawione w ładny, ciekawy, zabawny i bardzo pouczający sposób. Forma przekazu, połączenie tekstu i obrazów są w doskonałej równowadze. Idealnie wyjaśnia historię a zawarte w niej anegdoty sprawiają, że chcesz wiedzieć więcej...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena