Koszyk 0
Opis:
Dodger zawsze wychodzi z twarzą... Dodger żyje z tego, co znajdzie w kanałach dziewiętnastowiecznego Londynu. To gość: kocha całą swoją dzielnicę, większość swoich ziomków i bardzo niewielu policjantów. A w zasadzie - żadnego policjanta. Prawdziwy z niego Pan "nic nie wiem, nic nie słyszałem, w ogóle mnie tu nie było". Chłopaka zna każdy, kto jest nikim, a nie zna nikt, kto jest kimś. W zasadzie tak powinno być i jest... do chwili ... kiedy pewnej deszczowej nocy ratuje z rąk oprawców samotną dziewczynę. Tyle że ta samotna ma męża, jednego z tych, którzy są kimś. Odtąd świat nieznacznie przyspiesza, a Dodgera pragnie bliżej poznać wielu ciekawych ludzi: milionerzy, politycy, policjanci, książęta i zawodowi zabójcy. Terry Pratchett (ur. 1948) znany jest przede wszystkim jako autor serii "Świat Dysku". Jego powieści fantasy i science fiction doczekały się wielu adaptacji, zdobyły też liczne nagrody, w tym Carnegie Medal. W 1998 roku Pratchett został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego "za zasługi dla literatury", a w roku 2008 otrzymał tytuł szlachecki. Na całym świecie sprzedano ponad 70 milionów jego książek przetłumaczonych na 37 języków. Dotychczas nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się: Ciemna strona Słońca, Dysk, Dywan, Księgi nomów, Opowieści o Johnnym Maxwellu i Nacja. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Terry Pratchett
 • 2013
 • 1
 • 414
 • 204
 • 143
 • 978-83-7510-980-1
 • 9788375109801
 • ZAWJJ

Recenzje czytelników

Świetna, polecam:)

Ocena:
Autor:
Data:
Prachett to doskonały pisarz, posiadający zręczne pióro i tak charakterystyczny i wyróżniający go spośród innych styl. Jednak Spryciarz... to nie tylko wyśmienita lektura, ale także (a może przede wszystkim) doskonały obraz wiktoriańskiego Londynu ze wszystkimi jego zaletami i wadami (których niestety było najwięcej). Prachettowi należy się wielki plus za doskonałe przygotowanie się od strony historycznej. Różnice i podziały klasowe są niezwykle wyrażnie widoczne. Opisy Londynu ... a szczególnie życia codziennego biedoty są tak sugestywne, że w trakcie lektury ma się ochotę spłukać z siebie londyński brud. W książce nie brak także brutalnych scen, walki, pogoni, które niezwykle często toczą się w śmierdzących kanałach Londynu.

Atutem są także doskonale odmalowani bohaterowie oraz uczynienie nimi postaci autentycznych, jak chociażby Charlesa Dickensa, Josepha Bazalgette czy królowej Wiktorii.

Jednak Spryciarz... to nie powieść historyczna, ale bajka z niezwykłym przesłaniem i ogromna dawką humoru w klimacie Dickensa.

Prachett po raz kolejny potwierdził, że jest doskonałym pisarzem. Poczucie humoru, wspaniałe opisy i przypisy zapewnią wam niezapomniane wrażenia i bezsenną noc, bo od książki trudno się oderwać. I nawet, jeżeli nie jesteście wielbicielami fantastyki, po Spryciarza..możecie śmiało sięgać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Spryciarz, który podbija serca czytelników!

Ocena:
Autor:
Data:
Napis na zakładce dołączonej do książki zapewnia, że czytelnik MUSI pokochać tytułowego bohatera. I tak się stało - podbił moje czytelnicze serce!

Nie sposób nie polubić Dodgera. Jest sprytny, inteligentny, dowcipny i szybko się uczy. Jego tzw. nieobycie towarzyskie raczej bawi niż zniechęca. Poza tym bohater kieruje się rozbrajającym zestawem zasad, które pozwalają mu przetrwać w pełnym niebezpieczeństw świecie dziewiętnastowiecznego Londynu. Mimo drobnych grzeszków na sumieniu ... jest uczciwy, honorowy, a gdy poznaje tajemniczą piękność, której ratuje życie, z dnia na dzień staje się coraz lepszym człowiekiem. robiąc przy okazji zawrotną karierę.

Dużo jest w tej powieści humoru, który odnajdujemy i w fabule, i w języku. Styl wzorowany jest na prozie angielskich klasyków, jednak odnaleźć w nim można wiele współczesnych nam wyrażeń i gier słownych. To połączenie daje wybuchową mieszankę, która bardzo mi się spodobała.
Nawiązania do dziewiętnastowiecznej prozy odnajdujemy również w treści - wśród bohaterów drugoplanowych prym wiedzie sam Dickens, a towarzyszą mu autentyczni przyjaciele, działacze społeczni i politycy. Poza tym autor wyraziście i plastycznie odmalował realia epoki, pokazując z jednej strony brudny i biedny Londyn, z drugiej - kontrastujący z tym ciemnym obrazem świat arystokracji żyjącej według rygorystycznych konwenansów.

Całość czyta się szybko, przyjemnie i emocjami, czemu sprzyjają częste zwroty akcji, liczne intrygi, ciągłe niebezpieczeństwo, na jakie narażeni są bohaterowie, a przede wszystkim brawura i niezwykła pomysłowość tytułowego bohatera.
Mam nadzieję, że powstaną jego dalsze przygody, bo trudno było mi się z nim pożegnać:).
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena