Koszyk 0
Opis:
Han Solo powinien się pławić w blasku chwały – przecież dopiero co odegrał kluczową rolę w ataku na Gwiazdę Śmierci. Jednak, utraciwszy nagrodę za swój bohaterski czyn, Han nie ma czego świętować – tym bardziej że wciąż jest zadłużony u przestępczego bossa, Jabby. Hutt nałożył na jego głowę nagrodę i jeśli Han nie zdoła zebrać odpowiedniej sumy, będzie musiał zapłacić skórą. Uratować go może tylko wysoki okup albo fortuna gangstera… ... I właśnie to ostatnie proponuje mu tajemniczy nieznajomy w zamian za pomoc w jej odzyskaniu. Oferta jest ryzykowna, jednak Han mógłby spłacić Jabbę... Wystarczy, że przeniknie przez systemy bezpieczeństwa ściśle strzeżonej twierdzy jednego z szefów przestępczego syndykatu. Brzmi jak robota dla cudotwórców albo szaleńców… I właśnie dlatego Han – wraz z nieodłącznym Chewbaccą i spryciarzem Landem Calrissianem – gromadzi zespół złożony z tych, którzy są po trochu i jednym, i drugim. Jeśli ktokolwiek potrafi przechytrzyć i pokonać zastępy uzbrojonych po zęby zbirów, droidów zabójców i imperialnych agentów – a potem dokonać skoku stulecia – to właśnie banda Solo. Czy jednak napad się opłaci, czy może cena, którą przyjdzie im zapłacić, będzie zbyt wysoka? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • Timothy Zahn
 • 2013
 • 1
 • 384
 • 190
 • 122
 • 9788324148134
 • 9788324148134
 • ZBANC

Recenzje czytelników

Kasa, kredyty i wielki skok

Ocena:
Autor:
Data:
Dobry marketing to podstawa. Na długo przed premierą autor uraczył fanów dwoma krótkimi opowiadaniami, będącymi wstępem do książki. Jedno pojawiło się w magazynie „Star Wars Insider”, drugie wydano jako ebook – „Winner Lose All”. Powieść miała przemycić nowe historie ze środowiska szmuglerów, kanciarzy, złodziejaszków, z pominięciem Jedi i Sithów, bo przecież fabuła niemal każdej książki z uniwersum „Gwiezdnych Wojen” opiera się w większym lub mniejszym stopniu na adeptach Mocy ... Tym razem miała to być powieść oparta na historiach typu „heist”, nie da się nie zauważyć, że przywodzi ona na myśl głośne tytuły z tego gatunku, serii opartej na filmie „Ocean’s Evelen”, „Włoska robota”, a także „Szybcy i wściekli” zwłaszcza motyw z piątego filmu był tu aż nadto widoczny. Czy taki sposób prowadzenia fabuły pasuje do gwiezdnej sagi, a przede wszystkim czy nie jest zbytnią eksploatacją popularnych dziś filmów przygodowych – odpowiedź zależy od tego, kto czyta powieść. Osobiście nie jestem fanem tego typu filmów. Podobała mi się seria „Ocean’s…”, „Fast & Furious” mniej, ale „Gwiezdne Wojny” oglądam i czytam z innego powodu.

Zahn rozumie świat „Gwiezdnych Wojen” jak mało kto. Jest jednym z najlepszych pisarzy gatunku, stworzył bardzo udane postacie, świetne klimaty i niesamowite sytuacje. Wybrał to, co typowe dla „Star Wars”. Napisał kilku nowych bohaterów, innych zapożyczył od znanych autorów, dorzucił trio znane z trylogii, Sokoła – i ruszył na nową przygodę. Fabuła książki rozwija się jednak bardzo wolno. Problem powieści jest taki, że autor umieścił w niej zbyt dużo bohaterów, przez co połowa książki upływa na prezentowaniu ich wad i zalet, zarysowywaniu charakteru, a te – szczerze mówiąc – pozostawiają wiele do życzenia. Dopiero od strony 200 (plus/minus) akcja zaczyna posuwać się do przodu. Coś się dzieje, wątki się przeplatają. Autor buduje napięcie tylko po to, aby następnie spowolnić akację, przez co książka wydaje się być bardzo nierówna – niektóre rozdziały czytało się szybciej, inne strasznie się dłużyły. Były sceny, które wręcz przegadano.

Sam fakt, że ekipa Solo liczy dziesięć osób, a dodatkowo po stronie badassów mamy kolejne tyle, komplikuje sprawę. Niektóre postacie wydają się być jak osiłki bez mózgu wykonujące ślepo rozkazy. Fabuła nie jest skomplikowana, a nawet gdy autor stara się wprowadzać kolejne zwroty akcji, miałem wrażenie, że już wiem dokąd to poprowadzi. Skwitować to można tak: nic nowego, do bólu przewidywalne. Dodatkowo powieść można było spokojnie skrócić o sto stron – fabuła na pewno by nie ucierpiała.

Generalnie powieść trzyma średni poziom. Pod względem wykonania jest ok – poprawne dzieło Zahna, które ukazuje świat „Gwiezdnych Wojen” we właściwy sposób. Brakowało mi tylko iskry, jaką miało niedawno czytane „Posłuszeństwo”, czy do dziś wspominana przeze mnie powieść „Poza galaktykę”. Oczywiście ostatni akapit zabija przysłowiowego ćwieka. Ale to za mało, aby ocenić książkę jako dobrą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena