Koszyk 0
Opis:
Rosja, czas Wielkiego Terroru. W kraju jest nędzna sytuacja gospodarcza: deficyt towarów, kolejki po żywność, bieda, biurokratyczna korupcja. Co więcej, panuje wszechobecny lęk o życie: ludzie tracą pracę, nie mogą wyjechać z kraju, są niewinnie aresztowani, niektórzy popełniają samobójstwa. Szukający sprawiedliwości Romaszkin kupuje na targu nielegalny rewolwer. Jednak nie jest w stanie go wykorzystać i oddaje go sąsiadowi Kostii. Ten pewnego dnia przypadkowo spotyka towarzysza Tułajewa ... wysokiego urzędnika z Komitetu Centralnego. Obwiniając go o głód i nędzę, pod wpływem impulsu, zabija sprawcę masowych deportacji i czystek. Zabójstwo ważnego urzędnika jest okazją do eliminacji przeciwników politycznych Wodza. Rozpoczyna się śledztwo prowadzone na całym świecie od Moskwy, poprzez Barcelonę i Paryż do łagrów i więzień. Następują przesłuchania, oskarżenia, aresztowania, zeznania, tortury, procesy. Victor Serge, bezpaństwowiec ścigany przez stalinowskich agentów, w swojej powieści dekonspiruje mechanizmy terroru w stalinowskiej Moskwie. Powieść składa się z 10 rozdziałów, w których przedstawiani są kolejni protagoniści. Brak głównego bohatera, zastąpiono głównym tematem, jakim są stalinowskie czystki, dokonywane po zabójstwie Tułajewa. Jest to powieść o państwie totalitarnym, która pokazuje jak radzili sobie z terrorem zwykli, szarzy ludzie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Victor Serge
 • 1
 • 480
 • 210
 • 144
 • Nowy Kanon
 • 978-83-7747-944-5
 • 9788377479445
 • ZB5M1

Recenzje czytelników

Powieść o terrorze, który pożera własne dzieci

Ocena:
Autor:
Data:
Sprawa Tułajewa" to książka zapomnianego i właściwie niewydawanego w Polsce autora. Ten fakt oraz tematyka powieści sprawiły, że sięgnęłam po tę lekturę z zaciekawieniem. I nie rozczarowałam się.

Wszystkie wydarzenia ogniskują się wokół zastrzelonego tytułowego bohatera. Najdziwniejsze jednak jest to, że podejrzani bohaterowie tak naprawdę nie mają nic wspólnego z morderstwem. Owszem, kiedyś zetknęli się z Tułajewem, ale czasem nawet nie pamiętają jego twarzy ... W absurdalny sposób zostają jednak uwikłani w śledztwo, które jest prowadzone stalinowskimi metodami, pociąga za sobą niewinne ofiary, nakręcając machinę strachu i upodlenia.

"Sprawa Tułajewa" to tak naprawdę powieść o terrorze i o systemie, który pożera własne dzieci. Ci, którzy jeszcze niedawno ferowali wyroki i czuli się panami świata, nagle sami stają się pokrzywdzonymi. Reagują na to w różny sposób - przerażeniem, niedowierzaniem, próbami przekupstwa, pogodzeniem się z losem.

Świat, jaki wyłania się z książki Serge'a, poraża beznadziejnością i wszechobecnym bezprawiem. Szczególnie przygnębiający jest obraz życia zwykłych, maluczkich ludzi, którzy wegetują w komunalkach i starają się przetrwać kolejny dzień. Tylko nieliczni potrafią zdobyć się na stworzenie sobie namiastki wewnętrznej wolności, jaką dają własne, głęboko skrywane myśli.

Problematyka powieści pokazana jest w sposób wiarygodny i przejmujący. Nic dziwnego, gdyż autor, który początkowo uległ czarowi komunizmu, stał się z czasem jego ofiarą, więc poznał na własnej skórze mechanizmy władzy opartej na terrorze.
Być może dlatego starał się w "Sprawie Tułajewa" obnażyć prawdę o zakłamaniu rządzących, wszechobecnej nędzy, głodzie i poniżeniu oraz życiu w nieustannym strachu przed donosem, więzieniem i śmiercią.
Związek Radziecki to nie arkadia, jak głosili komuniści, lecz piekło na ziemi. Ten fakt autor często podkreśla i wiele razy wraca w swej książce właśnie do tego motywu.

Czyta się tę powieść z zainteresowaniem i z emocjami. Na pewno nie jest to lektura lekka i przyjemna, jednak warto po nią sięgnąć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena