Koszyk 0
Opis:
Narrator, młody nauczyciel literatury kocha się w swojej znajomej, początkującej powieściopisarce - Sumire. Ona jednak jest zakochana w Miu - swojej pracodawczyni, starszej od niej o 17 lat businesswoman. Miu nie odwzajemnia tych uczuć (nie wiadomo czy kocha w ogóle kogokolwiek
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Haruki Murakami
 • 2013
 • 5
 • 224
 • kieszonkowe
 • 175
 • 110
 • 978-83-7758-503-0
 • 9788377585030
 • ZB2BM

Recenzje czytelników

W świecie marzeń i snów

Ocena:
Data:
„W marzeniach nie musisz ustanawiać żadnych podziałów. Żadnych. Granice nie istnieją. Tak, więc w marzeniach kolizje prawie się nie zdarzają. A nawet, jeżeli, to nie bolą. Rzeczywistość jest inna. Rzeczywistość kąsa.”

Niektóre książki są dla nas zagadką od pierwszej strony i z każdą stroną praktycznie nic się nie wyjaśnia, ale kiedy przeczytamy ostatnie zdanie rozjaśnia się niemal wszystko, bo niektóre „sprawy” pozostają zagadką ... Takie doświadczenie właśnie miałam podczas lektury „Sputnika Sweetheart” Haruki Murakami’ego.

„Dlaczego ludzie muszą być tak samotni? Jaki to ma sens? Na tym świecie żyją miliony ludzi; każdy z nich tęskni, szuka spełnienia u innych, a jednak się izoluje. Dlaczego? Czy Ziemia powstała tylko po to, by pielęgnować ludzką samotność?”

O czym właściwie jest „Sputnik Sweetheart”? Pierwsze słowo, które kojarzy mi się z tą książką po jej przeczytaniu to: marzenia. W tej powieści japońskiego pisarza poznajemy historię dziewczyny o imieniu Sumire, która chciała zostać pisarką oczami jej kolegi z college’u. Sumire marzy o tym, aby pisać powieści i być światowej sławy pisarzem, pewnego dnia spotyka Miu, starszą od siebie kobietę, w której się zakochuje. Jest to potężne i silne uczucie, jednakże czy odwzajemnione?
„Sputnik Sweetheart” to opowieść oniryczna, przedstawiająca życie na granicy snu i rzeczywistości. Bohaterowie błądzili gdzieś pomiędzy światem marzeń/snów a rzeczywistością. Narracja prowadzona przez przyjaciela Sumire, które żywił do niej uczucia bardzo głębokie poruszała i zastanawiała, co z tego co się dzieje jest prawdą, a co tylko wymysłem narratora. Sama Sumire wydawała się bohaterką, która podążała tylko za swoimi marzeniami. „Sputnik Sweetheart” to także książka o samotności, o zmaganiu się ze swoimi rozterkami. Nie jest to pozycja łatwa, trzeba ją przemyśleć, poukładać przeczytane treści. Jest to powieść metaforyczna, która pokazuje jak ulotne i złudne życie czasem prowadzimy, jak niszczymy wszystko to co jest dla nas ważne. Ciężko mi napisać cokolwiek na temat tej książki, wiem tylko tyle, że Haruki Murakami po raz kolejny zaskoczył mnie do cna swoją powieścią i sprawił niesamowitą zagwozdkę. Kiedyś powrócę do tej książki, aby może pełniej zrozumieć to, co chciał przekazać japoński pisarz.

„Sputnik Sweetheart” nie jest książką opasłą, ja przeczytałam ją w trzy wieczory, gdyż musiałam sobie treści z niej płynące przemyśleć. Z całą pewnością była to pozycja godna uwagi, pokazała mi ona (choć wcześniej oczywiście zdawałam sobie z tego sprawę), że sporą część naszego życia zajmują marzenia i czasem naprawdę zatracamy się w snach/marzeniach i znikamy z rzeczywistości.
opublikowano pod: www.feelsometimes.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Sputnik Sweetheart"

Ocena:
Autor:
Data:
Nie jest tajemnicą, jak bardzo cenię sobie twórczość Murakamiego, jak bardzo lubię zagłębiać się w świat jego książek. Przeczytałam znaczną część jego powieści i opowiadań i w zasadzie, dla mnie, większość jego dorobku jest znakomita. Nie inaczej miała się sprawa ze "Sputnikiem Sweetheart", którego lektura sprawiła mi przyjemność i pobudziła mnie do rozmyślań nad samotnością, tęsknotą, niespełnieniem. Po raz kolejny przekonałam się, jak bardzo życiowe są książki Murakamiego ... mimo swojej dziwaczności momentami.

"Samotne metalowe dusze w niewzruszonym mroku kosmosu spotykają się, mijają i rozstają, by nie zetknąć się nigdy więcej. Nie pada między nimi ani jedno słowo. Nie muszą dotrzymywać żadnych obietnic."

"Sputnik Sweetheart" to przede wszystkim opowieść o trójce bohaterów: K., anonimowym mężczyźnie, szkolnym nauczycielu, który jest równocześnie narratorem książki; Sumire, wolnej duchem kobiecie utożsamiającej się z post-beatnikami, pisarce, w której zakochany jest narrator; Miu, czarującej bizneswoman, odnoszącej sukcesy w branży winiarskiej, uzdolnionej pianistce, która dość niespodziewanie podbija serce Sumire. Ta trójka jest niczym sputniki krążące po orbicie, którym grozi spłonięcie jeśli zanadto zbliżą się do obiektu, wokół którego się obracają.
Sumire jest utalentowaną, ale sfrustrowaną pisarką. Odczuwa swego rodzaju niemoc twórczą; z niewyjaśnionych przyczyn nie potrafi swoich pomysłów przekuć w coś więcej niż tylko kilka stron. Dzieli się swoimi lękami i przemyśleniami z kolegą z czasów studenckich, tajemniczym K. Prowadzą wielogodzinne rozmowy pełne intymności i otwartości właściwych osobom, które naprawdę się rozumieją. Mężczyzna dostrzega nie tylko potencjał Sumire, widzi w niej także interesującą kobietę. Dla Sumire K. jest tylko przyjacielem, którego nie postrzega w roli kochanka. Dziewczyna czuje się wybrakowana, niepełna. Zmienia się to w dniu, kiedy Sumire spotyka starszą kobietę o imieniu Miu i zakochuje się w niej. Tu role się odwracają. Miu chętnie zaprzyjaźnia się z Sumire, lubi ją, ale nie chce być jej kochanką. To odrzucenie zmienia Sumire. A kiedy Sumire znika podczas wakacji w Grecji, które spędza z Miu po wielotygodniowych podróżach służbowych po Europie, Miu zwraca się do K. po pomoc w odnalezieniu dziewczyny. Ten rzuca wszystko i udaje się na grecką wysepkę. W trakcie tych poszukiwań K. zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak alternatywne wszechświaty i że ten świat, który zna nigdy nie będzie już taki sam. Podobnie jak on sam. Gdzie leży klucz do rozwiązania zagadki zniknięcia Sumire? Na tajemniczych dyskietkach znalezionych przez K.? A może w historii Miu i diabelskiego młynu?

"Sputnik Sweetheart" to powieść o prawdzie, gdzie nakładają się na siebie różne światy, gdzie miłość (nie tylko ta do kogoś) nie może istnieć bez tęsknoty. To opowieść o niespełnionej miłości, o samotności, o niezrealizowanych ambicjach i pragnieniach. Murakami być może lepiej niż jakikolwiek współczesny pisarz rejestruje i obnaża ludzkie tęsknoty. Każdy z jego bohaterów przeżywa swoje tęsknoty i samotność na swój sposób. Każdy szuka swojego sputnika, towarzysza podróży. Każdy potrzebuje mieć u swojego boku kogoś, na kim może polegać, przy kim może zasypiać i budzić się, za kim może tęsknić. Kogoś, kto uwolni go od samotności albo przynajmniej uczyni ją bardziej znośną.

"Każdy z nas ma coś wyjątkowego, co może zdobyć tylko w wyjątkowym okresie życia. Coś w rodzaju małego płomyka. Nieliczni uważni i uprzywilejowani pielęgnują ten płomień, dbają o niego, trzymają go niczym pochodnię oświetlającą ich życie. Kiedy jednak ten płomień gaśnie, to już na zawsze."

"Sputnik Sweetheart" sprawia wrażenie snu. Powieść napisana jest w delikatnym, wręcz eterycznym tonie/klimacie. Język jest lekki, prosty, skrótowy. Ta subtelność i prostota językowa podkreślają surrealistyczne momenty historii i równocześnie sprawiają, że nie zdają się one być niczym nadzwyczajnym. Czytelnik traktuje je jako coś rzeczywistego. Postacie są dziwne i głębokie, w sposób, w jaki zwykle bywają u Murakamiego, ale nie są dziwadłami, nie są wynaturzone, a to, co je spotyka, co się dzieje w ich życiu, może dotyczyć każdego z czytelników. Bohaterowie są rozdarci między miłością i pasją. Uczucia są nieodwzajemnione, pasje niezrealizowane. Powieść Murakamiego jest jednocześnie przyziemna i fantastyczna, pozwala zajrzeć czytelnikowi do innego świata, podejrzeć inne życie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena